Ми у Facebook
29.11.2024, 21:00

30 листопада – День святого апостола Андрія: значення та традиції свята

День святого Андрія Першозваного – одне з найбільш шанованих свят в українській культурі, яке відзначається 30 листопада.
У цей день віряни згадують апостола Андрія, якого вважають засновником християнської віри на українських землях.

Хто такий Андрій Першозваний?
Андрій був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Народжений у північній частині Палестини, він мав грецьке ім’я Ἀνδρέας, що означає «мужній». Андрій разом із братом Симоном (майбутнім апостолом Петром) був простим рибалкою. Він не мав власної сім’ї, але цікавився духовними питаннями.

Коли Іоанн Хреститель проповідував на берегах Йордану, Андрій став його учнем. Зустріч із Ісусом Христом змінила його життя: Андрій став першим, кого покликав Спаситель, за що його називають Першозваним.

«Ідіть за Мною, і зроблю вас ловцями людей», – сказав Христос, звертаючись до Андрія та Симона (Мф. 4:18).

Апостол був поруч із Христом під час усіх важливих подій: від служіння та проповідування до воскресіння і вознесіння Спасителя. Після зішестя Святого Духа Андрій вирушив із проповіддю на північ, до Скіфії – територій, які згодом стали основою української державності.

Андрій і Україна
За Переданням, апостол Андрій проповідував у Причорномор’ї, а також дістався Дніпра та Київських гір. Саме тут він передбачив появу великого міста – майбутнього Києва – і заклав основи християнства.

У 1621 році Київський собор підтвердив, що апостол Андрій був першим проповідником християнства на українських землях. У постанові собору зазначено:

«Святий апостол Андрій – патріарх Вселенський і Апостол Український. Він благословив Київські гори та насадив насіння віри серед нашого народу».

Довгий час пам’ять про Андрія Першозваного підтримувалася українськими князями. У 1086 році князь Всеволод заснував у Києві Андріївський монастир, а в Києво-Печерській лаврі зберігався пояс апостола, який слугував мірилом для будівничих.

Традиції вшанування

Свято Андрія Першозваного тісно переплетене з українськими народними традиціями. У цей день прийнято молитися апостолу, просячи про заступництво для себе та своєї родини. Особливу увагу цьому дню приділяють молоді люди, адже свято асоціюється з вірою, мужністю та духовною чистотою.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ