Ми у Facebook
22.02.2025, 17:31

Лунниці: стародавні прикраси-обереги в експозиції центру "Пересопниця"


У Культурно-археологічному центрі "Пересопниця" на Рівненщині представлена унікальна колекція лунниць – давніх підвісок-амулетів, які носили жінки Київської Русі.

Про це інформує Сусільне.Рівне.

Лунниця – це прикраса у формі півмісяця, що мала оберегове значення. Вона могла бути виготовлена з різних матеріалів – бронзи, срібла чи навіть кістки. Соціальний статус власниці часто визначався саме матеріалом підвіски.

У фондах центру "Пересопниця" зберігається близько десяти таких артефактів, деякі з них експонуються у виставковій залі. Частину лунниць передали місцеві жителі, а частину знайшли під час археологічних розкопок.



Історія походження та розвиток лунниць

Лунниці з’явилися ще в добу бронзи та поширилися Європою, дійшовши до Київської Русі. Їх носили як талісмани, що символізували місяць та жіноче начало.

З приходом християнства з’явилися варіації лунниць із хрестиками чи зображенням виноградної лози, що символізували поєднання язичницьких і християнських вірувань.

Найдавніші зразки датуються X-XI століттям, а загалом цей вид прикрас проіснував до XIV століття. Ювеліри виготовляли їх у майстернях, а деякі могли створювати навіть у самій Пересопниці.

Цікаво, що лунниця вважалася не лише оберегом, а й сакральним символом. Деякі дослідники припускають, що півмісяць під ногами Богородиці на іконах – це еволюційний розвиток цього символу.

Виставка лунниць у "Пересопниці" дає змогу побачити унікальні пам’ятки давньої культури та краще зрозуміти світогляд наших предків.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ