Ми у Facebook
07.05.2025, 23:33

Повернення до цивільного життя: Як Рівненщина готується до реінтеграції ветеранів

Фото: facebook.com/RivneODA

Ті, хто захищає нас на фронті, дуже часто потребуватимуть допомоги та підтримки у цивільному житті, коли до нього повернуться. І гідно зустріти наших Захисників та Захисниць – справа дуже гідна та відповідальна, це фактично обов’язок цивільного населення.
І на Рівненщині уже над цим активно працюють. Ось декілька значних ініціатив, які стосуються допомоги ветеранам повернутися до звичного буття.

Науковий підхід: на Рівненщині створили формулу, яка допоможе громадам



Нещодавно на Рівненщині презентували методологію (само)оцінювання готовності громад до інтеграції ветеранів/ветеранок та членів їх родин. Дослідження реалізувала команда науковців громадської організації Школа політичної аналітики ПОЛІС, що є аналітичним центром Національного університету «Острозька академія». Реалізація проєкту стала можливою завдяки сприяння програми розвитку «ПРООН в Україні», а також за фінансовою підтримки Уряду Нідерландів та спів фінансування Європейського союзу, наданого в межах проєкту EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery).




Робота над методологією - iнтердисциплінарна. Дмитро ШЕВЧУК, доктор філософських наук, професор, аналітик аналітичного центру «Школа політичної аналітики «ПОЛІС» Національного університету “Острозька академія”, зазначив, що їхній підхід вирізняється тим, що команда є інтердисциплінарною науковою спільнотою. Колеги-аналітики зі Школи політичної аналітики ПОЛІС представляють різні галузі — соціальні та гуманітарні науки, а також економіку. Під час розробки методології (само)оцінювання громад вони спиралися як на науковий підхід, так і на напрацювання, що вже були створені в межах різних проєктів та аналітичних програм.

Особливу увагу команда приділила аналізу нормативних документів — українського законодавства, що регулює надання послуг органами місцевого самоврядування, а також підтримку ветеранів і ветеранок. Опрацьовували документи щодо ветеранської політики, підтримки ветеранів і ветеранок і місцевого самоврядування, й ці положення закладено в основу їхньої методології.

Віталій Лебедюк, кандидат наук з державного управління, доцент кафедри політології та директор аналітичного центру «Школа політичної аналітики «ПОЛІС» Національного університету “Острозька академія”, розповідає, що осердям їхнього дослідження є сама методологія. У ході роботи з фокус-групами виникло багато ідей, а також опрацювали значну кількість інших досліджень, які відіграли роль дороговказаів. Важливу роль відіграло спілкування з експертами та експертками з різних сфер, адже до роботи було залучено чимало фахівців та фахівчинь з інших галузей, які щодня безпосередньо працюють із ветеранами та ветеранками.

Методологія покликана частково компенсувати наявний у громадах дисбаланс у роботі з ветеранською спільнотою. Вона може слугувати вказівником для подальшого розвитку, а також як інструмент для виявлення сильних і слабких сторін. Йдеться про своєрідну інвентаризацію, і підкреслив, що це не інструмент, який працює за принципом батога та пряника, а радше можливість побачити власні можливості, переваги й недоліки. Насамперед, як наголосив дослідник, ідеться про інструмент самооцінки та самодопомоги.


- Для реалізації ідеї важливі не тільки ресурси, але й команда, яка втілить її у життя. Вдячна Жанні ЧМУТ - спеціалістці з розбудови громадянського суспільства та роботи з ветеранською спільнотою ПРООН за те, що вона значно сприяла у втіленні цього задуму в життя. Дуже вдячна колективу Національного університету «Острозька академія», який завжди радо відкликувався на наші запити. Наша взаємодія зробить нас сильнішими й допоможе ефективніше реагувати на виклики, які можуть постати перед нами у майбутньому. Упевнена, що цей проєкт є тим гнучким інструментом, яким може користуватися кожна громада, представники місцевого самоврядування. І ця методологія – це про чесність. Війна принесла новий баланс життєвих цінностей. Й чесність є обов’язковою. Ця методологія створює можливість чесно подивитися, зробити інвентаризацію тих ресурсів, які має громада, - говорить Ольга ЯКОВЛЄВА, директорка КЗ "Ветеранський простір" РОР.

Можливості для освоєння нових професій



Сучасний світ змінює перелік актуальних професій на ринку праці. Очевидно, що одним із найактуальніших і найприбутковіших напрямів – сфера IT – професій. Тож для ветеранів також створюються можливості опанування комп’ютерної майстерності. Ветерани, військові та їхні родини з Рівного та Рівненщини могли нещодавно податися на безкоштовний IT-курс «DevOps Fundamentals». Учасники могли опанувати основи DevOps, навчитися працювати з базами даних, налаштовувати робоче середовище, а також оптимізувати процес розгортання проєктів. Крім того, випала можливість і для того, аби стартувати в бізнесі. Український ветеранський фонд разом з компаніями Kernel та SKELAR оголошував прийом заявок на участь у новій грантовій програмі «Варто діяти». Можна отримати фінансову підтримку бізнес-проєктів ветеранів, членів їхніх родин, а також родин загиблих Захисників і Захисниць - від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень — залежно від масштабу та перспективності проєкту. Також це стосувалося і IT-проєктів.


Фото: facebook.com/RivneODA
Фото: facebook.com/RivneODA


На Рівненщині ветеранам у багатьох проблемах допоможуть фахівці



У Рівненській області запровадили роботу фахівців із супроводу ветеранів. Нові вакансії створюють на базі КЗ «Ветеранський простір». Подібні фахівців допоможуть ветеранам, які повертаються з фронту. Можна отримати психологічну допомогу, консультації щодо медичних послуг, працевлаштування та інші види підтримки. Також у Рівному працює простір надання психологічної допомоги та соціальної підтримки - Центр підтримки ветеранів та їхніх родин. Допомогу надають фахівці, а їхні послуги фінансує Міністерство у справах ветеранів. Окрім того, тут продовжать функціонувати вже створені групи підтримки для родин захисників, зниклих безвісти.

Центр працює на базі Управління з питань ветеранської політики Рівненської ОДА за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 79. Довідки за телефоном: (093) 73 88 360.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів






На правах реклами