Коли жінці вдалося
повернутися до
дому, вона вирішила з’ясувати, чи мали право прикордонники вимагати дитячі проїзні документи і висаджувати її, разом з ще однією пасажиркою, посеред поля. Жінка повідомила, що перед поїздкою до Росії, купуючи квиток, цікавилася у касирів: що потрібно мати, щоб перетнути кордон. У касі, за словами пенсіонерки, порекомендували про всяк випадок взяти свідоцтво про народження дитини, що бабуся і зробила. Однак свідоцтва українським прикордонникам виявилося замало.
Щоб прояснити ситуацію, ми звернулися до керівництва залізниці. Як повідомив начальник вокзалу залізничної станції “Рівне” Андрій Хаврусь, ніякого відношення до висадки пасажирів вони не мають. Касири не зобов’язані інформувати населення щодо перетину кордону. Згідно з правилами, їхнє завдання — продавати проїзні документи. А пасажири самі мають дбати про безпечний та законний проїзд. За словами пана Андрія, коли люди вибираються за кордон, то чомусь знають, які паспорти потрібно брати, а коли до Росії чи Білорусі, то перекладають відповідальність на інших. До речі, про правила перетинання кордонів працівників станції “Рівне” не інформують.
Звернення громадянки Бахтіної та її заяву пообіцяв докладніше розглянути начальник Рівненської дирекції залізничних перевезень Ярослав Коник:
— Якщо справді були порушення, ми розберемося. Безкарно таке залишати не можна.
У службі, більш відомій населенню як ВВіР, заступник начальника Рівненського міського відділу внутрішніх справ реєстраційно-міграційної служби Лілія Драпчинська повідомила, що з сусідніми Росією та Білоруссю існує спрощена система проїзду, для перетинання кордону дорослим необхідний паспорт, а дітям — свідоцтво про народження. Офіційно ніяких змін не відбулося. Однак вже кілька років тут впроваджують заходи з боротьби торгівлею дітьми, а тому більш прискіпливо ставляться до пасажирів, які їдуть у ці країни. За словами пані Лілії, у відділі рекомендують мати з собою доручення від батьків, що вони дозволяють везти свою дитину іншим родичам, а також документ з фотографією, який засвідчує особу дитини. Тоді ніяких непорозумінь з прикордонниками виникнути не повинно.
Прикордонники ж у своїй діяльності, як пояснив заступник начальника прикордонного відділення контролю Удрицьк з виховної роботи Михайло Мулярчук, керуються постановою №57 від 27 січня 1995 року “Про затвердження правил перетинання громадянами Державного кордону України”. За словами Михайла Мулярчука, про порядок перетину меж нашої країни мали б інформувати у паспортному столі, та й громадяни повинні більше цікавитися тим, які документи їм необхідні. Дорослим, стверджує пан Михайло, для поїздки до Росії та Білорусі потрібен паспорт, дітям — документ з фотографією, який би засвідчував їх особу. Винятком стають мешканці прикордонних районів України, Білорусі, Росії. У них документів на дітей не вимагають. Щодо висаджування з поїзда, то заступник начальника відділення прикордонного контролю Удрицьк запевнив, що прикордонники мають право це робити, хоча останнім часом такі випадки трапляються рідко.
…Рідко, але все ж трапляються. Однак потерпілі звикли “вирішувати непорозуміння” на місці. Яким саме чином? Певно, більшість знає відповідь на це питання…
Для проїзду через кордон з дітьми вимагають додаткові документи

Прикрою несподіванкою обернулася для рівнянки Валентини Бахтіної поїздка разом з внучкою в гості до дочки в Росію. На залізничній станції Удрицьк Дубровицького району працівники прикордонного відділення висадили її посеред ночі разом з малою дитиною. Хоча і повідомили, мовляв, у вас все гаразд — можете їхати далі, а дівчинку здайте у спецприймальник, бо у неї немає необхідних для проїзду документів.

