Ми у Facebook
04.05.2023, 21:30

Освітній фронт: як рівненські школярі та вчителі працюють під час війни

Освіта під час війни тримає свій фронт. Це насправді так, адже учні та вчителі активно долучаються і самі організовують благодійні заходи. А проводити заняття під повітряних тривог в укриттях – це наче окремий вид героїзму.
Зрозуміло, що чимало дітей та навіть вчителів, тікаючи від війни, виїхали з Рівненської міської територіальної громади. Але навіть це не зупинило частину з них в отриманні знань в режимі онлайн. Про особливості організації освітнього процесу, підготовку укриттів та благодійність на підтримку ЗСУ освітянами, дошкільнятами та учнями – розкажуть наші кореспонденти.

Три місяці навчання онлайн

Від початку війни усі навчальні заклади Рівного перейшли до навчання в режимі онлайн. Це стосувалося, як дошкільних навчальних закладів, так і загальноосвітніх шкіл. За цей час учні могли навчатися онлайн, а вихованцям ДНЗ скидали завдання для виконання, а також надсилали матеріали для батьків, як розповідати їм про події, що відбуваються. Така ситуація була надзвичайно складною для батьків. Особливо після того, як бізнес почав поступово відновлювати свою роботу, то люди просто не знали, як їм діяти, адже дітей не було як та з ким залишати. Водночас заборонено було відновлювати навчання через складну без пекову ситуацію.

Ситуація почала частково змінюватися наприкінці травня 2022 року. Тоді у закладах дошкільної освіти Рівненської міської територіальної громади було розпочато поетапне відновлення освітнього процесу. В дитсадках не набирали ясельні групи, але визначили кілька чергових дитячих садків, які мали укриття. Там мали змогу навчатися насамперед діти, батьки яких працюють на підприємствах критичної інфраструктури.

Далі на навчання змогли вийти ще більше дошкільнят, адже була готова ще більша кількість укриттів. А вже згодом до навчання в очному режимі приступили і школи, ліцеї громади.



- В умовах воєнного стану, у рамках власної автономії, заклади загальної середньої освіти самостійно визначають форму організації освітнього процесу (очна, змішана, дистанційна). У 16 закладах запроваджено очну форму навчання, у 19 – змішану. Очна форма навчання запроваджується для дітей, батьки яких дали згоду на очне навчання, а також в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту, що можуть бути використані для укриття дітей, - зазначив начальник управління освіти Богдан Турович.

Облаштування укриттів як основа навчання

Основна вимога, яку ставили перед відкриттям для учнів та дошкільнят навчальних закладів – облаштування укриттів. Так, з метою створення безпечних умов перебування у закладах дошкільної освіти усіх учасників освітнього процесу під час воєнного стану облаштовані 38 найпростіших укриттів, які відповідають вимогам ДСНС, ЦЗ, санітарним вимогам. Освітнє середовище, в якому перебувають дошкільники в нових соціальних умовах воєнного стану, є не лише безпечним, а й інформативним, цікавим та змістовним. Спільними зусиллями міської влади, педагогічних колективів, батьківської громадськості в приміщеннях найпростіших укриттів облаштовано комфортний внутрішній простір для організації освітнього процесу (ігрові осередки, осередки творчості, читання, для організації пізнавальної активності, рухової активності та відпочинку). Педагоги зуміли заздалегідь спланувати змістовий контент роботи, під час якого діти відволікаються від хвилювань, страхів та тривожного стану. Малюки залюбки слухають казки, переглядають улюблені мультфільми, театралізовані вистави, де беруть активну участь, співають патріотичні пісні, виконують музично-ритмічні рухи, проводять ігри в темряві з ліхтариками.



В соціальних мережах рівняни неодноразово демонстрували, які дітки співають гімн України в укриттях, а самі педагоги власними силами оздоблюють укриття так, що вони просто перетворюються на витвори мистецтва.

Освітяни для дітей-переселенців

Рівне стало прилистком для багатьох дітей-переселенців. Для їх кращої адаптації в громаді освітяни також доклали чимало зусиль. Так, одним із напрямків освітньої діяльності під час воєнного стану була організована робота мобільних груп педагогів 11 закладів № 38,51,28,11,37,22,27,23,8,14,41 з дітьми з числа внутрішньо переміщених осіб, які проживають в гуртожитках навчальних закладів міста.

- Для проведення пізнавально-розвивальних занять, рукотворчої, ігрової діяльності, різних видів рухової активності, забезпечення психологічного комфорту, позитивного емоційного стану дітей, подолання тривожності, страху, налагодження комунікації долучилися 55 працівників ЗДО: вихователі, практичні психологи, музичні керівники, інструктори з фізкультури, керівники гуртків, вчителі-логопеди. Це дало змогу забезпечити увагою, налагодити партнерську взаємодію із 115 дітьми з числа ВПО, - повідомили в Управлінні освіти.


Скільки маленьких рівнян за кордоном

Водночас війна внесла свої корективи в кількість учнів у ЗДО та школах Рівного. Адже чимало учнів вимушені були, тікаючи від війни, покинути свої оселі. Так, приблизно на початок 2023 року за кордоном перебуває 3526 учнів та 24 педагогічних працівники. А серед учнів ця цифра становила – 7490. Нині за кордоном перебуває 3526 учнів та 24 педагогічних працівники.
З початку війни до навчання у закладах освіти доєдналося близько 800 із числа внутрішньо переміщених осіб.



Освітяни стали волонтерами

Під час дії воєнного стану у закладах освіти активізувався волонтерський рух. Учні та вчителі брали участь у міських благодійних ярмарках, акціях «Монети для ЗСУ», «Діти – дітям», «Шкарпетки для перемоги», «Зігрій військового», «Щедрий вівторок», «Прапор перемоги» (Державний Прапор з побажаннями учнів ліцею «Лідер» встановлено на звільненій території Херсонської області) тощо.
Спільно з Рівненським міським об'єднанням товариства “Просвіта” у Рівному розпочали курси вивчення української мови для переселенців. Триває вже четвертий потік курсів, загалом за цей час навчання пройшли близько сотні переселенців.



Освітяни тримають свій фронт. Вони не тільки наближають перемогу через волонтерські акції, а і навчають підростаюче покоління в складних воєнних умовах. Педагоги теж роблять свій важливий внесок у перемогу та щоденно виховують маленьких патріотів великої України.




“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”








На правах реклами