Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Майже чверть підлітків під час війни найбільше хвилює навчання. Невизначеність, страх за майбутнє та неможливість планувати — одні з ключових переживань підлітків у цій сфері, кажуть дослідження.

«Для дітей, які зростають без підтримки родини або через війну переїхали в нове середовище, все ще складніше. Світ поза їхньою бульбашкою здається нестабільним і складним, а знайти своє місце в ньому — ще важче. Більшість підлітків, які зараз мають вступати до навчальних закладів, половину шкільного навчання провели онлайн через пандемію, а потім і війну. Як у цьому світі зрозуміти свою професію і своє покликання — абсолютно незрозуміло. Ми хочемо вийти з онлайну та перейти в офлайн, щоб показати їм, що світ сповнений можливостей, що є безліч цікавих професій, які можна спробувати на практиці й буквально відчути руками», — коментує Катерина Осадча, засновниця Фундації.

Пілотний проєкт програми профорієнтації «Платформа майбутньої професії» запустили в Київській області у співпраці з Київським обласним центром соціальних служб. До нього долучились 35 підлітків віком 13–18 років, які зростають у дитячих будинках сімейного типу, прийомних родинах або є внутрішньо переміщеними особами. У перспективі проєкт планують розширити на всі регіони України.

Головна мета — надихнути дітей на розвиток у різних напрямках, сприяти їхньому свідомому вибору майбутньої професії та допомогти вступити до закладів освіти за обраною спеціальністю.

Серед учасників був Антон, 14-річний хлопець із Авдіївки, який вже три роки живе у прийомній родині разом із трьома іншими дітьми у Київській області. Антон навчається онлайн у спеціалізованій Авдіївській школі та має дві інвалідності. Прийомна мама розповідає, що він був першим хлопцем у їхній родині й на початку сильно хвилювався. Але після того, як у родині з’явилися ще троє дітей, йому стало легше й веселіше.
На заході Антон спершу був трохи сором’язливим, але після знайомства та роботи в командах він швидко адаптувався. Перед початком заходу, він розповідав, що хотів бути пожежником, але після події і розповіді про ресторанний бізнес він був вражений і сказав, що, розглядає для себе професію кухаря.

Для того, аби підлітки могли визначитись з майбутньою карʼєрою та можливостями, з ними будуть працювати ментори, відомі українські професіонали, а результатом буде індивідуальна дорожня карта професій для кожного.
До проєкту, долучились ресторанний холдинг SEREDA, відома українська дизайнерка Анна Октябрь, український бренд жіночого одягу JUL, а також Кирило Невдоха, голова офісу дітей та молоді «ДІйМО» при Міністерстві соціальної політики.

«У дитинстві хотів стати вихователем, бо для нас, дітей з інтернатної системи, вихователі — це і тато, і мама, і головна людина в житті. Уже після випуску зі школи я хотів обрати спеціальність, яка дозволила б мені стати менеджером у шоу-бізнесі, але зрештою зрозумів, що мій життєвий досвід може бути корисним для соціальної сфери, бо я, власне, знаю її з середини», — розповідає Кирило Невдоха.
«Щоб хоча б визначитися зі сферою професійної діяльності, я ходив на дні відкритих дверей, багато читав про професії, ставив дуже багато запитань, аналізував свої сильні сторони та зони росту, розвивав їх. Так, боявся помилитися із вибором професії, але пробував і робив. Єдине про що шкодую, що в підлітковому віці не опанував достатній рівень англійської мови, бо зараз це мене трохи уповільнює в карʼєрному зростанні та можливостях мати більшу винагороду», – розповів на виступі Кирило.
Перші підлітки вже на початку 2025 року відправляться в ательє та залаштунки ресторанів, щоб на власному досвіді відчути різні професії.
Катерина Осадча додає, що запит на такий напрям виник від дітей. Працюючи з вразливими категоріями дітей, Фундація масово чула, що вони не мають розуміння не тільки яку професію обирати, а і як підходити до її вибору.

«Часто ми чули: а що, якщо я навчуся в тій чи іншій професії, чи буде в мене робота після випуску? Ми знайомимо дітей із реальними професіоналами та майбутніми роботодавцями. Ми прагнемо масштабувати цей напрямок і залучати якомога більше бізнесів, адже нам разом потрібно відбудовувати країну й розуміти, що майбутнє створюватимуть саме ці діти», — додає Катерина Осадча.
Усі фото надані пресслужбою.

профорієнтація підлітків, профорієнтація, підлітки, діти, життя
Змінилися правила оплати лікарняних: що потрібно знати працівникам

З 4 квітня 2025 року набули чинності зміни, ухвалені Законом України від 18 грудня 2024 року № 4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування».
переглядів: 52
Чи можна заморожувати сир і як правильно це робити: поради для збереження смаку й свіжості

Якщо у вас вдома накопичилось більше сиру, ніж ви встигаєте спожити, варто замислитися над способами його зберігання.
переглядів: 253
Ердоган обговорив із Путіним можливість відновлення мирних переговорів у Стамбулі

У неділю, 11 травня, президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган провів телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним. Про це повідомила пресслужба турецького лідера.
переглядів: 297
Рівнянам пропонують осягнути безмежність за допомогою фото

Уже зовсім скоро, 27 травня, о 13 годині у Міському Будинку Культури відбудеться відкриття персональної фотовиставки Олександра Майструка "Безмежність", яка приурочена 24-й річниці його творчої діяльності.
переглядів: 697
У Рівне прибуде траурний екіпаж "На щиті"

У Рівне повернуться полеглі Захисники сьогодні, 11 травня
переглядів: 316