Ми у Facebook
09.07.2025, 13:10

Як нині перетнути кордон із Румунією, Польщею та що варто знати перед поїздкою

Попри літній пік поїздок і відпусток, перетин кордону з Румунією виявився напрочуд спокійним. Наша кореспондентка, яка нещодавно повернулася з поїздки, розповідає: шлях через пункт пропуску зайняв близько трьох годин — у нинішніх реаліях це майже рекорд.

Значною мірою це стало можливим завдяки впровадженій електронній черзі, яка працює й справді розвантажує прикордонні переходи.

Але не на всіх напрямках ситуація така ж позитивна. На пункті пропуску Рава-Руська у бік Польщі — величезні черги: понад 25 автобусів чекають на виїзд. На митниці Грушів — черга з десяти автомобілів. Значні затори спостерігаються й на польському боці — у напрямку в’їзду в Україну.

Очевидно, це пов’язано з традиційною літньою хвилею: українці повертаються додому на шкільні канікули або літні відпустки. А ще – через наближення термінів завершення дії "броні" чи документів, що дають змогу перебувати за кордоном.

перетнути кордон

Чи випустять вас із країни?

У прикордонників – нові підходи. Якщо, наприклад, ваша бронь завершується в серпні чи вересні, а ви плануєте виїзд у липні, є великий ризик отримати відмову у перетині кордону. Причина – "занадто мало часу" для повернення. Це особливо стосується чоловіків, які мають довідку про інвалідність, але ще не оновили її або не подали підтвердження на продовження.

Їдете з дитиною? Зверніть увагу на нюанси

Якщо мати їде з дитиною без батька — довідка від батька НЕ потрібна.

Якщо ж дитину везе бабуся, дідусь або інший родич — нотаріально завірена згода одного з батьків обов’язкова.

Варто бути уважним із медичним страхуванням. Адже прикордонники уважно перевіряють документи.

Із початку 2025 року польська сторона почала вибірково вимагати медичну страховку тих, хто перетинає кордон. Поліс має відповідати стандартам Шенгенської зони — покриття від 30 000 євро, діяти на території всіх країн ЄС і охоплювати весь період перебування за кордоном.

Ціни на страховку залежать від тривалості та умов полісу:

  • На 30 днів: від 230 до 850 грн

Придбати ж такий страховий поліс можна у будь-якій українській страховій компанії або онлайн. Важливо оформити його до поїздки, адже на кордоні можуть перевірити.

перетнути кордон

Якщо ви плануєте виїзд за кордон власним автомобілем, необхідно мати із собою такий пакет документів:

  • Паспорт для виїзду за кордон
  • Техпаспорт (свідоцтво про реєстрацію авто)
  • Міжнародне посвідчення водія (бажано, але не завжди обов’язкове)
  • "Зелена карта" — страхування цивільної відповідальності
    • 30 днів: від 800 до 1100 грн
    • 90 днів: від 2100 до 2700 грн
    • Якщо авто з причепом — від 1500 грн
  • Медична страховка на кожного пасажира (як зазначалось вище)

Якщо ж за кордоном з вами сталася прикра ситуація і ви потрапили в ДТП — будьте готові до несподіванок. У разі, якщо ви винні в аварії, ваш страховий поліс ("Зелена карта") покриє витрати на ремонт чужого авто — за умови, що оформлення відбудеться через Європротокол. Такий протокол можна заповнити без участі поліції — обидві сторони вписують дані про інцидент, підписуються й роз’їжджаються.

Однак, якщо потерпіла сторона відмовиться заповнювати протокол і наполягатиме на виклику поліції, тоді вам доведеться сплатити чималу суму. Наприклад, у Польщі виклик поліції коштує 10?000 злотих (близько 250 євро), а в Німеччині — до 1000 євро. Тому радимо заздалегідь ознайомитися з правилами дорожнього руху та діями у випадку ДТП у тій країні, куди плануєте поїздку.

А загалом, літо — це період активних подорожей, тому щоб уникнути зайвих труднощів, радимо завчасно перевірити черги на сайті https://echerha.gov.ua та переконатися, що всі документи в порядку. І тоді Ваш відпочинок стане справді приємним.






РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ