Ми у Facebook

Сім чудес Костопільщини

Базальтові стовпи Цією пам’яткою природа довела свою неперевершеність майстра-архітектора. Вона запропонувала нам унікальну споруду із базальтових стовпів-багатогранників, що вишикувані стрункими рядами і вражають своєю монументальністю та стрункістю геометричних фігур. Товщина стовпів коливається в межах від 0,6 до 1,2м. Переважають із товщиною 0,8-1,0м. Висота — від 3-х до 30м.
І все це — в обрамленні філософського спокою кришталевої води. В оточенні базальтових скель, порослих лісом, розташувалося велике озеро із синьо-зеленою, наче морською, водою. А посеред озера знаходиться мальовничий базальтовий острів, теж порослий зеленню, який називають "островом кохання" і куди припливають на човнах молоді пари.
Хочете пересвідчитись, що таке є насправді, й помилуватись чудом? Завітайте на Івано-Долинське родовище базальтів, що в с.Берестовець Костопільського району Рівненської області.

Батьківщина УПА
В урочищі Гутвин (поблизу села Малий Стидин) на високому пагорбі, зарослому травою, височить символічний пам’ятник воякам УПА. Колись на цьому місці розташовувалось невелике село Гутвин на 80 дворів.

Досі тут залишилися сади, які нині дещо занехаяні. Хат, щоправда, вже немає. Саме з цього села й розпочалася історія Української повстанської армії, бо тут відбувся перший з’їзд вояків УПА у жовтні 1942 року. Командиром УПА-Північ був Дмитро Клячківський (псевдо Клим Савур). Тут розташовувався штаб і проводився вишкіл вояків.
Пізніше всі мешканці Гутвина переселилися у Малий Мидськ. А на пагорбі колишнього села у 2002 році відкрили пам’ятник, перший камінь якого заклав В’ячеслав Чорновіл.
Подивитись на пам’ятник до урочища приїжджають навіть туристи з Польщі, незважаючи на історичні події, під час яких поляки та "упівці" були по різні боки фронту.
До речі, український художник-графік Ніл Хасевич також народився на Костопільщині — у селі Дюксин.

Музей лісу
Він схожий більше на парк, але не простий. Він оберігає чимало особливостей лісового багатства Рівненщини. Тут уже зайнялися ландшафтним дизайном, оформили прогулянкову доріжку, викладену зрубами дуба, композиції з поєднання дерев, кущів, у тому числі рідкісних. Наприклад, тут можна побачити сосну, з якої будували кораблі.
Сюди вже традиційно приїжджають фотографуватися молодята, так гарно навколо. З часом планують запровадити в музеї пізнавально-оглядові екскурсії, а також розмістити стенди з інформацією про особливості лісів на Рівненщині. Серед них знайдеться місце й стенду з фото й довідкою про 250-літній дуб, який також росте на Костопільщині.
Власне музей планують облаштувати у окремому приміщенні, а поряд — традиційна крамничка з сувенірами. От тільки коли ж таки плани реалізуються до кінця — поки сказати важко.


Костопільський районний краєзнавчий музей
Серед традиційних експозицій, які можна побачити у багатьох музеях, тут привертає увагу стрій військової техніки, вишикуваної на подвір’ї. Експозиція “Військова техніка періоду другої світової війни”, яка налічує 17 експонатів. Тут можна побачити танк “ІС-3”, автоматичну зенітну установку, реактивний міномет БМ-13 “Катюша”, гаубицю 203 та інші. Усі вони — не макети, а справді колись діюча зброя. Доказ тому — вже згаданий танк, який доїхав до Костополя на своїх же гусеницях і зупинився. Так і став музейним експонатом.
Кажуть, що в ньому навіть солярка ще була, а місцеві діти, які полізли у нього гратися, ледь не спалили й музей. Танк заварили, і тепер для огляду він доступний тільки зовні.
У музеї є зал з експозицією різноманітних вишитих рушників.
Ще одна виняткова виставка — експозиція іграшок, якими розважають дітей у ляльковому театрі. Тут можна спробувати себе у ролі лялькаря й покерувати лялькою-маріонеткою, лялькою-планшеткою та іншими.

Суський ботанічний заказник
Суський ботанічний заказник розташований на території Суського лісництва Клеванського держлісгоспу (Костопільський район Рівненської області). Площа 250-літній дуб, який також росте на Костопільщині 298 га. Являє собою масив старовікового соснового лісу. Місце зростання рідкісних внесених до Червоної книги України видів рослин вовчих ягід пахучих та зозулиних черевичок справжніх. До того ж у Суську розташований кінний клуб, де пропонують відпочинок на природі, катання на конях чи поні та навіть пейнтбол, спортинг.

Покровська церква
Покровська церква і дзвіниця у селі Великий Стидин — пам’ятки архітектури та містобудування національного значення. Вони були споруджені в 1768 році. Даний ансамбль є яскравим прикладом волинської школи дерев’яної народної архітектури. Церкву видно одразу при в’їзді в село.

Храм Св. Олександра Невського
Окрасою Костополя став побудований у 1893 році храм Св. Олександра Невського. Він є зразком волинської монументальної архітектури кінця XIX — поч. XX ст. з використанням “єпархіального” стилю. Ось уже понад століття православна святиня збирає на богослужіння костопільчан. Стіни храму, напевно, пам’ятають багато історичних подій, зокрема, й воєнних лихоліть. З 2005 року при храмі діє недільна школа, в якій діти вивчають Закон Божий, готують виступи на Різдвяні свята та Пасху, відвідують православні монастирі.


ПАРТНЕР ПРОЕКТУ:

Переглядів: 37197
купити смартфон Apple iPhone 15 Pro max у Львові, Україна


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ