Медовий, Яблуневий та Горіховий: у серпні українці відзначатимуть Спаси
Маковея - одна з найпопулярніших назв, оскільки саме в цей день християни пригадують сімох мучеників Маккавеїв, їхню матір Соломонію та учителя Єлеазара, які у 166 році до н. е. померли мученицькою смертю від рук царя Антіоха Епіфана. 14 серпня у церковному календарі – День пам'яті мучеників Маккавеїв, звідси і назва свята – Маковея.
Медовим перший Спас називають, бо до цього дня треба зібрати урожай меду, адже після цього бджоли дають значно гірший мед.
14 серпня охрестили ще однією назвою – Спаса на воді, і зробили це невипадково. Колись на свято Маковея досить урочистою і навіть обов'язковою для кожного села була традиція освячення води, зокрема, криниць. Зародилася вона ще за язичницьких часів, адже у слов'янській міфології вода мала надприродну силу. У цей день дівчата плели вінки та причепурювали ними колодязь.
У цей день церква також відзначає Походження чесних древ Животворящого Хреста. Згідно з легендою, частка дерев’яного хреста, на якому розіп’яли Ісуса, врятувала Константинополь від епідемії небачених масштабів, що передавалась через воду. Цією часткою освятили усі водойми в місті і вони очистились. Звідси й пішла традиція святити воду в цей день та приписувати їй цілющі властивості.
Крім цього, 14 серпня розпочинається Успенський піст, або, як його у народі називають – Спасівка, тому існують певні заборони: будь-який піст передбачає обмеження у продуктах, тому краще завчасно сформувати свій раціон, якщо ви, звичайно, плануєте постити.
14 серпня для більшості вірян відвідують церкву, освячують освячувати воду, мак та букет квітів.
19 серпня українці відзначають Яблучного Спаса або ж Преображення Господнє.
За народними прикметами цей день символізує настання осені й преображення природи. У Преображення благословляють плоди, бо в Єрусалимі у цей час саме дозріває виноград, який там і освячують.
На свято Яблучного Спаса заведено відвідувати церкву й освячувати яблука, груші, мед, а також букети з колосся і пшениці.
Горіховий, або ж як ще називають називають ще й Хлібним, Полотняним, Третім, Малим, Нерукотворним, Холодним, Спас відзначають 29 серпня.
У цей час вже завершувались жнива, тому починали пекти хліб та пироги зі свіжого борошна, а також у цей період вже збирають горіхи.
29 серпня у храмах відбуваються урочисті служби. Багато вірян приносять на освячення горіхи та хліб, випечений із зерна нового врожаю, а також кладуть у кошики фрукти, воду й мед. У день Горіхового Спасу сім’ї збираються за одним столом і ласують частуваннями, адже Успенський піст напередодні завершується. Часто у будинках цього дня готують випічку з горіхами та фруктами, хліб, а ще ставлять на стіл горіхову настоянку.
Спаса, Маковія, Медовий Спас, Яблучний спас, Преображення Господнє, горіховий Спас, Успенський піст
У Рівному відкриють меморіальну дошку в пам'ять про Ярослава Гранітного
Завтра, 22 листопада, о 8:50 на фасаді Рівненського ліцею №8 відбудеться відкриття дошки пам'яті загиблому Герою Ярославу Гранітному
переглядів: 211
Зрадників України позбавлятимуть державних нагород: деталі закону
20 листопада Верховна Рада України підтримала законопроєкт №11410, який регулює механізм позбавлення державних нагород осіб, що вчинили тяжкі злочини чи підтримують російську агресію.
переглядів: 352
Реформа МСЕК в дії: як зміниться підхід до оцінювання інвалідності
Сьогодні, 20 листопада, Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт, який створює нову систему оцінювання повсякденного функціонування експертними командами замість застарілих та корумпованих МСЕК.
переглядів: 362
Викрили посадовців ЗСУ, які «переплатили» 27 млн бюджетних грн на закупівлі запчастин до бойових літаків
Контррозвідка Служби безпеки та детективи НАБУ викрили на корупції двох посадовців Командування Сил логістики ЗСУ.
переглядів: 340
Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята
Завтра, 21 листопада, православні християни відзначатимуть одне з дванадцяти найбільших свят церковного року — Введення в храм Пресвятої Богородиці.
переглядів: 436