НБУ встановив офіційний курс долара на 3 березня на рівні 43,23 гривні — на 14 копійок більше, ніж напередодні. Євро впало на 26 копійок — до 50,60 гривні.
Аналітики пов’язують коливання курсів із бойовими діями на Близькому Сході та масовим відтоком інвесторів у долар. Про це пише РБК-Україна за коментарем фінансового аналітика Андрія Шевчишина.
Курс НБУ на 3 березня
Національний банк України встановив офіційний курс долара на 3 березня на рівні 43,23 гривні. Порівняно з попереднім днем американська валюта подорожчала на 14 копійок. Євро, навпаки, суттєво здешевшало — офіційний курс склав 50,60 гривні, що на 26 копійок нижче за попередній показник.
Чому долар зростає
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин пояснює: через бойові дії на Близькому Сході світові інвестори масово переходять у так звані “безпечні активи” — долар, золото, срібло та американські облігації. Під ударом опинилися не лише Іран та Ізраїль, а й раніше стабільні Дубай, Катар і Бахрейн. Попит на долар зріс, що послабило інші світові валюти, зокрема євро.
Конфлікт уже позначився на нафтовій інфраструктурі: зупинився найбільший нафтопереробний завод Saudi Aramco в Саудівській Аравії. Це піднімає ціни на нафту. Для України, яка є імпортером палива, подорожчання нафти створює додатковий тиск на гривню. Водночас аналітик зауважує: Нацбанк здатний стримувати різкі коливання.
Два сценарії для курсу
Шевчишин розглядає два варіанти розвитку подій. Перший — якщо активна фаза конфлікту завершиться за 10–14 днів, світ покриє потреби за рахунок наявних запасів нафти, а США отримають посилений контроль над глобальним нафтовим ринком, що зміцнить позиції долара. Другий — затяжні бойові дії призведуть до вичерпання запасів і цінового шоку. У такому випадку європейські валюти почнуть слабшати швидше за долар.
Аналітик підкреслює: наразі ринок реагує емоційно — конфлікт триває лише третій день. Поточні коливання курсів мають переважно спекулятивний характер.
Зазначимо, що нещодавно долар трохи знизився, євро навпаки – додав у ціні.


