Ми у Facebook
14.10.2023, 18:40

Все про підготовку винограду до зими - як правильно обрізати, заготовити живці та вкрити лозу?

Для отримання багатого врожаю винограду важливим є догляд за його лозами. Всі ми знаємо, що здоров'я рослини визначається якістю, урожайністю та смаком плодів. Оскільки це теплолюбна культура, підготовка винограду до зими має вирішальне значення.
Осінній догляд включає обрізку, укриття і профілактику хвороб, поговоримо про це докладніше.

Як обрізати виноград восени?
Обрізання можна починати після того, як з лози опаде все листя. Поспішати зі стрижкою не варто, протягом осені ще може відбуватися перенесення запасних речовин із листя в стару деревину та кореневу систему. Цей процес важливий для успішної зимівлі та харчування після пробудження нирок. Для профілактики захворювань оптимальна для обрізання суха погода (без опадів, снігу, туману) з температурою трохи нижче за нуль (близько -2°C).

Що точно варто обрізати?

Ступінь обрізки може відрізнятися. При слабшій стрижці ми отримаємо більше винограду, але він буде дрібним з менш якісними ягодами. З іншого боку, що більше старої деревини ми залишимо на кущі, то краще він витримає зимові морози. Деякі столові сорти, також схильні до осипання, вимагають залишити більше зрілих пагонів.

У будь-якому випадку восени винограду рекомендують провести санітарну обрізку. Необхідно повністю вирізати лози:
хворі,
поламані,
дуже тонкі (менш як 5 мм у діаметрі)
короткі.

Вони тільки загущують кущ і роблять його вразливим перед хворобами. Якщо ви новачок у виноградарстві, важливо розуміти, що лози дають плоди на однорічній деревині. Що це означає? Навесні брунька проростає і перетворюється на новий пагін, яка до кінця вегетаційного періоду змінює колір із зеленого на коричневий. У цей момент він вважається однорічним приростом. Наступної весни з деяких бруньок однорічної деревини з'являться квітки (які перетворюються на плоди). А ось із бруньок старіших лоз виросте тільки листя або пагони.

Підвищення врожайності
Основна мета обрізки - максимально збільшити кількість однорічної деревини на кожній виноградній лозі, при цьому не заохочуючи рослину виробляти занадто багато грон, на які не вистачає енергії. Надана самій собі, виноградна лоза виростає в щільну масу, що складається в основному з більш старої деревини з відносно невеликою кількістю пагонів щороку.

Щільне зростання призводить до поганої циркуляції повітря, що сприяє розвитку грибних захворювань. Очікуйте, що кожної зими потрібно буде видаляти від 70 до 90% приросту минулого року.

Створення зручної форми
Друга мета обрізки винограду - створити структуру, що сприяє легкому збиранню врожаю та відповідній формі ґрат, на яких росте виноград. Прагніть створити впорядковану систему рівномірно розташованих лоз, що нагадує гілки дерева. Існує безліч варіантів формування, але на більшості виноградників використовується система з одного основного ствола з двома або чотирма основними рукавами. Бічні лози відхиляються під кутом 90 градусів. Кожної зими надлишки виноградної лози обрізаються до основного стовбура та гілок, щоб зберегти структуру.

Осіння обробка від патогенних грибів
Перш ніж укрити виноград, культуру необхідно обробити від шкідників та хвороб. Для боротьби зі шкідливими комахами перед укриттям на зиму проводять обробку інсектицидними препаратами.
Від різних патогенних грибів, які здатні зимувати в укритті винограду, застосовують такі засоби:

3% розчин мідного купоросу – 300 г препарату розводять у невеликій кількості теплої води, а потім доводять отриманий об'єм до 10 л та обприскують.
3-5% розчин залізного купоросу - розводять 300-500 г на 10 л води. Для молодих кущів винограду найкраще використовувати 1% консистенцію;
бордоська рідина – 3% розчин готують безпосередньо перед використанням згідно з інструкцією.
Досить різкі перепади температури у листопаді часто стають причиною підмерзання плодових бруньок. Тому найкращий час для укриття лоз на зиму – жовтень. Проте орієнтуватися потрібно не так на календар, але в погоду. Протягом 3-5 днів має бути температура від -5° до -8° (але не більше -10 °), бажано без дощів. Середньодобова температура при цьому повинна досягати позначки -2°C.

Як правильно укрити виноград
Найкращий час для укриття лоз винограду на зиму – жовтень. Протягом 3-5 днів має бути температура від -5° до -8° (але не більше -10°)
Найкращий час для укриття лоз винограду на зиму – жовтень. Протягом 3-5 днів має бути температура від -5° до -8° (але не більше -10°). © evineyardapp
Підгортання
Перший спосіб - підгортання, що передбачає засипання основи куща ґрунтом, тирсою або компостом, що перезріли. Висота пагорба має бути близько 30 см.
Зніміть лози з опори та обережно покладіть на землю. Повністю закопайте лози землею, соломою, а потім снігом. Ґрунт найкраще підходить для укриття, якщо на ділянці є проблема із гризунами.

Утеплення лоз на опорах
Інший спосіб - обернути виноградні пагони, не знімаючи їх з опор, різними матеріалами, наприклад, щільним спанбондом або солом'яною циновкою.
Такі способи більше підходять для м'якого клімату або зимостійких сортів.

Повітряно-сухий метод укриття
Набагато частіше виноград укривають повітряно-сухим методом. Для цього лози знімають з опор й акуратно пригинають до землі. Пагони можна покласти на шар соломи, лапника або дошку, але це не обов'язково. Зверху встановлюються металеві лозини, створюючи свого роду теплицю. Деякі виноградарі споруджують спеціальні короби. Обтягнути конструкцію можна плівкою, руберойдом, тентовою тканиною або іншим непромокальним матеріалом.

Розмноження винограду живцями
Розмножити виноград живцями дуже просто. Як матеріал використовують пагони, що ростуть з однорічної деревини. Період отримання живців досить тривалий: від опадання листя до моменту розпускання нирок навесні. Найбільш підхожий період – перед сильними морозами, оскільки можливе підмерзання пагонів.

Розмножити виноград живцями дуже просто. Як матеріал використовують пагони, що ростуть з однорічної деревини.
Розмножити виноград живцями дуже просто. Як матеріал використовують пагони, що ростуть з однорічної деревини. © practicalselfreliance
Вибирайте добре дозрілі лози. Наріжте живці заточеним ножем для щеплення. У верхній частині черешка зробіть косий зріз, приблизно на півтора сантиметра вище за нирку, нижню (прикореневу) частину зріжте прямо, на сантиметр нижче вічка.

Наступний етап – засліплення. Залишіть тільки найрозвиненішу нирку, з якої згодом виросте втеча, решту видаліть. Укоренити живці можна у тирсі або у воді. При розмноженні тирсі використовуйте досить великі місткості й засипайте дві третини довжини живців. Стимулювати коренеутворення допоможуть рідкі або порошкові стимулятори (Корневін, Гетероауксин).

Помістіть ємність із живцями в тепле приміщення (опалювальну теплицю або в будинок), де зазвичай близько тридцяти градусів тепла. На час укорінення рекомендується натягнути ПВХ-плівку: це забезпечить менше випаровування води та більшу вологість повітря.

Після того як коріння живців винограду відросте, можна пересадити їх у квіткові горщики.
Після того як коріння живців винограду відросте, можна пересадити їх у квіткові горщики.

Розмноження у воді можливе за температури навколишнього середовища близько +25°. Для цього підходить чиста пластикова пляшка, в яку наливають воду кімнатної температури та змінюють її при необхідності. Накрийте пляшку плівкою або фольгою так, щоб вона не закривала верх живців. Через 7-10 днів зніміть укриття.

При обох методах розмноження, в перший тиждень черешкам не потрібно занадто багато світла. Після того як коріння відросте, можна пересадити їх у квіткові горщики.
Посадіть їх так, щоб верхнє не засліплене вічко знаходилося над поверхнею субстрату. Для живців у горщиках найкраще забезпечити постійну температуру близько +25°C. Після вкорінення їх можна буде висадити у ґрунт навесні.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ