Ми у Facebook
25.11.2023, 22:46

Керівник провідного підприємства Рівненщини про виклики фанерної галузі

Про те, яка зараз ситуація на ринку сировини, як зараз працює провідне підприємство Рівненщини "ОДЕК" Україна та які кроки треба зробити для покращення ситуації в галузі - говоримо з Вадимом Шемонаєвим, головою Наглядової ради ТОВ «ОДЕК» Україна.




- Розкажіть, яка ситуація зараз з забезпеченням сировиною фанерної галузі? На скільки відсотків працює зараз виробництво?


Завжди наприкінці року сировини не вистачало. Сьогодні ситуація з забезпеченням сировиною стабільна, навіть відчувається профіцит. Це, на мою думку, обумовлено декількома факторами:

1) низький попит на готову фанеру на європейському ринку, який є основним для українських виробників. Війна в Україні та події в світі негативно впливають на економіку Європи.
2) при низькому попиті вже шостий місяць поспіль знижуються ціни на готову фанеру. Українським виробникам все важче знаходити замовлення на свою продукцію.
3) до проблем з реалізацією ще додались проблеми з вивозом готової продукції. Через страйк польських перевізників, виник дефіцит автомобілів та в 3-4 рази зросли тарифи. Покупці зі свого боку не квапляться піднімати ціни на фанеру на умовах DDP (з урахуванням тарифу), тому здорожчання тарифу компенсується за рахунок коштів українського виробника.
Фактори , наведені вище, не можуть не впливати на попит на сировину, тому і створюється ілюзія надлишку сировини.

Наше підприємство намагається працювати на сто відсотків. Але це не завжди виходить. На це впливає мобілізація, що передбачає відтік кадрів, виїзд людей за кордон, зниження попиту серед покупців теж не сприяють завантаженню потужностей. ТОВ «ОДЕК-Україна» намагається працювати в цих складних умовах, звичайно на скільки це можливо.

- Чи задоволені виробники аукціонами 3 та 4 кварталу?
Про аукціони третього кварталу вже пізно говорити. Тоді ми мали ситуацію, коли пів кварталу вже минуло, а не було досягнуто порозуміння в цінах, обʼєми не проторговані. В четвертому кварталі можна сказати, що ми прийшли до більш менш прийнятної ціни, але вона на час проведення аукціонів вже була занадто високою. Для того, щоб не було простою через відсутність сировини, ми повинні були піти на аукціон та купити сировину за очевидно вищою ціною. Адже при зниженні ціни на готову продукцію, ціна на сировину повинна корегуватися.

- Яку ціну зараз пропонують аукціони?Яка ціна є прийнятною для бізнесу?
Зараз ціна близько 3000 гривень з ПДВ. А об'єктивно вона мала б бути на рівні 2400-2500 гривень, щоб частково компенсувати зниження ціни на готову продукцію та зростання вартості на доставку продукції в Європу.

- Які кроки зараз необхідно зробити, щоб краще було для виробників фанери?
Щоб стабілізувати виробництво потрібно переглянути ціну на сировину. Ми очікуємо пропозицію від лісових господарств щодо зниження ціни до 2400-2500 гривень з ПДВ. Це дозволить українським виробникам конкурувати з виробниками з інших країн, не зменшувати обсяги виробництва, а відповідно не зменшувати обсяги закупівлі лісоматеріалів, що буде добре і для лісгоспів.





На правах реклами