Ми у Facebook
08.11.2024, 18:30

Як зберегти хризантеми від холоду?

Фото: shutterstock.com/Zuzha

Виростили гарні багаторічні хризантеми? Чудово! Але без спеціальної підготовки кущики неминуче вимерзнуть або вимокнуть узимку. Тому саме час замислитися над тим, як грамотно зберегти їх до весни.
Взимку хризантеми можна зберігати кількома способами, вибір яких залежатиме від того, наскільки рослини конкретного виду або сорти теплолюбні. Зимостійкі квіти залишають на клумбі, решта – викопують і зберігають у прохолодному приміщенні.

Підготовка хризантем до зими включає полив і підживлення кущів (добрива останній раз за сезон вносять наприкінці літа – початку осені), обов'язкове обрізання, яке спростить укриття кущиків, позбавить від хворого та старого листя, позитивно вплине на майбутнє цвітіння.

Як зберегти хризантеми у квітнику
Перезимувати у відкритому грунті в середній смузі зможуть тільки найморозостійкіші хризантеми: корейські, російської селекції та ін. Але без прикриття їм все ж таки не обійтися. Тому після перших заморозків кущі обрізають на висоту 10-15 см, підгортають сухим грунтом і мульчують грядку товстим шаром компосту, торфу, сухого здорового листя або хвої. Зверху укладають шар лапника . Можна також використовувати нетканий матеріал, закріпивши цеглиною або камінням.

Від вогкості та вимокання кущі вбережуть дренажні канавки глибиною до 10 см. Копати їх краще на деякій відстані від хризантем, але не надто далеко, щоб відведення води було ефективним.

Як зберегти теплолюбні хризантеми
Хризантеми чутливих до холоду видів, наприклад, кулясту мультифлору, індійську, великоквіткову, карликову, краще викопати і зберігати в прохолодному приміщенні. Розглянемо як це правильно зробити.

Якщо невідомо, до якого виду та сорту відноситься куплена хризантема, наскільки вона зимостійка, краще перестрахуватися та викопати кущ. Також варто вчинити і з пізно висадженими рослинами, оскільки у них може вистачити сили на зимівлю.

Незадовго до заморозків, поки ґрунт не промерз, кущі обрізають, а потім за допомогою лопати або вил викопують разом із земляною грудкою. Другий варіант кращий, т.к. коріння менше травмується (їх, до речі, корисно оглянути наявність хвороб і шкідників).

На зберігання слід відправляти лише здорові хризантеми.

Потім рослини укладають у ящики або поміщають у широкі ємності та присипають ґрунтом. Залишається тільки вибрати місце для зберігання. Підійде прохолодне приміщення, що провітрюється, з температурою 2-4°С:
підвал,
льох,
утеплені балкон або лоджія,
овочева яма.

Там можна зберігати і контейнерні хризантеми після обрізки. Якщо рослини виглядають неважливо, перед відправкою на зимівлю краще дістати їх з ємності і оглянути коріння. Особливо це важливо, якщо погода тривалий час була дощовою, а квіти стояли не під навісом. Тоді це могло призвести до загнивання підземної частини.

Якщо ці варіанти не підходять, допускається прикопати хризантеми в теплиці або в траншеї, засипавши зверху листям і покривши лапником або шифером. У поодиноких випадках успішною може бути і зимівля на прохолодному північному підвіконні.

Зазвичай квітникарі пробують кілька різних способів, щоб згодом вибрати найоптимальніший.

Хризантеми взимку не повинні перебувати в теплі та на світлі, інакше вони почнуть вегетувати, що виснажить їхні сили до весни. Пагони, що пробиваються не в термін, краще відразу акуратно видаляти.

Щоб зберегти хризантеми мультифлора та інших видів, варто суворо дотримуватись наступних рекомендацій:

вологість у приміщенні має перевищувати 70%, інакше рослини можуть загнити;
земляний ком необхідно регулярно зволожувати, не допускаючи пересихання;
хворі екземпляри потрібно ізолювати від здорових та по можливості обробити;
сильно уражені хризантеми краще відразу утилізувати.

Навесні у хризантем почнуть відростати пагони і рослинам знадобиться більше світла. Трохи пізніше їх можна буде черенкувати або розділити, щоб підготувати свіжий матеріал. Посадку проводять вже ближче до літа, зазвичай, у травні, коли встановиться тепла погода.

Як зберегти кімнатні хризантеми взимку
Домашні хризантеми після цвітіння потребують періоду спокою. Для цього їх обрізають за тим же принципом, що й садові, залишаючи стебла завдовжки до 10 см. Видаляють всі пагони, що відмерли і підгнили, а потім прибирають рослини на засклений балкон, лоджію або в підвал.

Протягом зими хризантеми потрібно оглядати і періодично зволожувати, щоб вони повністю не висохли .

Якщо не забезпечити хризантемам гарну зимівлю, вони частіше хворітимуть і страждатимуть від ураження небезпечними комахами. Та й багатого цвітіння рослин у такому разі чекати не варто. Представниці найуразливіших сортів можуть загинути. Однак особливих складнощів зі збереженням хризантем у холодну пору року немає, тому рекомендуємо обов'язково подбати про улюблені кольори.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ