Вакцинація під час пандемії коронавірусу. Головні правила
Важливість вакцинації
Загалом в Україні досить низький рівень вакцинації. За статистикою МОЗ, станом на серпень цього року рівень охоплення плановою вакцинацією дітей до 1 року становить менше 50%. Найнижчі показники у Закарпатській, Чернівецькій, Львівській, Івано-Франківській, Рівненській, Вінницькій, Запорізькій та Волинській областях.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов нарікає і на низький рівень вакцинації серед дорослих: «Дуже в нас викликає велике занепокоєння вакцинація дорослих від дифтерії та правця. Вони щеплюються найгірше – лише 28,4% від плану. Така ситуація загрожує новими спалахами вакцинокерованих хвороб, в тому числі кору, які можуть стати непосильним тягарем для нашої медичної системи в умовах COVID-19».
Статистика є досить загрозливою, адже вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби. Високий рівень вакцинації у суспільстві забезпечує колективний імунітет.
На важливості вакцинації наголошує і Президент України Володимир Зеленський: «Кір, правець, туберкульоз – настільки ж важкі хвороби, не менш небезпечні, ніж коронавірусна інфекція. Треба пояснити українцям, що вакцинація важлива й зараз».
Медики кажуть, що у часи коронавірусу найбільшої значущості набирає вакцинація проти грипу, бо захворіти і на грип, і на Covid-19 можна одночасно.
«Уже почали з’являтися наукові публікації про поєднання двох інфекцій в одного пацієнта, що негативно відбивається на його стані. Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19, але дозволяє уникнути зайвої госпіталізації та звернення до лікарів», – пояснює лікар-інфекціоніст Федір Лапій.
Якщо восени в Україні станеться спалах грипу, це стане додаткових тягарем для системи охорони здоров’я. Найперше навантаження впаде на медичних працівників, а отже, вплине на швидкість та якість медичної допомоги. Саме тому важливо подбати про вакцинацію від грипу якомога раніше.
Правила безпечного щеплення
Навіть під час пандемії COVID-19 МОЗ рекомендує не переривати плановий графік вакцинації. Як і раніше, вона має відбувається за Національним календарем щеплень. Але через карантин є низка безпекових правил.
Сімейний лікар насамперед повинен дистанційно призначити час вакцинації, оптимально, коли можна уникнути скупчення людей. У лікарні повинні бути окремі входи для хворих та здорових людей, які прийшли на вакцинацію. У медзакладі усі повинні перебувати в масках, дотримуватися дистанції та дезінфікувати руки.
Аби мінімізувати кількість походів до лікарні, МОЗ рекомендує поєднувати профілактичні огляди з вакцинальними сесіями. Також можна вводити кілька вакцин в один день, передбачених календарем профілактичних щеплень для певної вікової групи.
Щеплюватися можна протягом всього епідсезону – з осені до весни. Водночас медики радять зробити вакцинацію до початку сезону захворювання, як тільки вакцина з'явиться в країні. Про наявність препаратів можна дізнатись у сімейного лікаря.
Якщо графік щеплень порушено, вакцинацію можна почати проти будь-якої інфекції. Головне – дотримуватись індивідуального плану, складеного лікарем.

Наявність вакцин
Наразі усі області України забезпечені вакцинами для обов’язкових щеплень, звітують у МОЗ. У наявності: 2 млн доз від поліомієліту, 2 млн доз від дифтерії, правця для дорослих, 1,7 млн моновакцин від гепатиту В, 735 тисяч доз п’ятикомпонентної вакцини від кашлюка, дифтерії, праця, гепатиту В та Hib-інфекції. Загалом держава закуповує вакцини від 10 інфекційних хвороб.
Цьогоріч за бюджетні кошти також закуповують вакцини від грипу. Ними безкоштовно вакцинуватимуть людей із групи ризику: медпрацівників, вчителів, літніх людей віком від 60 років, пацієнтів із хронічними захворюваннями.
«У нас є чотири виробники. Усі ці вакцини є безпечними. Вони всі перекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Окрім того, що ці вакцини будуть у вільному продажі, ми також займаємося тим, щоб завезти вакцини для вакцинації груп ризику за бюджетні кошти», – уточнюють у МОЗ.
За статистикою, минулого епідсезону Україна закупила 542 тисяч доз вакцин проти грипу, при цьому було вакциновано трохи більше 238 тисяч людей. За планом цього року кількість вакцин від грипу планують закупити вдвічі більше.
Експерти розраховують, що масковий режим і соціальне дистанціювання допоможуть знизити поширення грипу у цьому сезоні. Водночас медики закликають не сподіватись на удачу й убезпечитись від хвороб вакцинацією.
Матеріали Центру громадського моніторингу та контролю.
ДО ТЕМИ:
Чи роблять планові щеплення під час карантину (+КАЛЕНДАР)
«Добре здоров'я на Інтері»: вся правда про щеплення

Як посіяти редиску, щоб мати багатий врожай: корисні поради господиням

Завдяки цим простим, але важливим порадам, ви можете отримати смачний і багатий врожай редиски, який порадує вас і вашу родину.
переглядів: 98
Благовіщення 2025: коли відзначають одне з найбільших православних свят

25 березня за новоюліанським календарем ми відзначаємо велике свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, на згадку євангельської події, коли посланець Божий, архангел Гавриїл, сповістив Діві Марії благу, радісну звістку про те, що Вона стане Матір’ю Спасителя.
переглядів: 286
Жахливі наслідки війни: 604 дитини загинули через агресію рф

Більше ніж 2421 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. Станом на ранок 24 березня 2025 року за офіційною інформацією ювенальних прокурорів 604 дитини загинули та понад 1817 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
переглядів: 174
Українські підлітки створили підпільний книжковий клуб в окупації

В одному з тимчасово окупованих міст України група підлітків організувала таємний книжковий клуб, де обговорює українську поезію та прозу, яку намагається заборонити російська влада.
переглядів: 366
Рівне підтримує незламних: реабілітація захисників у басейні

У Рівному триває реалізація проєкту «МВС Незламні», спрямованого на фізичну реабілітацію поранених захисників України.
переглядів: 376