Скляні метелики народжуються на балконі
Ця квартира — цілий дивосвіт. Скрізь, куди не глянь — вазони, а на них сидять розкішні махаони, кропивниці, павлиноочки, сатурнії та інші крилаті комахи. Метелики примостилися у серванті, на полицях, на стінах, балконі... Більшість з них — рідкісні і в природі їх знайти, тим більше роздивитися, важко. А тут, у приміщенні, вони виглядають, мов живі. Так і хочеться торкнутися крилець, зображення яких передане до найменшої деталі. Десятки кольорів сплітаються у яскраві візерунки. Одним словом, від виробів очей не відвести.
— Де природа бере стільки мудрості й таланту, щоб створити таку неповторну красу? — дивується чоловік. — У світі налічується 165 тисяч видів метеликів і кожен з них — неповторний.
Свого часу Олексій Борисенко працював електриком. Оскільки робота особливого ентузіазму не викликала, довелось її змінити і чоловік почав працювати завідувачем лабораторії автоматики текстильного факультету Київського інституту легкої промисловості. Через чотири роки знову зміни — почав працювати інженером-конструктором першої категорії на Рівненському заводі тракторних агрегатів. Там майстер розробив і виготовив першу в області (до речі, й останню) автоматичну прохідну. На жаль, цю модель так і не запустили в серійне виробництво.
Так склалося життя, що тричі з ним траплялися нещасні випадки. Лише доля рятувала його. Він “встиг” тричі “зазирнути” на той світ (як каже, в інший вимір) і побувати на межі життя та смерті. З 1980 року пан Олексій почав працювати художником у художньо-оформлювальному комбінаті. Власне, мабуть, саме тоді в його серці народилася любов до малювання.
— Я звик весь час бути в роботі, — каже він. — Без неї руки сверблять. Коли вийшов на пенсію, замислився, чим би зайнятися. Одного разу до рук потрапив ілюстрований шкільний атлас-визначник метеликів. Спробував намалювати комаху. Вийшло. Хоч давалося нелегко. Передати усі тонкощі візерунка крил метелика на папір у природній пропорції дуже складно. Але мені таки вдалося, і перший мій метелик народився на світ. Тепер кожен бажаючий міг побачити його в усій красі. Потім один за одним почали з’являтися інші. На папері ожили метелики наших країв — адмірали, махаони, павлиноочки (соснова, грушова, тернова), перламутрівки, різні бражники (нічні метелики), бризеїди. З “туземних” я тоді намалював тільки комах з Нової Гвінеї — королеву Олександру і короля Олександра.
Так в Олексія Борисенка з’явилася чудова колекція метеликів. Іноді він розвішує малюнки в квартирі і милується їх красою. Але чоловік прагнув творити щось нове. У голові з’явилися цікаві задуми.
— Якось переглядав енциклопедію комах і побачив картинку, де отруйна склопендрія напала на ящірку, — продовжує розповідати. — Вирішив зробити цей малюнок з дерева. І що думаєте? Через якийсь час дерев’яна копія стояла на письмовому столі. Але перш ніж змайструвати першого скляного метелика, переконував себе цілий місяць. Запитаєте, чому? Відповідь проста: я боявся спотворити дарунок природи. Краєчки деяких візерунків на його крихах посічені. Зробити зі скла це неможливо. Я не знав, чи варто робити мені ці плямочки на крилах рівними та округлими. Але оскільки іншого шляху не було, взяв до рук органічне скло і лобзика. Сподіваюся, природа мені пробачить.
Ось так побачив світ мій перший гігант-махаон. Краса виробу здивувала багатьох. Відтак додалося ще більше творчої енергії. З’явилися і проблеми — собівартість метелика складала майже сімдесят умовних одиниць. Органічне скло, яке найточніше передає кольори крилець, надто дороге (на одного метелика потрібно півтора метра скла, а вартість метра — 50 у.о.). Проте потяг творити переборов усе. Працював і вдень, і вночі. Пиляв, плавив скло, робив рамки та інше, клеїв. “Комашки”, розмахом крил до півметра, почали з’являтися одна за одною. Вони обсіли всю квартиру і перетворили її на дивну казкову країну. Знайомі часто запитували: “Як таке можна зробити і що ти з цього маєш?” Я лише усміхався у відповідь...
Нині в Олексія Борисенка ціла колекція. Щоправда, чимало метеликів уже “розлетілося” по домівках друзів, родичів. Але він майструє нових. Дещо намагається “здешевити” свої творіння і зараз робить їх з аракалу — різнобарвної клейкої плівки. Зараз хоче спробувати використати бархат. Хоча в сировині повністю не обмежується — у хід ідуть різнобарвні яскраві коробки з-під цукерок, картон та інше.
Місце для майстерні обрав собі чоловік також оригінальне — балкон. Каже, що тут, на восьмому поверсі, його новонароджені метелики почуватимуться якнайкраще. Зараз працює над каліфорнійським монархом. Ця комаха може вільно подолати 36 кілометрів. Метелик рідкісний. І взагалі, як каже пан Олексій, почав цікавитися екзотичними комахами. Примусив доньку знайти в Інтернеті барвистих метеликів тропічних країн. І от вже приступив до розробки їх копій.
Виставляти свої роботи Олексій Борисенко поки що не планує — для цього потрібні гроші. Тому весь свій вільний час проводить у майстерні. Розповідає, що дуже часто ниють руки, бо робота надто тонка. Але це заняття його підтримує, додає сили та енергії. Тому припиняти майструвати не хоче.
— Звісно, 165 тисяч видів метеликів я не зроблю навіть за своє життя, — сміється він. — Але частку цих чудових божих сотворінь я покажу людям...
До Рівного вдруге за день прибуде траурний кортеж "На Щиті"
Сьогодні, 13 листопада, до Рівного прибуває екіпаж "На щиті". Це вже другий кортеж гуманітарної місії, що доставляє тіла полеглих Героїв.
переглядів: 345
Найдобріші вітання з Днем доброти 2024
Завтра, 13 листопада, у багатьох країнах відзначають День доброти. Це чудова нагода згадати про значимість добра у нашому житті. А також привітати один одного.
переглядів: 434
Юна мешканка Рівненщини стала на Захист України
20-річна військова з Гощанщини керує відділенням «вампірів». Дівчина із позивним «Афіна» одразу після школи пішла навчатися на сержантські курси до Львівського військового коледжу.
переглядів: 370
Відома журналістка на Рівненщині шукала привидів
Наша область має не тільки багато прекрасних місць, але й справжніх таємниць, які можуть здивувати.
переглядів: 1282
У Рівному буде музична моновистава "Світло душі"
17 листопада о 17:00 запрошуємо на авторський проєкт Анастасії Янцур - музична моновистава «СВІТЛО ДУШІ».
переглядів: 362