Ми у Facebook
29.08.2023, 07:00

Третій Горіховий Спас 2023: історія свята та традиції

29 серпня в церковному календарі – свято перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа. Свято перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа є одним з найважливіших свят у православній традиції. Це день, наступний після свята Успіння Богородиці.
Присвячене воно перенесенню з Едеси до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа, який виник внаслідок дотику тканини до Його обличчя. За легендою, цей образ був створений, коли хворий король Авгар попросив Ісуса прийти до нього і вилікувати його. Ісус не міг прийти, але притулив полотно до Свого лиця, і на ньому відбилося Його зображення. Цей образ був принесений до Авгара, який одразу видужав і навернувся до християнської віри.

Цей нерукотворний образ став першою в історії іконою і джерелом численних див. Він зберігався в Едесі до 944 року, коли був урочисто перенесений до Константинополя і поміщений у храм Благовіщення Пресвятої Богородиці. Від того часу цей образ став одним з найпочесніших і найшанованіших у християнському світі.

У народі це свято має кілька назв: Горіховий Спас, Хлібний Спас, Спас Нерукотворний або Третій Спас. Воно пов’язане з завершенням жнив і початком осені. Цього дня люди вирушали до храму й благословляли хліб, горіхи, овочі та фрукти, зернові, як символи плодовитості і достатку.

Що можна робити 29 серпня:

Традиційно цього дня печуть хліб, його роздають малозабезпеченим, готують також випічку з горіхами, а святковий стіл намагаються зробити якомога багатшим – щоб наступний рік був урожайним і радісним. Вважається, що якщо на Полотняний Спас купити вироби з тканини, весь рік буде супроводжувати удача.

Що не можна робити 29 серпня:

Коли в інші свята працювати не можна, то в це — навпаки не час відмовлятися від праці. Йде збір врожаю, треба збирати горіхи, молоти борошно, пекти хліб, заготовлювати соління на зиму — нема коли відпочивати!

- Заборонено бажати комусь зла, лихословити і лаятися.
- Не можна відмовляти нужденним в допомозі.
- Не варто ходити в ліс без оберега.

На правах реклами