Ми у Facebook
11.05.2023, 09:33

Як психологічно реабілітувати українських військових: досвід «Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни»

Війна – це завжди величезний психічний вплив на людину. Кожен четвертий боєць, який повертається із фронту, потребує психологічної допомоги. А ще – реабілітації духовної та моральної. Дехто з хлопців сам собі дає раду. І не завжди собі на користь.
Повернення з війни, як окремий вид стресу

Насправді наслідки війни - це не тільки про руйнування міст та сіл, інфраструктури та житлових будинків. Війна - це і про зруйновані долі та смерті, а ще - про повернення до життя. в якому кожному військовому треба практично з нуля вчитися жити.

Перебування на війні – екстремальна ситуація, коли людина постійно у найсильнішому психоемоційному стресі, долаючи його вольовими зусиллями. Дається це дуже високою ціною: майже у всіх учасників бойових дій неминуче відбувається зміна у фізичному і психологічному здоров’ї, деколи цей відбиток залишається на всі наступні роки. Війна змінює людину. І подібні стани військових потребують негайної медичної допомоги. Не завжди навіть рідні та близькі до кінця розуміють те, яку допомогу потребує їх близька людина, не знає всіх тих тягарів війни, які з собою бере військовий, повертаючись до мирного життя.

Війна “дарує” військовослужбовцям та цивільним дві смертельно небезпечні проблеми. Це бойовий стрес і бойова психологічна травма. Бойовий стрес – це психологічна реакція на те, з чим психіка військового до війни не зустрічалася: обстріли, кров, поранення, загибелі.

Повертаючись з війни, солдат потрапляє в інший світ. В якому немає вибухів та смерті. Та звикнути до миру – непросто. Допомогти йому зможуть психолог, побратими, які вислухають і зрозуміють бійця, а також нове хобі. Триматися разом радить і психолог. Хто, як не бойовий побратим, вислухає та зрозуміє бійця?

Як ми і говорили, не можуть це зробити навіть рідні люди. Не кажучи про те, що військовий звернеться за фаховою допомогою до психолога чи розпочне реаблітацію в Будинку ветеранів. Тому для цього часто першочерговою допомогою стають військові госпіталі. Такі інституції близькі для захисників. Тут вони бачать своїх побратимів і саме в таких умовах їм значно легше розкрити себе, відкрити своє серце для того, щоб розділити ще з кимось біль втрат, стрес та хвилювання. Це перший крок для того, щоб пододали свої страхи, відкритися в реаліях мирного життя та отримати як фізичну, так і моральну реабілітацію.

«Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» як важливий осередок реабілітації

На Рівненщині таким унікальним місцем, де проводять реабілітацію військових є «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни». Тут можна говорити про всебічну допомогу: як фізичну, так і моральну, психологічну. Впродовж років цей лікувальний закалад є в лідерах, як у плані матеріально-технічного забезпечення, яке постійно удосконалюється. А крім того, своєю високою кваліфікацією знані медичні працівники закладу.

В арсеналі лікарів обласного військового госпіталю для реабілітації українських бійців є цілий спектр медичних, фізичних та психологічних послуг. Найбільш природні шляхи подолання захворювань та розладів – це арттерапія, трудотерапія, ліплення з глини, в’язання, шиття та навіть вишивання бісером. Ці та інші методи лікування вже давно знайшли дієве застосування за кордоном. Ерготерапія – один з методів реабілітації. Це сучасна передова технологія в медицині. В Україні їй лише 6 рік, а в світі десятки років (з 30-х років XX ст.).

Ерготерапія – це галузь медицини і водночас мистецтво про те, як допомогти людям, котрі мають обмеження здоров'я після поранень, черепно-мозкових уражень, інсультів. Як повернутись до повноцінного життя, що має значення для людини, через цілеспрямовану активність. Долаючи побутові виклики, пацієнти готують на спеціальній кухні смаколики, гарячі бутерброди, каву, піцу. І цим мотивують один одного, борючись з недугою.



Панічні атаки, неврози, депресії, фобії, нічні жахіття, апатія – і це ще не весь перелік психологічних проблем. Із, можливо, менш гострих, але не менш складних у своєму прояві, є синдром провини вцілілого, який сковує, не дає жити через деструктивне відчуття вини. У такому стані людина потрапляє в певний цикл: заборона собі певних дій та емоцій. Як наслідок – внутрішнє спустошення, виснаження, що призводить до низької ефективності, відчуття своєї неспроможності приносити користь – і далі знову вина за неефективність. Як наслідок – заборона собі, і так по колу. Єдиний спосіб змінити це і вийти з такого циклу – відпочити й набратися сил, дати собі право і час на відновлення й лише тоді братися до корисних дій.



Окремо треба зазначити непрожиті емоції. Непрожиті, в переважній більшості, через заборону собі розслаблятись. Мовляв, не на часі. Іншою причиною є страх військового показати свої сльози, слабкість або страх. Це теж недобре. Вони також блокують свої переживання. Через непрожиті емоції підвищується тривога, іноді незрозумілого генезу, є ризик панічних атак та нервових зривів.

Як зазначив начальник КП “Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни” РОР Андрій Іванович БУРАЧИК, матеріальна база військового госпіталю дозволяє проводити діагностику, надавати висококваліфіковану медичну допомогу, а також медичну, психологічну, психосоматичну і соціальну реабілітацію учасникам АТО, воїнам ЗСУ й особам, які постраждали внаслідок бойових дій агресора на сході України. Психологічна реабілітація солдатів ЗСУ та ветеранів має завдання допомогти їм адекватно відреагувати на травматичний досвід у безпечній терапевтичній обстановці.



При роботі з солдатом ЗСУ або ветераном бойових дій зарекомендували себе такі напрямки психотерапії, як десенсибілізація і переробка травмуючих переживань за допомогою руху очей, когнітивно-поведінкова психотерапія, прогресивна релаксація. Психологічна корекція ставлення до свого стану надзвичайно важлива для цієї категорії пацієнтів. Потребує великого такту й терпіння, поваги до пацієнта та його травматичного досвіду; проводити її треба з урахуванням психологічних, культурних і національних особливостей людей. Надзвичайно важливими для воїнів, які повернулися з війни, є позитивні емоції.

У реабілітації українських захисників використовується комплексний підхід лікування для швидшого повернення військових до повноцінного життя. Зараз же, після повномасштабного вторгнення, Рівненський обласний військовий госпіталь планують розширити та удосконалити. Адже всі прекрасно розуміють, що війна ще не завершена і насправді кількість тих, хто потребуватиме послуг медичного закладу постійно зростає.


“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів"






На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ