Бізнес в Рівному під час війни працює повноцінно, - Мар'ян Года
Мар'ян Адамович триває майже шостий місяць війни. І чим далі, тим більше стає зрозуміло, що без працюючої і ефективної економіки перемога у війні неможлива.
Безсумнівно, життя багатьох людей зараз значно ускладнилося. Розкажіть про те, в якому стані перебуває бізнес, який працює в Рівному? Не секрет, що малі та середні підприємства завжди будуть основою економіки тим паче у воєнний час. Чи взагалі можливо в теперішній ситуації давати оцінки такого роду?
- Я вважаю, що бізнес в області працює повноцінно. Підприємства, які не були зв'язані на експорті з "расією" працюють, як то кажуть "на повні груди". Звичайно рівень інфляції дав про себе знати та відбився на роботі підприємств, споживачів стало менше та з боку держави є певні преференції. Наприклад, не проводяться перевірки податкової та іншими контролюючими органами.
Бізнес у цей важкий для країни час став більш свідомим, сплачує податки та збори. Ми всі розуміємо, що кошти нам сьогодні потрібні для захисту нашої держави.
Хочеться додати і те, що на початку війни були прийняті деякі непродумані рішення щодо підприємств нашої сфери практично залишилися без діяльності. Скажу відверто заборона роботи закладів громадського харчування і заборона продавати пиво протягом трьох тижнів не додавала настрою. Це рішення було дещо необдуманим. Адже наша галузь тісно пов'язана приблизно з дванадцятьма суміжними, з одного боку це постачальники сировини, матеріалів, комплектуючих з іншого боку це логістика, торгівля, дистрибуція й так далі. Аналогічна ситуація й в інших галузях.
Якщо говорити про нашу галузь, то, мабуть, це виглядатиме трохи цинічно. Адже такі великі заводи як Чернігівський, Харківська "Рогань", Миколаївський " Янтарь" в силу відомих причин припинили свою роботу і по всій ймовірності не будуть працювати до кінця цього року, а ми зайняли їх нішу.
Сьогодні є спад виробництва, оскільки більшість наших українців зараз або захищають Україну на війні, або за кордоном. Ну і змушений додати той факт, що ціна на пиво теж зросла. Та все ж таки підсумую у Рівному все працює!
Релокація бізнесу - Скільки підприємств працюють на благо міста та області?
- Так, багато підприємств переїхали на Рівненщину. Але, потрібно розуміти, що не кожне підприємство може переїхати, скажімо - пивзавод. Це зробити просто не можливо! А от дрібні (невеликі) підприємства приїхали і вже працюють.
Багато рівнян жаліються на стан доріг в області. Відомо, що всі міста зараз перебувають в рівних умовах, а от дороги в Рівненській області так і лишаються жахливими? Чому?
- В цьому році в міському бюджеті немає капітальних видатків з яких проводяться капітальні ремонти доріг. Поточний ремонт звичайно проводиться.
Дороги обласного значення будуються за рахунок державного бюджету, тож зрозуміло, що цього року коштів - не буде.
Актуальність сьогодення бомбосховища. На скільки місто є готовим? Особливо цікавлять заклади освіти та садочки. На вашу думку реально, то все зробити на вищому рівні в такі короткі терміни?
- По області зараз щільно займаються ремонтом підвалів, бомбосховищ і пристосовують їх під реальне укриття. Як відомо рівнянам, не усі школи мають відповідні сховища. Влада міста намагається знайти укриття, створити відповідні умови, де можна буде заховати дітей під час навчання, коли пролунає сирена. Робота ведеться, як в місті, так і в області. Зараз на рівні військової адміністрації здійснюється ревізія та контроль укриття, які готують до 1 вересня.
Щоб не стресувати і навіювати паніку щодо курсу валют обмінникам заборонили показувати курс долара. Як впливає збільшення курсу валют ваша думка з приводу цього?
- Щодо курсу валюти. Це великий сюрприз з боку національного банку у вигляді збільшення курсу з 29 гривень до 36 гривень за 1 американський долар. Звичайно це негативно відбилося на економіці, адже ми є імпортно-орієнтована країна і практично всі постачання сировини, різних матеріалів, запчастин та комплектуючих іде із закордону. Ну і зрозуміло, що збільшення ставки Нацбанку потягнуло за собою готівковий і комерційний курс. Зараз він орієнтовно 40 гривень за 1 американський долар.
Треба розуміти, що ми отримали черговий виток інфляції. Слід згадати, те що бюджет у нас на сьогодні не наповнюється у відповідному обсязі, а ті виплати, які треба робити з бюджету, наприклад зарплата та пенсія щомісяця - населення отримує.
Муніципальна поліція в Рівному чи потрібен цей орган ? Адже він виконує певні функції поліції.
- Я не можу говорити про те чи потрібен орган чи ні. Та на сьогодні в нього немає жодних повноважень. Поясню, для того, щоб затримати порушника чи виписати штраф вони повинні залучати силові структури, наприклад поліцію. Іншими словами тісно співпрацювати один з одним.
Не можу не запитати, а які плани у вас Мар'ян Адамович, як власника пивзаводу і бізнесмена?
- Зараз добудовуємо ще одну лінію готелю. Плануємо розширити європейську площу, що є у в улюбленому кварталі усіх місцевих мешканців. Хочу зробити реконструкцію будинку в якому влаштую музей пивоварства. Поставив собі ціль до свята Покрови, завершити це все, збільшити площу і по можливості влаштувати традиційний фестиваль попри те, що на вулиці триває війна. На підприємстві ведеться теж певна реконструкція. Бо якщо ти стоїш на місці ти не розвиваєшся! Спробуємо встановити електричні панелі, бо ж розуміємо, що вартість енергії в перспективі буде зростати в рази.
На завершення нашого інтерв'ю кілька слів для рівнян та тимчасово переміщеним особам які зараз проживають в нашому чудовому місті Рівне.
- Я бажаю впевненості в собі і віри в Перемогу! Зберігати спокій та продовжувати жити! Кохати й народжувати, адже Все Буде Україна!

рівненська міська рада, російсько-українська війна, депутат, інтерв'ю, економіка міста, Мар'ян Года
Армрестлер з Рівненщини став чемпіоном України

Працівник Хмельницької атомної електростанції та титулований армрестлер Олег Жох здобув золото на Чемпіонаті України, що відбувся 9–11 квітня у Львові. У змаганнях на ліву руку він став переможцем у складі команди Рівненської області.
переглядів: 284
Мешканець Рівненщини розказав, як йому пересадили серце

45-річний Олександр із Рівненщини — один із тих, хто на власному прикладі доводить: трансплантація серця в Україні — не фантастика, а реальна медична практика, яка рятує життя.
переглядів: 243
В Україні запустили застосунок для турботи про себе та покращення ментального стану дорослих та дітей

Застосунок «Моментал» створено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської «Ти як?» у співпраці ЮНІСЕФ в Україні.
переглядів: 225
У Рівному відкривають сезон у Парку Шевченка

У четвер, 17 квітня, в Рівному офіційно стартує новий сезон у Парку імені Тараса Шевченка. Розпочнеться він із відкриття «Парку ліхтарів Рівне» — тематичного простору ілюмінацій та масштабних світлових інсталяцій, висота яких сягає семи метрів.
переглядів: 336
Чи обов'язково влаштовувати прибирання у Чистий четвер?

Існує традиція добряче прибрати свою домівку у Великий Четвер. Саме тому в народі його і називають "Чистим". Однак, чи має це якийсь релігійний аспект.
переглядів: 1287