Ми у Facebook
19.05.2023, 11:18

Олександр ГУЗОВАТИЙ: Поверхня стопи – одна з найбільш чутливих частин людського організму

На базі реорганізованого у 2020 році опікового відділення із пластичною хірургією та відновно-реконструктивною ортопедією Рівненської обласної клінічної лікарні ім. Юрія Семенюка поряд із лікуванням складної опікової травми лікарський колектив відділення активно розвиває сучасні, вкрай необхідні напрямки пластичної хірургії та реконструктивної ортопедії для жителів Рівненської області.
За два роки роботи, незважаючи на непередбачувані зміни у житті України, відділення набуло нового формату. Не всі знають, але в Рівненській обласній клінічній лікарні існує така окрема вузька спеціалізація в травматології, як хірургія кисті, що займається проблемами стопи, кисті та передпліччя. А докладніше про хірургію кисті верхніх та нижніх кінцівок нам розповість ортопед-травматолог, хірург кисті та стопи Опікового відділення із пластичною хірургією та відновно-реконструктивною ортопедією КП “Рівненська обласна клінічна лікарня ім. Ю.Семенюка” РОР Олександр Юрійович ГУЗОВАТИЙ.

– Олександре Юрійовичу, хто такий хірург кисті та стопи? Та чому хірургія кисті та стопи у сучасній медицині виділена в окрему вузьку спеціалізацію?
– Хірург кисті та стопи – це спеціаліст, який використовує у своїй роботі елементи травматології та ортопедії, судинної хірургії, мікросудинної хірургії, нейрохірургії, пластичної хірургії та реабілітології. Нерви, сухожилля та суглоби кисті мають мініатюрну будову, тому від хірурга потрібна ювелірна точність та спритність рук. В опіковому відділенні із пластичною хірургією та відновно-реконструктивною ортопедією працюють найкращі кистьові хірурги, справжні професіонали у своїй галузі. Завдяки методам мікрохірургії хірурги нашого відділення можуть оперувати в масштабі кількох міліметрів.

Сьогодні я хочу детальніше зупинитись на захворюваннях стопи, оскільки ця тема у всі часи залишається актуальною. Та пропоную докладніше поговорити про лікування плоскостопості.

– Що таке плоскостопість?
– Плоскостопість – це сплощення склепіння стопи поздовжнього, поперечного або обох (зміна форми стопи). Пацієнти можуть відчувати біль у внутрішній частині щиколотки та внутрішньому склепінні стопи через перевантаження сухожилля заднього великогомілкового м’яза, дельтоподібних зв’язок або підошовної фасції. Біль може виникати на зовнішній стороні щиколотки через зіткнення між п’ятковою кісткою та щиколоткою або в підтаранному суглобі. Плоскостопість є одним з найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату: за словами медиків, тою чи іншою мірою воно є у всіх маленьких дітей та приблизно у 60-70% дорослих пацієнтів. Залежно від тяжкості деформації стан може прогресувати до артрозу стопи та щиколотки.




– Які причини деформації плоскостопості?
– Причини деформації плоскостопості багатофакторні. Загальними факторами для більшості пацієнтів є вроджена плоскостопість у поєднанні з напруженістю заднього великогомілкового м’яза. З віком пацієнта відбувається зношування найважливішого сухожилля, яке стабілізує склепіння стопи, сухожилля заднього великогомілкового м’яза. Також спостерігається прогресуючий розрив зв’язкових структур, що підтримують склепіння стопи.

– Пане Олександре, чи існує безопераційне лікування деформації плоскостопості?
– Симптоматичні пацієнти зазвичай отримують користь від використання вставок для взуття та програми фізіотерапії, спрямованої на розтягування литкових м’язів та зміцнення сухожилля задньої великогомілкової кістки. Якщо деформація є більш серйозною, можна розглянути можливість використання індивідуальних устілок або фіксаторів. Біль від втягнення у процес кісток і суглобів можна полегшити за допомогою ін’єкцій кортизону. На жаль, нехірургічні методи лікування спрямовані на контроль симптомів без жодного впливу на корекцію деформації.

– Які є хірургічні варіанти лікування деформації плоскостопості?
– Хірургічне втручання може бути дуже ефективним у лікуванні болю від деформації плоскостопості. Існують різноманітні процедури залежно від типу та ступеня деформації, а також супутніх умов. Принципи хірургічного втручання полягають у відновленні як м’яких тканин, так і кісткового балансу, наприклад, рецесії литкового м’яза, остеотомії п’яткової кістки, остеотомії медіальної клиноподібної кістки, відновлення дельтовидної зв’язки, відновлення та переміщення сухожиль. Ці процедури можна використовувати ізольовано, але найчастіше поєднують під час одного хірургічного втручання.

– Пане Олександре, які переваги хірургічного лікування деформації плоскостопості?
– Переваги: полегшення болю, покращення ходи, уникнення довгострокових кріплень.

– Яке відновлення після реконструкції плоскостопості?
– Кожен пацієнт може мати різний ступінь деформації, що призводить до різноманітних хірургічних процедур та післяопераційних протоколів. Післяопераційний перебіг може коливатися від негайного 100% навантаження в черевику до повної відсутності навантаження тривалістю до 8 тижнів. Зазвичай післяопераційні протоколи включають 6-тижневий режим без навантаження з використанням милиць або ходунків. Пацієнти зазвичай можуть повернутися до звичайного взуття та легкої повсякденної діяльності без допомоги при ходьбі через 12 тижнів після операції.






На правах реклами