Ми у Facebook
18.06.2024, 11:39

Чи водяться отруйні змії на території Рівненщини

Літня пора, така щедра на спокійні прогулянки у лісочку, смачні ягідки, перші грибочки, а ще — на несподівані для більшості з нас зустрічі з прекрасними створіннями, які досить часто асоціюються з небезпекою.
Плазуни, а мова саме про них, насправді є миролюбними та навіть боязкими істотами, активні вони на території Рівненській області з початку квітня, коли лише пригріло перше весняне сонечко, вони розпочали свої життєві процеси, при яких мешканці області часто їх зустрічали, адже тварини активно шукали собі партнера для розмноження.

Зазвичай ця процедура у змій зменшує їх обережність та проходить із залученням більш ніж двох учасників, а у деяких видів, наприклад вужів, при цьому утворюються скупчення із декількох десятків самців та однієї самички. Саме такі дії навесні налякали громадян, котрі натрапили на плазунів у місцях їх природного перебування, та схвилювали стосовно “навали” цих тварин та ризиків їх укусів.

Насправді, рептилії є невід’ємною частиною фауни Рівненщини. Мешкають вони переважно в межах узлісь, на галявинах, поблизу водно-болотяних угідь, притулками для змій часто є порожнечі під корінням дерев, пеньків і повалених гнилих дерев, нори та ходи дрібних ссавців, купи хмизу й каміння, копиці сіна, а деколи і шматки шиферу чи іншого господарчого сміття, забутого на присадибних ділянках.

Єдиною отрутною змією, яка насправді здатна завдати людині неприємностей на теренах області, є гадюка звичайна. Однак, всі близькі зустрічі з нею трапляються лише внаслідок людської необережності. Зазвичай, плазун намагатиметься доволі спритно тікати, однак, зважаючи на те, що у гадюки не зовсім гострий слух, а їй фізіологічно необхідно відпочити для перетравлення їжі чи спаровування, людина може доволі близько до неї наблизитись.

Для захисту ця змійка буде скручуватись у клубок, роздувати тіло, аби здаватись більшою та шипіти, при цьому не варто провокувати її на агресію різкими рухами чи криками, не потрібно тицяти у бідолашну тварину палицею, найкраще повільно відійти назад і дати тварині можливість відповзти. Якщо ж наблизитись надто близько, гадюка може захищатись і здійснити блискавичну атаку, від якої на тілі жертви залишиться дві маленькі, майже непомітні ранки-поглиблення.

Основними негараздами після укусу гадюки можуть бути: сильний набряк ураженого місця, зазвичай кінцівок, а це 90% випадків через те, що плазуна намагались чіпати чи випадково на нього наступили, велика гематома внаслідок руйнування судин та внутрішні кровотечі, адже отрута гадюки за механізмом дії є геморагічною, також потерпілий відчує сильний біль, який наростає і через 2-4 години після контакту може бути нестерпним. Присутні гострі алергічні реакції, падіння тиску, яке здатне призвести до проблем з диханням, зневоднення організму.

За матеріалами Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб.





На правах реклами