14.04.2021, 11:00

14 квітня: яке сьогодні церковне свято?

14 квітня православні віряни вшановують пам'ять Преподобної Марії Єгипетської.
14 квітня православні християни відзначають День Марії Єгипетської, яка 50 років жила в пустелі, молилася і викорінювала з себе гріховні бажання. Свята була покровителькою жінок і цей день вважається жіночим святом.
Наші предки вірили, що в цей світлий день кожна заміжня жінка може привернути щастя в свій шлюб.

Історія свята:


Преподобна Марія Єгипетська – християнська свята. Пам’ять відбувається в Православній церкві 1 апреля (14 квітня) і в п’ятий тиждень (неділя) Великого посту, в Католицької церкви – 3 квітня. Марія Єгипетська відзначається також Англіканської церквою. Марія народилася в Єгипті в середині 5 століття. У віці 12 років вона покинула батьків і пішла в Олександрію, де стала блудницею.

Майже 50 років вона провела в пустелі. Всі ці роки присвятила посту і молитвам, викорінювала в собі всі гріховні бажання.

До Марії Єгипетської в народі було прийнято звертатися за захистом від пристріту, поганого слова і псування. Її вважали покровителькою і заступницею жінок, що розкаялися, а також страшною суддею для тих, хто цього не зробив.

Вважалося, що жінці або дівчині в цьому міг посприяти такий прийом: потрібно було погладити себе рукою по заду, а потім потерти тією ж рукою по обличчю. Порожні щі на Марію згадували не випадково. До квітня у селян закінчувався запас капусти, тому про густих щах, в яких «ложка стоїть», доводилося тільки мріяти. Не дарма говорили: «Захотів ти в квітні кислих щей!». Приходила пора варити квітневі щі – порожні, рідкі, що служили приводом для жартів: «Щи – хоч онучі полощи». У такий суп через брак капусти зазвичай клали кропиву і щавель, які як раз починали зеленіти.

Народні прикмети у цей день:


◼ Якщо 14 квітня дощова погода, то літо буде спекотним;
◼ Якщо у ніч на 14 квітня добре видно зірки, то рік буде дуже врожайним;
◼ Якщо чути грім, то літо буде теплим та ясним;
◼ Якщо видно бджіл, то скоро прийде потепління.


Щасливе Рівне