Ми у Facebook
15.12.2023, 11:06

Рекордний мурал у Сарнах: мистецтво, що наближає перемогу

Про ідею створення рекордного муралу, про мистецтво під час війни та благодійність, яка наближає перемогу — читайте.
Митці говорять про те, що нині культурний фронт теж надзвичайно важливий. І на це є декілька головних причин. По-перше, рашисти роками хотіли вкрасти у нас нашу історію та привласнити нашу культуру. По-друге, мистецтво в період війни здатне дарувати людям позитивні емоції та тим самим надихати їх ще більш плідно працювати на перемогу.

Саме тому в містах тривають концерти, створюються нові мистецькі композиції, змінюються обличчя громад та міських просторів. Кілька місяців тому на Рівненщині створили теж нове художнє творіння, яке вже встигли назвати “рекордним”. І тут мова не тільки про розміри, а і про стиль, в якому виконаний мурал.

Місто Сарни, що на Рівненщині. Саме тут кілька місяців тому з’явився рекордний «музичний» мурал. Розміри його вражають: мурал завдовжки 25 метрів та площею 70 метрів квадратних.

Авторка цього шедевру — сарненчанка Іванна Жук. Про ідею створення рекордного муралу, про мистецтво під час війни та благодійність, яка наближає перемогу — читайте.



- Іванна, розкажіть, як виникла ідея створення такого муралу і чи це ваша ідея створити саме такий мистецький шедевр?
- Насправді сама ідея такого муралу виникла у представників міської влади. Вони прийняли рішення змінити “обличчя” мистецької школи та прикрасити будівлю таким масштабним муралом. Спільно з керівництвом міста було розроблено проект, зроблено ескізи, авторами яких є інші митці. Мене ж вже запросили безпосередньо для виконання цієї ідеї, для втілення проекту в життя.

- Ви одразу ж погодилися і приступили до виконання, чи все ж були певні сумніви?
- Якщо я скажу, що не було жодних страхів, то це буде неправда. Адже спочатку я навіть уявити собі не могла, що зможу реалізувати роботу такого масштабу.

- Знаю, що у Сарнах вже є один мурал, авторкою якого є саме ви. Тому не можна сказати, що у вас немає досвіду створення подібних стінописів?!
- Так, на будинку в Сарнах вже є мій мурал. Виконаний він був у 2022 році. Тоді у роботу я вклала українські символи – дівчину у вишиванці та віночку, синички та блакитне небо на фоні. Але ви повинні розуміти те, що коли починаєш роботу такого масштабу, то ти не можеш бути впевненим у тому, який результат чекатиме на замовника.

- А від чого залежить те, яким все ж буде кінцевий результат?
- Дуже багато всього залежить від підготовки поверхні для муралу. Коли я працювала на стіні будинку, то там були труднощі, адже поверхня була не надто рівною і фарба могла затікати у щілини. Тим самим фарби лягали не однорідно. Тут було добре те, що стіна була підготовлена. Але ти ніколи не знаєш, як поведе себе фарба. Треба міксувати, змішувати. А особливо, якщо так як у ескізі, кольори повинні були бути максимально яскравими, то працювати над цим треба ще більш якісно.



- На вашу думку, чому важливо прикрашати такі заклади у місті, як музична школа, для прикладу?
- Цей мій мурал прикрашає мистецьку школу нашого міста. В перспективі тут має бути мистецький арт-простір. Містяни тут зможуть подивитися на мурал, просто відпочити. На мою думку, це стимул, як для міста розвивати мистецькі простори, так і для вихованців закладів культури проявляти свою творчість, буде дарувати натхнення підростаючому поколінню.


- З чого складається зображення “музичного муралу” та чи звичний для вас саме такий стиль малювання?
- Насправді це досить новий для мене стиль. Зображення складається з дрібних деталей та елементів, які органічно поєднуються в загальну картину. Таке мистецтво має назву doodle. Для нього характерні прості лінії та форми, які створюють ефект «мультяшності».

- Враховуючи масштаби зображення, як вдалося розрахувати усі точні розміри кожного елементу?
- Це мій найбільший рекордний мурал. Тому я дуже щаслива, що вдалося все розрахувати згідно з картинкою і не було жодного промаху. Працювала над муралом частинами для того, щоб все вийшло ідеально. А на результат тепер можуть подивитися всі бажаючі.

- Скільки часу пішло на створення муралу і чи були якісь виклики, з якими довелося боротися?
- Над муралом я щодня працювала впродовж місяця. Інколи починала з 7 ранку. Складнощів додавало те, що його створення припало на спекотний серпень. Температура вдень була біля 30 градусів і не в затінку працювати було просто неможливо. В кожному етапі роботи були свої складнощі, що пов’язані з кольорами та нанесенням. Але я намагалася робити все так, щоб ніщо не могло мене вибити з колії. Поки був затінок працювала, далі трохи відпочивала. А на вечір продовжувала свою роботу. В цьому муралі мені було складно прийняти те, що через погоду я не могла зробити все швидше, як я люблю: ескіз — швидкий результат. В мене ж бувають моменти, коли ти навіть вночі хочеш працювати. Настільки тобі хочеться створити до кінця картину, щоб все було ідеально.



- Коли підходили до завершення роботи, не було думок, що ви могли не виправдати всі бажання замовники та його бачення?
- Я не так боюся білого листа, скільки боюся не виправдати усі побажання замовника. Знаєте, щоб не було — очікування та реальність, яка не співпадає з тим,що хотілося побачити у результаті. Найскладніше прийняти також те, що люди не завжди гідно оцінюють твою роботу. Не завжди можуть зрозуміти мистецтво. Бо коли люди проходили повз я теж чула інколи захват, а часом нерозуміння. Але це також треба навчитися приймати. Хочеться показати усім цим муралом, що це мистецтво і таким чином ти виділяєш своє місто. Хочеться, щоб в містах були такі мурали, які прикрашають і змінюють його обличчя.


- Знаю, що ви проводите і благодійні майстер-класи. Куди спрямовуєте виручені кошти?

- Так, я переконана, що мистецтво теж може наближати перемогу. Тому проводжу благодійні майстер-класи для дітей. Всі виручені кошти спрямовуємо на підтримку ЗСУ. Адже внесок кожного в перемогу він дуже важливий. Для батьків ми пояснюємо, що якщо діти хочуть малювати, то не треба їм забороняти. Ніхто не каже, що завтра вони стануть художниками. Але мистецтво допомагає розвивати мозок та логічне мислення. Тому треба бути зацікавленим у цьому і обов'язково підтримувати прагнення власної дитини.

- Чи маєте ще якусь ідею, яку хочете втілити. Який він, наступний мурал від Іванни Жук?
- Я вірю в перемогу та хочу намалювати переможний мурал в пам'ять захисників. Бо навіть після перемоги ми зможемо жити далі тільки коли будемо завжди пам’ятати про ціну нашої перемоги. Ми повинні берегти та розвивати наше мистецтво, бо нас все життя придушували, то ж зараз, які ніколи стійко ми маємо тримати мистецький фронт.



“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”







На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ