Боїшся остеопорозу — не лети у космос
— Пане Вікторе, розкажіть нам, що це за хвороба?
— Остеопороз — прогресуюче, найпоширеніше захворювання кісток, що характеризується захворюванням кісткової маси в результаті вимивання мінеральних речовин з кісток, і призводить до підвищення їх крихкості та збільшення ризику переломів. Багато людей і не здогадуються про існування цієї хвороби, поки не трапиться нещасний випадок. Особливо прикро, що як хронічне захворювання остеопороз тривалий час майже нічим не проявляється. Кого після 50 років не турбували болі у спині та кістках? Але мало хто відає, що цій хворобі можна запобігти або істотно загальмувати її розвиток. У світі щорічно трапляється 1,6 млн. остеопоротичних переломів стегна (один перелом кожні 20 секунд!).
— Які ж причини зменшення кісткової маси?
— Причин багато, основними з них є недостатнє надходження кальцію та вітаміну D з їжею, вплив радіації. При нормальному харчуванні в наш організм надходить до 800-1000 мг кальцію на добу. З цієї кількості всмоктується лише 25%. Аварія на ЧАЕС з подальшим забрудненням місцевості призвела не тільки до зовнішнього опромінення, а й до хронічного потрапляння радіонуклідів у сільськогосподарські продукти, а саме молоко, м’ясо, риба, овочі, з подальшим накопиченням їх в організмі. Згубний вплив на організм людини має радіоактивний стронцій. Він, виконуючи свою згубну дію, опромінює кістковий мозок, в якому проходять процеси формування клітин крові, а також негативно впливає на відновлення кісткової тканини.
— Хто найбільше потерпає від цієї недуги?
— Встановлено, що частіше остеопороз розвивається у жінок після припинення менопаузи ніж у чоловіків. Крім того, у людей похилого віку різко зменшується надходження кальцію з їжею, 40% жінок після 65 років, та 25% після 50 років страждають цим захворюванням. І з 50-ти до 80 років мінеральна щільність кісткової тканини зменшується у середньому у жінок на 33%, а у чоловіків на 25%.
— Пане Вікторе кому б не завадило обстежитися на наявність цієї хвороби?
— Перш за все людям, вік яких за 60, жінкам після 44 років. Тим, хто зловживає алкоголем, палінням та кавою, проживає на територіях, уражених радіацією, тривалий час перебуває в нерухомому стані. Ось чому багато космонавтів, що довгий час знаходяться в невагомості, страждають на цю недугу. Це основні фактори ризику виникнення остеопорозу.
— Розкажіть як же визначити рівень враження кісток?
— Найсучаснішою методикою визначення стану кісток на сьогодні є так звана рентгенівська остеоденситометрія. Така можливість з’явилася на Рівненщині нещодавно, коли відкрився у відділенні відновного лікування та нетрадиційної медицини кабінет діагностики та лікування остеопорозу. Прилад базується на сучасних комп’ютерах, що дає можливість з великою точністю визначити мінеральну щільність кісток.
— Які загальні поради та профілактичні заходи?
— Нетрадиційна медицина рекомендує збільшити споживання молочнокислих продуктів, вживати більше висівок. До речі, японські вчені відкрили протиракову властивість маку. Багато хто помітив, що коли людина їсть насіння маку, болі в кістках зникають. Слід нагадати велике значення руху, адже саме він попереджає розвиток крихкості кісток. Якщо ви входите в групу ризику, не гайте часу, звертайтесь у наше відділення. Тут вам нададуть кваліфіковану допомогу.
Найдобріші вітання з Днем доброти 2024
Завтра, 13 листопада, у багатьох країнах відзначають День доброти. Це чудова нагода згадати про значимість добра у нашому житті. А також привітати один одного.
переглядів: 115
Юна мешканка Рівненщини стала на Захист України
20-річна військова з Гощанщини керує відділенням «вампірів». Дівчина із позивним «Афіна» одразу після школи пішла навчатися на сержантські курси до Львівського військового коледжу.
переглядів: 125
Відома журналістка на Рівненщині шукала привидів
Наша область має не тільки багато прекрасних місць, але й справжніх таємниць, які можуть здивувати.
переглядів: 1106
У Рівному буде музична моновистава "Світло душі"
17 листопада о 17:00 запрошуємо на авторський проєкт Анастасії Янцур - музична моновистава «СВІТЛО ДУШІ».
переглядів: 197
Надбавки для педагогів 2025: хто отримає доплати
Надбавку до заробітної плати з 1 січня 2025 року отримуватимуть усі педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, а не лише вчителі.
переглядів: 174