10.03.2023, 11:35

День Державного гімну України: цікаве про історію творення

Україна святкує День Державного гімну щорічно 10 березня. Для українців гімн є урочистою піснею, що відображає дух нації з нелегкою історією боротьби з загарбниками. Текст гімну написав фольклорист і поет Павло Чубинський у 1862 році.
День Державного гімну офіційно затвердив Кабінет Міністрів України у 2021 році, і відтоді це свято почали святкувати на державному рівні.

Історія створення Державного гімну України пов'язана з вечіркою в Києві, де студенти виконували сербські народні пісні. Після почутого рядків про свободу, Павло Чубинський написав патріотичну поезію "Ще не вмерла Україна" у 1862 році. Священник Михайло Вербицький створив музику до цього вірша. У 1885 році текст музики був надрукований в збірці "Кобзар". Після цього гімн став популярним серед українських інтелектуалів та надихнув не одне покоління на боротьбу за свободу.

Особливості Державного гімну України:

• Наукова бібліотека імені Василя Стефаника у Львові зберігає оригінальний текст та музику гімну, написані руками авторів.
• Існує думка, що Тарас Шевченко вважався автором вірша "Ще не вмерла України" на деякий час.
• Пісня "Ще не вмерла Україна" стала національним гімном під час УНР та ЗУНР.
• 15 березня 1939 року "Ще не вмерла України" стала офіційним гімном Карпатської України.
• В Радянському Союзі пісню не було затверджено гімном УРСР, оскільки текст суперечив комуністичній ідеології.
Мелодію гімну України затвердила Верховна Рада України 15 січня 1992 року, а текст було затверджено 6 березня 2003 року. Під час оновлення тексту було внесено корективу до рядка "Ще не вмерла Україна", змінивши його на "Ще не вмерла України".