Тетяна ЩЕГЛОВСЬКА: "Рак – не вирок. Рак виліковний"
Одним із важливих методів в сучасному лікуванні онкологічних захворювань є променева терапія – використання різних видів іонізуючого випромінювання з лікувальною метою. Про те, які захворювання лікують за допомогою променевої терапії та як відбувається сам процес лікування, які сучасні методики опромінювання застосовують фахівці-радіологи та як пацієнтам подолати побічні реакції, що виникають в процесі лікування, про ефективність комплексного підходу в терапії ракових захворювань – про все це розповість завідувачка Центру клінічної онкології Комунального підприємства "Рівненський обласний протипухлинний центр" Рівненської обласної ради, лікар з променевої терапії (лікар-радіолог), клінічний онколог Тетяна ЩЕГЛОВСЬКА.
– Тетяно Дмитрівно, що таке променева терапія?
– Пані Вікторіє, дякую вам, що піднімаєте сьогодні таку важливу, як ніколи, тему онкологічних захворювань та променевої терапії зокрема. Променева терапія, або радіотерапія – це один з основних методів лікування онкологічних хворих. Вона передбачає застосування високоенергетичних рентгенівських променів та інших видів іонізуючого випромінювання при лікуванні різноманітних форм раку на різних стадіях його розвитку. Променеву терапію можна застосовувати як основний метод лікування, а також у поєднанні з такими методами лікування, як хірургія та хіміотерапія.
– Для чого проводиться променева терапія?
– Променева терапія відіграє ключову роль у радикальному лікуванні раку молочної залози, раку шийки матки, органів дихальної системи (зокрема, раку ротової порожнини, глотки, гортані тощо) та раку інших локалізацій. Залежно від стадії хвороби цей метод може перевести неоперабельні форми раку в операбельні, дозволяє зменшити ризик розвитку рецидивів захворювання, підвищує ефективність комплексного лікування та значно покращує прогноз щодо виживаності пацієнтів, а також покращити якість життя хворих
із запущеними формами раку та наявними віддаленими метастазами шляхом зменшення основних клінічних проявів хвороби.
– Пані Тетяно, як відбувається лікування злоякісних новоутворень методом променевої терапії?
– Лікування на лінійному прискорювачі (а це один із сучасних апаратів для дистанційної променевої терапії, який використовується в ЦКО) починається ще на етапі підготовки. Він полягає насамперед в ретельному діагностичному обстеженні пацієнта (КТ, МРТ) та проведенні первинної топометрії прогнозованої ділянки опромінення. На підставі отриманих результатів медичні фізики разом із променевими терапевтами (радіологами) розробляють план променевої терапії. У кожному конкретному випадку захворювання кількість лікувальних сеансів (фракцій) для пацієнта розраховується індивідуально. У плані лікування вказується точна доза іонізуючого випромінювання, яка має бути спрямована на пухлину під час кожного із сеансів впродовж всього курсу лікування.
– Розкажіть про комбіноване лікування: променева терапія на лінійному прискорювачі та брахітерапія. Яка між ними відмінність?
– У Центрі клінічної онкології пацієнта доступна унікальна можливість отримати такий різновид радіотерапії, який має назву сполучно-променева терапія (або поєднана променева терапія). Це застосування методики дистанційного та контактного (внутрішньопорожнинного) опромінення. З цією метою ми використовуємо наявні у нашому центрі два цифрові лінійні прискорювачі електронів фірми Elekta та брахітерапевтичний апарат MicroSeleсtron HDR. Суть лікування полягає у тому, що лінійні прискорювачі дозволяють опромінювати великими полями не лише орган-мішень, уражену патологічним процесом, або ложе видаленої пухлини, а й впливати на периферичні лімфатичні колектори (регіонарні лімфатичні вузли), профілактуючи таким чином виникнення та розповсюдження метастазів. Тоді як апарат для брахітерапії, діючи виключно локально (місцево), дозволяє закріпити ефект опромінення, доставляючи необхідну дозу іонізуючого випромінювання безпосередньо до місця ураження (до центру пухлини). Завдяки сучасному високотехнологічному обладнанню для променевої терапії до хворих з онкопатологією може бути застосований режим як монолікування, так і режим комбінації лікувальних ефектів лінійного прискорювача електронів та апарата брахітерапії.
– Який принцип дії променевої терапії?
– Променева терапія є важливим методом у лікуванні онкопатології, оскільки ракові клітини ростуть і діляться значно швидше, аніж здорові клітини. Високі дози радіації (іонізуючого випромінювання) здатні порушувати структуру й можливість до самовідновлення всіх без винятку клітин організму. Однак у здорових клітин потенціал до регенерації є значно вищим, ніж у патологічно змінених ракових клітин. Тому здорові клітини з часом відновлюються у необхідних кількостях, а ракові клітини після опромінення у більшості гинуть. Повторюся, але основною метою опромінення є безпосередній вплив іонізуючого випромінювання на патологічно змінені тканини та органи, внаслідок чого незворотно пошкоджується фізична та хімічна структура ракових клітин в ділянці локального впливу променів, тобто в ділянці,
яка безпосередньо піддається опроміненню.
– Які переваги у застосуванні променевої терапії?
– Як фахівець, я з усією відповідальністю можу зазначити, що променева терапія – це ефективний та дієвий спосіб лікування різноманітних видів раку з локалізацією патологічного процесу майже в усіх ділянках людського тіла. Це важливий метод лікування і часто, особливо при проміжних формах раку, є методом вибору у подальшому лікуванні пацієнта. Тисячі людей видужують після проведення тільки курсу променевої терапії або у поєднанні цього методу лікування з хірургічним лікуванням, хіміо- чи імунотерапією. Доволі часто лікарі застосовують променеву терапію перед операцією з метою зменшення розмірів первинної пухлини. А в післяопераційний період опромінення проводять задля припинення росту ракових клітин, що залишилися, та унеможливлення розвитку та поширення метастазів.
– Яке значення має точність при проведенні променевої терапії?
– Я б сказала, що першочергове. Адже сенс високоточної променевої терапії в тому то й полягає, аби доправити до пухлини необхідну дозу іонізуючого випромінювання, яка стане для неї убивчою, і водночас забезпечити максимальний захист прилеглих здорових, не уражених патологічним процесом, органів і структур організму. Високі технології допомагають вирішити такі не просто важливі, а надважливі, я б навіть сказала, життєво важливі для пацієнта задачі. Оскільки необґрунтоване або необачне опромінення деяких критичних органів чи структур в організмі людини може мати незворотні наслідки для пацієнта, навіть до летального кінця. Фахівці ЦКО успішно впроваджують у практику сучасну радіотерапевтичну методику опромінення IMRT – це методика променевої терапії з модуляцією інтенсивності рентгенівського пучка, яка за рахунок побудови тривимірних мультипланарних реконструкцій ракової пухлини й тканин, що її оточують, дозволяє підводити високу дозу до мішені, одночасно формуючи різну величину поглиненої дози в різних частинах цієї мішені, при цьому забезпечувати достатній захист навколишніх здорових тканин. Ця методика найефективніша при лікуванні складних пухлинних об'ємів з локалізацією патологічного процесу в ділянці "голова-шия". За останні декілька років методика IMRT стала поширеною та досить ефективною при лікуванні раку передміхурової залози. Дана методика на сьогодні вважається однією з найкращих радіотерапевтичних методик, яку успішно застосовують у провідних клініках світу.
– Тетяно Дмитрівно, як "підбирають" дозу опромінення?
– Дозу опромінення лікарі променеві терапевти (лікарі-радіологи) "підбирають" разом з медичними фізиками для кожного нашого пацієнта індивідуально,
відповідно до міжнародних стандартів і протоколів лікування, таким чином, аби доза була максимально ефективною по відношенню для пухлини, та водночас мінімально негативною для навколишніх здорових тканин, органів і структур організму.
– Що відчуває пацієнт під час лікування і які побічні ефекти можуть виникнути у хворого після променевої терапії?
– Безпосередньо під час сеансу опромінення пацієнт, як правило, не відчуває жодних фізичних впливів ззовні або зсередини; його не турбують біль, жар, задишка або якісь інші відчуття. Зрідка спостерігається психологічний дискомфорт, пов'язаний із новизною для пацієнта процедури опромінення як такої. Але при правильній цілеспрямованій роботі лікуючого лікаря та медичного персоналу, який проводить лікувальні процедури, з пацієнтом останній швидко адаптується і надалі боязнь сеансу опромінення зникає без будь-яких негативних наслідків. Променева терапія є місцевим лікуванням. Впливу іонізуючого випромінювання зазнаватиме лише та ділянка тіла, яка піддавалася опроміненню. Побічні ефекти не з'являються зненацька чи випадково, а розвиваються з плином часу, поступово. Вони можуть посилитись за 7-10 днів після завершення лікувального процесу, а потім поступово зникнуть впродовж кількох тижнів, рідше – місяців. Методики IMRT та IGRT вважаються щадними методами лікування в променевій терапії, а тому прийняті в усьому світі. Про якість лікування можуть свідчити вкрай рідкісні випадки виникнення побічних ефектів у вигляді складних променевих опіків. Пацієнту важливо регулярно повідомляти про своє самопочуття лікуючого лікаря, оскільки різнопланові гострі променеві реакції різного ступеня вираженості, які є неминучими у пацієнтів, що отримують променеву терапію, і залежать зокрема ще й від індивідуальної толерантності тканин та органів до дії іонізуючого випромінювання, у більшості випадків успішно долаються шляхом своєчасного призначення та застосування сучасних медикаментозних та парафармацевтичних препаратів.
Тетяна ЩЕГЛОВСЬКА, "Рівненський обласний протипухлинний центр" Рівненської обласної ради, лікар з променевої терапії (лікар-радіолог), клінічний онколог
1 листопада 2024: свято, традиції, прикмети цього дня
Сьогодні, 1 листопада, православна церква вшановує пам'ять святих безсрібників Косми і Дам'яна – братів-лікарів, які жили в III столітті в Римській імперії. У католицькій церкві - День всіх святих. Також сьогодні відзначають Всесвітній день екології, День вегана, День народження Європейського союзу.
переглядів: 75
У Рівному представлять фільм "Буча"
11 листопада о 18:00 у кінотеатрі «Кінопалац» буде показ фільму «Буча» за участі команди та акторів.
переглядів: 238
У Рівному нагородили премією за кращу авторську пісню «Я хочу жити в Україні»
26 жовтня у Рівному вже традиційно втретє нагородили лауреатів Всеукраїнської премії за кращу авторську пісню «Я хочу жити в Україні».
переглядів: 277
31 жовтня: який сьогодні день
Сьогодні, 31 жовтня, віряни вшановують святих апостолів Стахія, Амплія та інших. До Нового року залишається 61 день.
переглядів: 270
Гороскоп на листопад 2024 для всіх знаків Зодіаку. Близнюки опиняться в незвичній ситуації
Гороскоп на листопад 2024 року показує, що чекає на всі знаки Зодіаку в цьому місяці. Хто може розраховувати на фінансовий успіх, в кого влучить стріла Купідона, а до кого доля зовсім не буде прихильна? Подивіться гороскоп для свого знака зодіаку та переконайтеся самі, що вам прогнозують зірки на найближчі тижні.
переглядів: 886