Ми у Facebook
24.06.2025, 14:00

Ламінування документів: чи можна це робити та що кажуть у ДРАЦС

Чимало людей, намагаючись зберегти документ від псування, звертаються до послуги ламінування. Водночас виникає закономірне питання: чи залишається заламіноване свідоцтво дійсним?
Свідоцтва про народження, шлюб, смерть, зміну імені, розірвання шлюбу чи усиновлення – це документи, які підтверджують важливі юридичні факти в житті громадян і видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Відповідно до законодавства України, ці документи мають бути внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та можуть бути використані як офіційне підтвердження таких подій.

Чимало людей, намагаючись зберегти документ від псування, звертаються до послуги ламінування. Водночас виникає закономірне питання: чи залишається заламіноване свідоцтво дійсним?

Чи дійсні документи після ламінування?

Так, заламіноване свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану є чинним і юридично дійсним. Воно може бути пред’явлене для посвідчення відповідного факту, наприклад, народження дитини, укладення або розірвання шлюбу, смерті тощо.

Це підтверджується чинною нормативною базою, зокрема положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", а також Законом України "Про адміністративні послуги".

Важливе застереження: апостиль і ламінування

Єдиний суттєвий недолік ламінування полягає у тому, що на заламінований документ не можна проставити апостиль. Це означає, що якщо вам потрібно буде використати свідоцтво за кордоном (наприклад, подати на навчання, влаштувати дитину до садка, оформити шлюб чи інші юридичні дії), вам доведеться оформити повторний документ, бо апостиль ставиться лише на незаламіновані оригінали.

Таким чином, для внутрішнього використання в Україні ламінування не заборонене і не впливає на дійсність документа, але для міжнародного застосування – може стати проблемою.

Альтернативи ламінуванню

Щоб забезпечити захист документа від зносу без втрати можливості апостилювання, юристи та працівники ДРАЦС рекомендують:

використовувати прозорі захисні обкладинки (файли, портфоліо);

зберігати документи в сухому, захищеному від сонця місці;

зробити кілька нотаріально завірених копій, щоб уникнути частого використання оригіналу.

Як отримати повторне свідоцтво, якщо заламінований документ вже не підходить
У разі потреби (апостиль, пошкодження, втрата), громадяни можуть звернутися до відділу ДРАЦС для отримання повторного свідоцтва на підставі актового запису.

Подати заяву на повторну видачу можуть:

сам громадянин, щодо якого складено актовий запис;

батьки, усиновлювачі;

офіційні опікуни або піклувальники;

установи, де перебуває дитина;

органи опіки та піклування.

Чи надає ДРАЦС послуги з ламінування?

Раніше відділи ДРАЦС мали право надавати супутні платні послуги, зокрема й ламінування, відповідно до постанови Кабміну №1168 від 2010 року. Проте на сьогодні такі послуги безпосередньо органами ДРАЦС більше не надаються.

Водночас у приміщеннях Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) або поруч із ними можуть бути розташовані сервіси, які надають супутні послуги – копіювання, ламінування, фотографування тощо. Це дозволено законодавством (стаття 15 Закону "Про адміністративні послуги").

- Заламіноване свідоцтво – дійсне в Україні.
- Апостиль не можна поставити на заламінований документ.
- У разі потреби апостилювання варто отримати повторне незаламіноване свідоцтво.
- Повторне свідоцтво можна отримати в органах ДРАЦС на підставі заяви та даних з актового запису.
- Замість ламінування краще використовувати захисні обкладинки, щоб не втратити юридичну функціональність документа.