З початку цього року в Рівному зафіксовано 86 осіб, хворих на СНІД. Якщо порівняти з минулорічними даними — а це 152 особи, то сьогоднішня інформація починає “легко” шокувати.
Переважну більшість (до 90 відсотків) вражених смертельним вірусом складають наркомани, констатує Лідія Хапіцька. Минулоріч із загальної кількості ВІЛ-інфікованих їх налічувалося 131, це так звані споживачі ін’єкційних наркотичних засобів. І, в основному, рівняни. Взагалі, за рівнем сумної статистики обласний центр займає перше місце. Далі — Дубенський район та Острог.
Підтверджуючі (верифікаційні) дослідження на виявлення ВІЛ-інфекції проводить Київський інститут ендеміології та інфекційних хвороб АМНУ. Проте нещодавно, як стверджує пані Лідія, із столиці прийшло розпорядження поки що тимчасово не направляти тести на підтвердження — з причини відсутності тест-систем. І, традиційно, через відсутність фінансування. Проте винятки є: тестують вагітних жінок та дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.
За словами завідувачки лабораторії, тести, які поки що є в них у достатній кількості (до речі, нашого вітчизняного виробника), дозволяють виявити вірус СНІДу, починаючи з 22-го дня після зараження. Вартість однієї такої тест-системи, розрахованої на 98 чоловік — до 2 тисяч гривень. Благо, що свого часу лабораторія отримала певну кількість їх за державною програмою, тобто безкоштовно, і тому певний запас для проведення досліджень ще є.
Як коментує ситуацію головний санітарний лікар обласної СЕС Геннадій Шевченко, велику кількість виявлених ВІЛ-інфікованих можна пояснити тим, що в останні роки стали частими звертання на обстеження людей, котрі тривалий час після зараження (впродовж кількох років) навіть і не підозрювали про зараження. І лише тепер, вже з вираженими ознаками, звернулися в лабораторію діагностики СНІДу. Плюс — наркомани, кількість яких зростає через контакт через проведення ін’єкцій, або ж, випадки смертельних помилок самих медичних працівників. Проте назвати таку ситуацією епідемічною пан Шевченко, утримався: “щоб не шокувати населення”…
У Рівному прихована епідемія СНІДу?
За 25-30 хвилин, які довелося провести в обласній лабораторії діагностики СНІДу, спілкуючись із завідуючою Лідією Хапіцькою, захотілося побажати собі ніколи більше не потрапляти сюди (хіба лише з робочою метою). Часті телефонні дзвінки, які щоразу розривали відносну тишу приміщення, мали одне пояснення: людей тривожили результати їхніх тестів на СНІД, а, отже — ДІАГНОЗ.


