Геть від москви, - як у Рівному проводять дерусифікацію вулиць
Агресія Росії дозволила по-новому поглянути на імена вулиць, які до цього стосувалися не лише до радянського періоду української історії, але й до російської культури та історії. Такі рубці імперського минулого створювали нерозривний ментальний зв’язок із новітньою російською імперією, яка почала активно відроджуватися.
І прийшов унікальний час позбутися імперських пут.
Перейменування як боротьба за справедливість
Першими кроками до оновлення стали заходи із декомунізації, які почали втілюватися у життя після 2015 року. Українці почали затятіше викидати на смітник історії радянські символи та пам’ятники. А з початком вторгнення, цей процес став активнішим. Як у вересні 2022 року заявив начальник Рівненської ОВА Віталій КОВАЛЬ, від початку березня 2022 року із державного обліку зняли та демонтували 29 пам’яток культурної спадщини радянського періоду. Це пам’ятники та меморіальні дошки приурочені до подій 1941-1945 років, або ж присвячені особам-символам СРСР.
Серед усього на той час перейменували більше півтисячі вулиць на Рівненщині. Найчастіше вони були названі на честь комсомольців, радянських воїнів і партизанів.
- До слова, на Рівненщині процес декомунізації активно розпочався ще у 1991 році. Ще тоді було знято з державного обліку більше 300 пам’яток культурної спадщини, пов’язаних з тоталітарними режимами, - запевняє Віталій КОВАЛЬ у своєму Телеграмі.
Тепер же присвоєння нових імен вулицям стає актом відновлення справедливості, а й навіть способом здолати ворога:
- Перейменування вулиць – важливий аспект боротьби з історичною несправедливістю. Адже колись вулиці називали іменами не наших героїв, а подекуди і відвертих недругів України. Це ще один позитивний крок до перемоги України, - наголошує мер Рівного Олександр ТРЕТЯК у своєму Телеграмі.
Процес перейменування вулиць не припиняється

Процес перейменування триває і зараз. Наприкінці лютого 2023 року стало відомо, що у Рівному почалося опитування громадської думки щодо перейменування цілого мікрорайону Ювілейний, який отримав таку назву до 100-річчя від дня народження В.І. Леніна. Результати опитування представлять на засіданні Комісії з питань найменування міських об’єктів, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дощок у Рівному. Тож сміливо можна припустити, що попереду цей район теж очікує нове ім’я, яке ближче до історії України, а не УРСР. Цікаво, що судячи із документів тих часів, із своїм радянським іменем мікрорайон прожив більше півстоліття – як ідеться у оприлюднених міськрадою документів, будівництво Ювілейного розпочалося у квітні 1970 року, тому й отримав свою ленінську назву.
Потрібно доповнити, що пізніше секретар Рівненської міської ради Віктор ШАКИРЗЯН повідомив, що перші результати показують – рівняна не по душі перейменування Ювілейного, вони бажають залишити саме цю назву, адже вона не асоціюється з радянщиною. Тому на засіданні комісії Віктор ШАКИРЗЯН рекомендуватиме не міняти назву цього мікрорайону.
Задля справедливості варто наголосити, що такий топографічний консерватизм властивий не лише Рівному. Згідно із повідомленням з КМДА, Київ лідирує у перейменуваннях. Це засвідчують результати дослідження дерусифікації та декомунізації України Transparent cities/Прозорі міста, яке провела організація Transparency International Ukraine. За словами заступника міського голови – секретаря Київської міської ради Володимира БОНДАРЕНКА, у столиці вже перейменували 237 міських об’єктів.
Усі ці факти значать не лише поворот до історичної справедливості, але й про перебування у радянській, а фактично й російській орбіті усі 30 років Незалежності. Часто українська влада не знаходила сміливості відійти із зони, хай і впливу семіотичного, імперії. Дуже довго не наважувалося покинути, як показав час, згубну політику багатовекторності, яка часто в реальності значила жертвування своїми інтересами та заклання своєї самобутності.
Вростання у нову шкіру
Яке значення має зміна назви, довелося відчути на власному досвіді. У травні минулого року, міська влада переіменувала вулицю Макарова на честь двох Героїв – Олександра КУЛИКА та Владислава ГУДАЧЕКА, які віддали своє життя у боротьбі за Україну. Обоє жили на цій вулиці, ходили у школу поряд.

До цього, можна було сказати, що вулиця залишалася безликою – постать Олега Макарова завжди залишалася доволі – радянський та російський космонавт народився та помер у Росії, тож його приналежність до Рівного й України загалом, незмінно викликала запитання. Тепер же нова назва відіграє конкретну символічну функцію, адже закарбовує у пам’яті та свідомості конкретні постаті, які не лише жили на цій вулиці, але й зробили усе можливе й неможливе для її збереження. Це справдешнє вростання у нову шкіру. Отримавши новий шанс на оновлене життя, наша держава повинна змінитися у просторі культури, адже нічого нового не може народитися у орбіті старих знаків.
Що насправді керує світом?
Тут не можна не згадати слова Конфуція «Світом керують не слова та діла, а знаки та символи». І без нових знаків та символів, без нових імен для наших міст, вулиць та мікрорайонів збудувати нову Україну не вдасться. Зі старою символікою можна лише реанімувати старе. Тож, подібно до старозавітного першого чоловіка Адама, український народ мусить дати назви усьому довкруж, аби знову замешкати у українському Едемі.
І у цій нелегкій справі дороговказом можна взяти слова, які приписують Миколі Хвильовому: «Геть від Москви!».
Вони актуальні уже майже століття.
Залишається сподіватися, що невдовзі втратять актуальність. . І українському народові випаде унікальна можливість реформувати власну Державу, наповнивши жадану оновлену Україну цілком українським змістом та українськими символами.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”

перейменування вулиць у Рівному, Рівне, перейменування вулиць, Життя та війна
Коли буде День матері у 2025 році

День матері — одне з найтепліших і найщиріших свят, яке нагадує про безмежну силу материнської любові. Мама — це та людина, яка підтримує в найскладніші моменти, розуміє без слів і дарує любов, що не має умов чи меж.
переглядів: 238
Рівнян попереджають про небезпечні погодні умови

Завтра, 3 травня, очікуються грози, а також деінде пориви вітру.
переглядів: 305
Не тільки ловить злочинців, але й показує цікаві трюки

Службова собака Хані не тільки зайнята пошуками злочинців та зниклих безвісти, але й найбільше обожнює вихвалятися своєю майстерністю у виконанні «трюків».
переглядів: 280
Як на Рівненщині отримують засоби реабілітації

Упродовж першого кварталу 2025 року в Рівненській області видано майже 4 тисячі технічних та інших допоміжних засобів реабілітації. Загалом сформовано понад 5,2 тисячі направлень, з яких 276 призначені для військовослужбовців із регіону.
переглядів: 219
Завтра у Рівному можна буде зустрітися із відомим письменником

Уже цієї суботи, 3 травня, у Рівненській обласній бібліотеці для молоді (вул. Київська, 18) відбудеться зустріч із відомим українським поетом, прозаїком і телеведучим.
переглядів: 352