29.06.2020, 16:00

У Варшаві відкрили виставку, присвячену лемківським церквам

«Церкви на Лемківщині» - це назва виставки у Музеї Варшавської архідієцезії. Виставка з понад 60 малюнками варшавського архітектора Олександра Хиляка представляє греко-католицькі храми зі східно-південних регіонів Польщі.
Про це повідмоляє Ukrrain з посиланням на Польське радіо.

Виставлені роботи виконані у різних техніках: вугіллям, чорнилами, олівцем та акварелями. Автор виставки Олександр Хиляк зазначив, що всі будівлі поєднує багатий, часто тривимірний хрест на верхівці купола або даху церкви.«Лемківська церква характеризується системою трьох елементів. Найвищий елемент – це дзвіниця, або бабинець, нижчий елемент становить наву (ораторіум) для вірян та пресбсітерій», - сказав він.

Олександр додав, що лемківські церкви часто переробляли в Православну церкву, так як до неї комуністична влада ставилася краще.

«Збереження на папері лемківських церков випливає з бажання затримати їхню красу, а також з відчуття своєї крихкості та несталості. Греко-католики, котрі молилися у них, були виселені з тих земель відразу після війни, під час так званої Операції Вісла. Інші церкви нищилися, руйнувалися», - наголосив Хиляк.

В Україні з'явилася дитяча конституція – як вона виглядає

Декілька об’єктів церковної архітектури лемків опинилися у переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, багато з них перебуває під наглядом держави.

«Історики та поціновувачі мистецтва, а також туристи, милуються прекрасними європейськими містами, палацами, замками та церквами. Але такий феномен у галузі сакрального будівництва, яким є дерев’яні лемківські церкви, ніде не зустрічається. Їх краса дивовижна, їх історія зворушлива. Вони є унікальним явищем», - ствердив художник.

Роботи Олександра Хиляка раніше презентувати у США та Канаді. Виставку «Церкви на Лемківщині» можна відвідати до кінця серпня.