Ветеран, перш за все, людина: про що і як варто говорити з воїнами, які повернулись з війни
Аби суспільство могло легше прийняти воїнів, котрі повернулися додому, а самі ветерани — легше по-новому адаптуватися у вже звичному житті, створений Український ветеранський фонд. Про його роботу, рекомендації, розроблені спільно з ветеранами, розповіла заступниця виконавчої директорки Українського ветеранського фонду Мінветеранів Каріна Дорошенко.
- Розкажіть про Український ветеранський фонд — яка основна мета, чим займається, кого залучаєте до роботи, на кого спрямована робота?
- Український ветеранський фонд - державна установа у сфері управління Міністерства у справах ветеранів. Ми працюємо для ветеранів, їхніх родин та родин загиблих захисників і захисниць України. Це величезна кількість людей, людських історій. Ми постійно напрацьовуємо можливості для ветеранів, для їхньої комфортної реінтеграції. Фонд надає фінансову підтримку ветеранським бізнесам, громадським організаціям, які працюють для ветеранів, а також надаємо цілодобову підтримку від фахових психологів на Гарячій лінії кризової підтримки. Ветерани і родини можуть скористатись також безкоштовними юридичними консультаціями, освітніми послугами. Ми напрацьовуємо партнерства, шукаємо можливості і додаткове фінансування на підтримку ветеранів.
- Як формували команду? Чому вирішили працювати саме в цьому напрямі?
- Фонд зареєстрований 2 лютого 2022 року. І тому становлення інституції, формування команди припало на найскладніші часи - з початку повномасштабного вторгнення. А саме на час, коли треба максимально проявляти лідерські якості в умовах невизначеності. Так, за цей час команда змінювалась. Приходять нові люди, зі своїми досвідами і компетентностями.
- Не так давно ви презентували розроблені рекомендації про те, як варто спілкуватися з ветеранами, як про них писати — що спонукало зробити чіткий посібник з цього питання?
- Спонукала наша нова реальність. Війна триває з 2014, у 2022 з початком повномасштабного вторгнення до сил оборони доєдналось ще більше людей - нинішніх і майбутніх ветеранів. Всі вони будуть раніше чи пізніше повертатись у цивільне життя. Тож треба не повторити помилок і вже зараз формувати коректний образ ветерана і ветеранки, аби суспільство було готове до повернення, аби ветеранам не ставили некоректні, нетактовні питання. Суспільство сприймає інформацію через медіа. Якщо ми хочемо будувати спільне комфортне майбутнє, то вже зараз, а не завтра, треба взаємодіяти. Тож ми можемо допомогти своєю експертністю, а журналісти своєю фаховістю для донесення інформації та історій.
- Хто допомагав формувати ці рекомендації?
- Над рекомендаціями працювала команда людей Українського ветеранського фонду, зокрема і рівнянка Олена Рибінська, яка нещодавно приєдналась до нашої команди. Вона журналістка і телеведуча, тому знає, чим можуть “грішити” ЗМІ, і розуміє що треба рекомендувати, аби нині це виправити. Але головне, що до розробок рекомендацій доєднались ветерани і ветеранки, які з власного досвіду радили, на чому варто наголосити, які питання тригерять, яких ситуацій варто уникати, як краще взаємодіяти під час інтерв’ю.
- На що, у першу чергу, потрібно звертати увагу при спілкуванні з ветеранами? Які особливості у поведінці повинні бути?
- Ветеран, перш за все, людина. Ставтесь з емпатією і повагою до їхнього досвіду. І будьте чесні з собою та не видавайте бажане за дійсне.
- А про що точно не варто говорити/звертатися/згадувати при спілкуванні з ветеранами?
- Здається, це вже давно варто запам’ятати, що питання “чи вбивали” - не мають права на існування в цьому випадку. До ветеранок не коректно ставити питання про дітей. Якщо планується інтерв’ю, сюжет з ветеранами, які мають ампутації, то жалість залишайте за дверима. Це точно не та емоція, які вони потребую. Це сильні за своєю волею люди. І вони потребують відповідного ставлення до себе.
- Якби потрібно було в 10 пунктах сформувати правила спілкування з ветеранами, то які б вони були?
- Все просто та чітко. Цими правилами можуть скористатися представники всіх медіа, та й не тільки:
Жалість залишайте при собі.
Не видавайте бажане за дійсне. Охоплення і перегляди в соцмережах і на сайтах того не вартують.
Надмірна героїзація не є доречною.
Перевіряйте факти, по можливості дізнавайтесь контекст у побратимів.
Не універсалізуйте. Ветерани мають різні історії і досвіди - відшуковуйте їх.
Уникайте стереотипів, особливо про посттравматичний стресовий розлад у ветеранів
Уникайте хайпових заголовків, де акцент на ветерана/військового, особливо якщо це ситуація з негативним фіналом.
Цікавтесь історією людини, її досвідом, а не травмою та деталями, як отримали.
Уточніть у героя інтерв’ю про ракурси, які можна відзняти.
Ставтесь з повагою та емпатією до історії кожного і кожної.
Матеріали УВФ, з якими варто ознайомитися
Рекомендації для ЗМІ про те, як варто спілкуватися з ветеранами: https://veteranfund.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/how_to_write_about_veterans.pdf
Потреби ветеранів, які досліджували аналітики Українського ветеранського фонду: https://veteranfund.com.ua/analitics/needs-of-veterans-2023/
Для роботодавців, які працюють чи планують працювати з ветеранами:
https://veteranfund.com.ua/wp-content/uploads/2023/07/Zvit_pereshkodi_precevlashtuvanii.pdf
Ознайомитись з можливостями для ветеранів від Українського ветеранського фонду можна на сайті: https://veteranfund.com.ua/
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”
новини, військові, спілкування з військовими, ветеран, спілкування з ветеранами
У Рівному відкриють меморіальну дошку в пам'ять про Ярослава Гранітного
Завтра, 22 листопада, о 8:50 на фасаді Рівненського ліцею №8 відбудеться відкриття дошки пам'яті загиблому Герою Ярославу Гранітному
переглядів: 238
Зрадників України позбавлятимуть державних нагород: деталі закону
20 листопада Верховна Рада України підтримала законопроєкт №11410, який регулює механізм позбавлення державних нагород осіб, що вчинили тяжкі злочини чи підтримують російську агресію.
переглядів: 373
Реформа МСЕК в дії: як зміниться підхід до оцінювання інвалідності
Сьогодні, 20 листопада, Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт, який створює нову систему оцінювання повсякденного функціонування експертними командами замість застарілих та корумпованих МСЕК.
переглядів: 383
Викрили посадовців ЗСУ, які «переплатили» 27 млн бюджетних грн на закупівлі запчастин до бойових літаків
Контррозвідка Служби безпеки та детективи НАБУ викрили на корупції двох посадовців Командування Сил логістики ЗСУ.
переглядів: 361
Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята
Завтра, 21 листопада, православні християни відзначатимуть одне з дванадцяти найбільших свят церковного року — Введення в храм Пресвятої Богородиці.
переглядів: 448