Ми у Facebook
29.11.2002, 18:43

За ВІЛ-інфікованих замовили слово

У поточному році в Рівному виявлено 134 (а зареєстровано 69) ВІЛ-інфікованих. В області ця цифра становить 274 (183) хворих.
Великою проблемою для медиків є небажання людей, у котрих під час тестування виявили вірус імунодефіциту, ставати на облік. Тобто існує загроза непоінформування, а отже, інфікування інших людей. Такі думки висловлювалися під час зустрічі з представниками благодійного фонду “Майбутнє без СНІДу”, Рівненського обласного шкірвендиспансеру, обласного Центру здоров’я, Центру психічного здоров’я та пологового будинку №2.
Нестача тест-систем, незадовільна поінформованість, недостатня кількість коштів — ось основні проблеми, з якими стикаються медики та соціальні працівники щодня. Саме тому виділення ООН для України 92 мільйонів гривень сприйняли з полегшенням.
— Уже в першому кварталі наступного року в Україну буде направлено дев’ять мільйонів гривень, — повідомила завідувач Центру боротьби та профілактики СНІДу Олена Хомич. — Більша частина цих коштів буде піде саме на діагностику (виявлення ВІЛ-інфікованих). Решта — на їх лікування. Адже щоб знати, що і як лікувати, потрібні точні дані поширення хвороби.
А тим часом для антиретровірусних препаратів, вживання котрих для ВІЛ-інфікованих не лише продовжує життя, а й знижує відсоток захворювання на СНІД, коштує за деякими даними від 9 до 15 тисяч доларів. Такі суми не по кишені пересічним громадянам. Саме тому, як повідомила головний лікар Рівненського обласного шкірвендиспансеру Наталія Маняк, розробляються програми щодо зниження цін на 45-50 відсотків.
А поки що незайве подумати про наше майбутнє — дітей. Як повідомила головний лікар Ганна Чайка, уже в цьому році пологовий будинок №2 прийняв п’ять породіль-носіїв ВІЛ-інфекції (за останні чотири роки їх було вісім). Нині готуються народити ще троє жінок. Вартість одних лише пологів — п’ять тисяч.
— Усі медичні засоби та навіть простирадла знищуються, щоб не “провокувати” хворобу, — сказала пані Чайка. — Жінки обстежуються на наявність ВІЛ-інфекції двічі за вагітність. Лише в нашому пологовому будинку є спеціальний блок, де породіллі знаходяться в допологовий період та відновлюваний термін після пологів.
І мати, і дитина отримують ретровірусні препарати безкоштовно. Як, власне, й тестування (первинне та повторне). Повторна перевірка дітей на наявність вірусу проходить через 18 місяців (саме півтора року дитина — носій антигенів матері). Лише після цього терміну можна сказати, є в дитини ВІЛ-інфекція, чи ні.
— Ми наголошуємо жінкам, щоб вони годували немовлят сумішами, оскільки материнське молоко – головний носій вірусу, —повідомила Ганна Чайка. — Але я особисто проти народжуваності кесаревим розтином, оскільки це неприродно (якщо немає патологій). Тож, якщо породілля може народити сама, — це не загрожуватиме її дитині.
До слова, в області цьогоріч відомо два факти переривання вагітності через те, що був виявлений вірус імунодефіциту. Джерелом зараження жінок пані Чайка назвала два основних: чоловіки-наркомани та чоловіки, котрі знаходилися (чи знаходяться) за кордоном на заробітках.

Станом на 1 жовтня в Україні зареєстровано 49873 ВІЛ-інфікованих. Із них вперше виявлено 92030 чоловік.
Хворих на СНІД – 2733 дорослих і 3945 – дітей. Померли від СНІДу 1981 дорослий і 72 дитини.
За прогнозами, до 2010 року кількість хворих на ВІЛ/СНІД може сягати 1400 тисяч, що в середньому становить населення однієї області.





На правах реклами