03.12.2021, 14:23

Фінансова грамотність для дітей

Економічне виховання – важлива складова розвитку дитини. Якщо вчасно не навчити її планувати витрати, здійснювати покупки, отримувати та перевіряти здачі, то ринок цьому навчить сам.
Щоправда, трохи менш веселими та небезпечними методами. Батьки повинні й своїм прикладом, і за допомогою ігор та освітніх програм навчити сина чи дочку азам капіталістичного устрою.
Якщо в них не виходить прищепити дитині фінансову грамотність, з цим впорається репетитор з економіки. Завдяки індивідуальним заняттям з викладачем дитина стане дисциплінованою, розважливою, сформує зважене ставлення до власних трудовитрат, навчиться чіткіше формулювати цілі.
Чому важливо вивчати фінансову грамотність з дитинства


Фінансово безграмотна людина не тільки зазнає збитків, втрачає накопичення, але також важко «вписується» в суспільство. Без знань основ ринку дитина гірше проходить соціалізацію, тому що різноманітне суспільство, немов різнобарвний килим, пошито економічними нитками. Не знаючи того, на чому тримається суспільство, важко бути його активним учасником.

Бідність не робить людину автоматично доброю і чесною, так само як і достаток – поганою. Однак є таке поняття, як "мислення бідняка". Це набір установок, які заважають не лише покращити своє матеріальне становище, а й жити в цілому. Така людина рідко шукає причини невдач у собі. Він схильний звинувачувати уряд, умови життя, своїх батьків та друзів, але тільки не себе. Адже справжня мудрість полягає у тому, щоб виправити власні помилки та зробити правильні висновки.

Людина з мисленням бідняка любить відкладати на завтра справи, які можна зробити сьогодні. Вона не хоче боротися з лінощами та втомою.
Найкращі книги з фінансової грамотності

Навчити дитину фінансової грамотності можна не тільки за допомогою рольових ігор у магазин або ринок. З цим добре впораються тематичні книжки:

«Чарівний банкомат», Тетяна Попова та Анастасія Булавкіна. Книга знайомить дітей зі світом грошей та економіки у формі розповіді про пригоди двійнят Каті та Сергія на острові, куди їх відправив чарівний банкомат. Рекомендований вік – від 4-5 років.

«Дивовижні пригоди в країні Економіка», Ігор Ліпсіц. Автор – доктор економічних наук, тому книга не просто про гроші та правильне поводження з ними, а про основи економіки. Твір простою мовою пояснює дітям економічну сторону устрою суспільства: чому є бідні й багаті, як формуються ціни, що таке конкуренція, яку вона грає над ринком. Акцент робиться на знайомстві з ключовими поняттями та законами, за якими працюють інструменти ринку. Рекомендований вік – від 8-9 років.

«Пес на ім'я Мані», Бодо Шефер. Бестселер, який знайомить читача з основами правильного поводження з фінансами. Головна героїня книги – 12-річна дівчинка Кіра, фінансовим консультантом для якої несподівано виявляється її лабрадор на ім'я Мані. У форматі легкої розповіді про пригоди дівчинки та собаки книга розповідає, як грамотно накопичувати, витрачати та вкладати гроші. Рекомендований вік – від 10-12 років.

«Твої гроші», Джеррі Бейлі, Феліція Ло. Книга написана для дітей старшого віку – тут є не тільки історія грошей та поняття основних фінансових термінів, а й докладні інструкції, як заробити перші гроші і навіть почати бізнес. Підліткам розповідають про основи оподаткування та трудового законодавства. Рекомендований вік – 12-15 років.

«Багатий тато, бідний тато для підлітків», Роберт Кійосакі. Це версія відомої книги «Багатий тато, бідний тато», орієнтована на підлітків. Акцент робиться на вмінні управляти грошима так, щоб вони приносили не тільки задоволення, а й дохід, тобто перетворення їх на активи. Рекомендований вік – 15-18 років.

Усі книги зі списку – це цінні настанови від банкірів, інвесторів та досвідчених економістів. Вони за руку проведуть дитину у світ грошей, допоможуть стати на шлях успішного управління власним (нехай невеликим) капіталом і впевнено рухатися до свого першого мільйона.

Висновок
Вчитися керувати своїми доходами та витратами ніколи не пізно. Доросла людина також може прочитати літературу з фінансової грамотності, наприклад, книгу «Думай і багатій» автора Наполеона Хілла або «Найбагатша людина у Вавилоні» Джорджа Клейсона.

Для тих, хто хоче більш детальніше поринути у світ економіки або відкрити свій бізнес, розроблені спеціальні онлайн-курси. На платформі Дія. Бізнес» можна пройти курс «Фінансова грамотність для підприємців». Для засвоєння матеріалу треба робити вправи на конкретному прикладі компанії.

Зробити сімейний бюджет ефективним, а власну справу прибутковою допоможе постійно діючий безкоштовний курс «Фінансова грамотність» на платформі Impactorium Одним із партнерів проєкту є Національний Банк України, а досвідом діляться викладачі найкращих вищих навчальних закладів України.