07.02.2023, 20:01

Що робити, якщо вдома розбили ртутний термометр?

фото з suspilne.media.

Якщо ненароком розбили ртутний термометр, не варто панікувати, потрібно дотриматися простих правил, які убезпечать від негативної дії ртутію
Якщо вдома розбився ртутний термометр, треба звертатися до Державної служби з надзвичайних ситуацій. Рятувальники, якщо буде потреба, виїдуть, проведуть демеркуризацію ртуті – переведуть її в солі, які вже не будуть випаровуватись у повітря. Якщо ви самостійно прибираєте ртуть, то повинні здавати її службі, яка її утилізує.

Про це Суспільному розповіла завідувачка санітарно-гігієнічної лабораторії Державної установи "Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України" Світлана Пирожкова

Очистити приміщення можна і необхідно знати як саме, адже якщо, наприклад, таке сталося у селі, то можливості викликати службу може і не бути.

В таких випадках спеціалістка радить дотримуватись певних порад:

1.Не панікувати.

Слід прибрати, щоб вона не випаровувалась. З приміщення, де це сталося потрібно вивести всіх людей, особливо похилого віку, дітей, тварин, щоб вони не дихали цим і не розносили по іншим приміщенням".

2. Вимкнути опалення, якщо воно увімкнене.

Увімкніть кондиціонер, якщо він є. Треба знизити температуру приміщення, щоб ртуть не так швидко випаровувалась. Однозначно вона буде на стінах осідати. Потрібно вікна відкривати, щоб знизити концентрацію. Інші двері – щільно закрити, щоб не гуляло повітря і розповсюдження цих парів не було в інші приміщення. Намочіть ганчірку в розчині марганцівки і постеліть біля входу в приміщення, біля дверей".

Також треба підготувати демеркуризаційний розчин.

"В домашніх умовах – це розчин марганцівки (8 грамів на 1 літр). Простіше сказати, треба підготувати дуже міцний розчин марганцівки, щоб не зважувати грами, не плутались. Концентрований, насичений колір у нього буде. Можна додати туди декілька ложок оцтової кислоти. Марганцівка сама по собі не діє на ртуть, не дає їй випаровуватись, але перевести її в нейтральні солі можна тільки в кислому середовищі або, яке вміщує хлор. Можна застосовувати і білизну 1 літр білизни на відро води.

Якщо викликати фахівців, то вони будуть застосовувати спеціальні хімікати.

3. Треба одягнути речі, які потім можна буде викинути.

На ноги одягнути бахіли або поліетиленові пакети, щоб захистити себе. На руки – гумові рукавички. Деякі спеціалісти вважають, що треба ще марлеву пов’язку на обличчя змочену у сольовому розчині".

Ні в якому разі, каже спеціалістка, не треба використовувати віник чи пилотяг.

"Берете лист паперу – збираєте дрібні кульки в одну велику і цим же листом паперу підіймаєте і в місткість з розчином, який ви приготували (марганцівку, – ред.). Приготуйте банку і помістіть ці краплі. Потім туди ж поміщаєте бахіли, рукавички, закриваємо банку і все це передаємо у відповідні служби".

А от якщо дрібні крапельки закотилися під плінтус або в щілину – треба знімати плінтус.

"Є така порада, що можна в щілину засипати пісок, він обволочує крапельки, тоді можна якось витягнути все. Після цього, як всі крапельки зібрані, ви повинні цим розчином вимити підлогу. Залишити на 15 хвилин, щоб воно прореагувало, а потім вже вимити мильно-содовим розчином (приблизно 40 г мила, 50 г соди на літр води)".

Людина, яка збирала ртуть повинна вимитись дуже ретельно, прополоскати рота содовим розчином і випити активованого вугілля.

"Звертатися до лікаря треба в тому випадку, якщо дитина, наприклад, проковтнула капельку ртуті, або якщо був прямий контакт чи людина відчуває ознаки отруєння".

За повідомленням з Суспільного.