В Україні спростили процедуру набуття статусу ветерана. У чому підводні камені?
Аналітики Центру спільних дій розглядають плюси та мінуси цього закону.
Учасники бойових дій матимуть ряд пільг, зокрема безкоштовний проїзд у транспорті, пріоритет при отриманні медичної допомоги, знижки на комунальні послуги та житло, а також виплати від держави. Законопроєкт спрощує процедуру отримання статусу УБД: військовослужбовці повинні подати заяву до комісії Міністерства оборони разом із необхідними документами. Якщо деякі документи відсутні, комісія може самостійно звертатися за ними до відповідного держоргану.
Необхідні дані повинні бути надані відповідним органом протягом 15 днів з моменту отримання запиту. Комісія приймає рішення щодо статусу УБД протягом 10 днів після отримання всіх необхідних документів. Це значно полегшує процедуру присвоєння статусу, на думку аналітиків Центру спільних дій.
Заяву на отримання статусу УБД можна подати у паперовій або електронній формі через "Дію" або Єдиний державний реєстр ветеранів війни, який буде запущений після завершення війни з метою забезпечення безпеки, за словами міністрки у справах ветеранів Юлії Лапутіної.
Законопроєкт також спростить процедуру отримання статусу члена сім'ї загиблого військового для родичів, подружжя та дітей без власних сімей. Сім'ї загиблих військовослужбовців можуть претендувати на виплати до 15 млн гривень, а для загиблих добровольців, які не мали офіційного статусу, виплати становлять понад 2 млн гривень. Процедура отримання цього статусу аналогічна отриманню статусу УБД.
Хоча законопроєкт № 9141 визнається позитивним кроком у напрямку соціальної підтримки учасників бойових дій та їхніх родин, аналітики Центру спільних дій вказують на деякі недоліки, зокрема відсутність визначення заходів у випадку відсутності запитуваних документів, що може призвести до затягування процедури. Також потрібно внести суттєві зміни до проєктів законів про отримання статусу УБД під час воєнного стану та цифровізації цього процесу, визнають у Центрі спільних дій.
«Законопроєкт не визначає, які заходи повинна вжити комісія у разі відсутності запитуваних документів. Це може призвести до затягування процедури», – зауважила аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна. Також у Центрі спільних дій проаналізували законопроєкти про отримання статусу УБД під час воєнного стану та цифровізацію присвоєння цього звання. Обидва проєкти закону потребують суттєвого доопрацювання до другого читання.

Потрібен терміновий ремонт авто на фронті - відкрили збір

Минулоріч завдяки ініціативі Національної спілки журналістів України, підтримці БФ "Журналістська ініціатива" та сотень небайдужих редакторів і журналістів – ми придбали автомобіль для пресслужби 24-ої окремої механізованої бригади імені Короля Данила.
переглядів: 613
На Рівненщині працює нова система електронного запису в сервісних центрах МВС

З 25 березня 2025 року в сервісних центрах МВС на Рівненщині розпочато роботу нової системи Е-запису для оформлення державних послуг.
переглядів: 589
Відомий українець розповів, чим він, як вважає, отруєний

У середині березня український історик, експерт-політолог, блогер Олександр Палій сказав, що його отруїли.
переглядів: 760
Посівна в бронежилетах: як працюють запорізькі аграрії та які види на урожай

Попри бойові дії, в Запорізькій області стартували весняні польові роботи. Аграрії, незважаючи на значне зменшення посівних площ, готові повністю забезпечити мешканців регіону хлібом. Продовольчого зерна на Запоріжжі планують зібрати вдвічі більше від потреби.
переглядів: 669
Деякі пенсіонери можуть не отримати пенсію у квітні: в чому причина

Деякі українці можуть втратити свої пенсійні виплати.
переглядів: 810