Ми у Facebook
13.08.2003, 19:20

Тато+мама=дитина

Вже давно нікого не дивує той факт, що смертність в Україні перевищує народжуваність. Дехто навіть встиг настрочити невтішні прогнози – мовляв, такими темпами років за 70 населення України зменшиться чи не вдвоє. Однак сьогодні ситуація ніби зрушила з мертвої точки. Ні, на демографічний вибух це аж ніяк не схоже, але вагітна жінка на вулицях нашого міста - зовсім не рідкість. Прокоментувати ситуацію з дітонародженням на Рівненщині ми попросили завідувачку жіночої консультації пологового будинку №2 Нілу Козяр.
— Пані Ніло, це правда, що рівень народжуваності на Рівненщині катастрофічно падає?
— Не все так погано — навпаки, зараз помітна тенденція до поступового зростання народжуваності, проте, якщо вирахувати питому вагу народжень на, скажімо, сто фертильних жінок, то за десять-дванадцять останніх років кількість пологів таки зменшилася. Наприклад, у 1991 році, коли було відкрито наш пологовий будинок, то на дільниці була 31 тисяча жінок, сьогодні — 42 тисячі, а загальна кількість пологів по дільниці значно менша від показника 1991 року. Це проблема не лише Рівненщини. Навпаки, за показниками народжуваності, наша область є навіть передовиком, головним чином за рахунок північних районів.
— Чому українки бояться народжувати?
— Головною причиною, на мою думку, є незадовільний економічний стан. Десять років тому працювали усі підприємства міста – і радіозавод, і льнокомбінат, і газотрон, і “Азот”, (при цих підприємствах навіть були створені жіночі міні-консультації). Тепер чи не всі жінки, що працювали там, стали безробітними: одні пішли торгувати на базар, інші — взагалі виїхали за межі України.
— А як же екологічний фактор?
— Важко сказати однозначно. Ми не в змозі об’єктивно проконтролювати вплив екологічного фактора. Однак, можу констатувати збільшення патологічних пологів, захворювань на анемію, проблем з нирками, серцево-судинною системою. Проте, вважаю, не варто списувати усі ці аномалії лише на екологію, бо роль соціального фактора не менша. Жінки не мають достатньо грошей, щоб забезпечити собі повноцінне харчування у період вагітності та лактації, щоб купити усі необхідні вітаміни, препарати заліза. Тому екологічні фактори — вторинні. Думаю, якби люди сьогодні мали фінансові можливості і жили без страху, що зможуть поставити своїх дітей на ноги, то народжуваність би не падала. Зараз дуже рідко жінка народжує другу дитину. Виняток становлять хіба лише глибоко віруючі сім’ї, які мають і по п’ятеро дітей. Молоді пари, які одружуються, дітей зазвичай народжують нескоро. Мабуть, то вплив Заходу: спочатку стати на ноги, і лише тоді створювати сім’ю. Хоча спостерігається і протилежна тенденція: значно частішими стали пологи у молоденьких дівчаток – 18-19 років. Минулого року було зареєстровано декілька випадків, коли народжували і шістнадцятирічні дівчатка.
— Як би ви оцінили загальний стан здоров’я породіль у порівнянні, наприклад, з 1991 роком?
— Не помилюсь, якщо скажу, що стан здоров’я погіршився. Навіть перші вагітності часто протікають з ускладненнями, із загрозами переривання. Багато жінок знаходяться на стаціонарному лікуванні у відділенні патології вагітності чи у відділенні екстрагенітальної патології. Чимало проблем, з якими стикаються жінки при вагітності, спричинені якимись хворобами, які вони перенесли ще у дитинстві. І знов-таки, причиною цього погіршення є в першу чергу економічні фактори: люди не мають змогу дбати про себе та своє здоров’я, вони насамперед переймаються тим, як вижити.
— Наскільки загрозливо нині виглядає статистика абортів?
— Якщо відверто, то прослідкувати статистику абортів дуже важко, бо зараз існує чимало приватних чи госпрозрахункових клінік, куди жінки можуть звернутися анонімно, і де аборт зроблять навіть без попереднього медичного обстеження. Раніше жінка зверталася у жіночу консультацію, її обстежували, якщо виявляли якісь проблеми, то лікували, щоб при аборті не виникало ускладнень, і лише тоді робили аборт. Загалом же число абортів зменшилося. Можливо, у зв’язку з тим, що проводиться пропаганда проти абортів, багато уваги цій темі приділяють засоби масової інформації, Центр планування сім’ї жіночої консультації. Та все ж аборти залишаються проблемою у нашому суспільстві. Розумієте, це – операція наосліп, результат якої залежить більше від випадку, аніж від вправності лікаря, і тому жоден професіонал не може дати гарантій. Ускладнення після аборту можуть бути дуже серйозні – до повної втрати здатності до дітонародження. Навіть якщо аборт пройшов без ускладнень, то в результаті такого штучного переривання вагітності організм жінки може виробити схильність до стійкого невиношування, і коли потім жінка захоче народити, то ризик викидня буде дуже високим. Особливо небезпечним є перший аборт. Але в тому і проблема, що вмовити заміжню жінку не робити аборт і народити другу, чи навіть третю дитину значно легше, ніж відмовити від цього кроку дівчину-студентку, що завагітніла вперше.
— Чи траплялися екстремальні випадки, як, наприклад, чотирнадцятилітня породілля?
— Не так давно у наше гінекологічне відділення на консультацію до акушера-гінеколога “швидка” привезла дівчинку років п’ятнадцяти-шістнадцяти з гострими болями у животі. Так ця дівчинка за півгодини народила дитину, причому мама її навіть не підозрювала, що дочка вагітна. Такі випадки не поодинокі – підлітки приховують вагітність від батьків, хоча я не можу зрозуміти, як можна не побачити, що у твоєї дитини росте живіт. А в результаті, це – шок і для батьків, і для самої породіллі. Більшість таких випадків спостерігається з дівчатами з неблагополучних, неповних сімей, сімей алкоголіків, де діти позбавлені належного виховання та турботи.
— Розкажіть про найскладніші пологи, які ви приймали?
— Важко зорієнтуватися, бо на кожні пологи йдеш і хвилюєшся. Навіть при нормальних пологах бувають різні проблеми: кровотечі, відшарування плаценти, інші ускладнення. Наприклад, недавно до нас привезли вагітну жінку, що не перебувала на обліку у жіночій консультації, яка вже мала судоми: у неї виник пізній гестоз (токсикоз) – значно підвищився тиск, з’явилися набряки, білок у сечі. Їй негайно було надано допомогу, здійснено кесарів розтин, Богу дякувати, ця жінка народила здорову дитину, і сама залишилася живою. Зазвичай, ми обстежуємо усіх жінок, що стоять на обліку, і при виявленні найменших відхилень, одразу вживаємо заходів, аби не допустити ускладнень. Взагалі, вагітність без лікарського нагляду дуже небезпечна, оскільки під час виношування дитини, в організмі матері відбуваються зміни у нервовій, серцево-судинній системах, змінюється навіть психологія жінок. То наша найбільша біда, коли жінки не стають на облік у жіночу консультацію, а потім їх привозять до нас уже на пологи, які зазвичай виявляються дуже проблемні.
— Чи багато народжується недоношених дітей?
— Ці показники коливаються, проте зараз помітна тенденція до збільшення випадків передчасних пологів у першовагітних, причинами чого є ті ж самі аборти, перенесені запалення чи якісь інші екстрагенітальні інфекції. Ми намагаємося убезпечити жінок від цього знов-таки вчасною діагностикою та лікуванням, зокрема так-званих ТОРЧ-інфекцій (токсоплазмозів, хламідій, мікоплазми), які років двадцять тому навіть не діагностувалися. Крім того маємо можливість визначити ймовірність генетичних патологій плоду, хвороби Дауна навіть на терміні в 10-11 тижнів. Прийом фолієвої кислоти до вагітності і протягом перших місяців вагітності запобігає розвиткові вад нервової системи плоду. Наша жіноча консультація робить усе можливе, щоб кожна мама народила здорову дитину. Мама ж у свою чергу повинна подбати про те, щоб вагітність була запланованою та бажаною. Дитинка відчуває мамине ставлення до себе на перших же місяцях вагітності.
— Зараз поширеним явищем стала присутність на пологах членів родини, особливо батька. Яке ваше особисте ставлення до цього?
— Абсолютно спокійне. Якщо чоловік бачить, як народжується його дитина, через що доводиться пройти його дружині, він значно уважніше ставиться і до дитини, і до дружини. Жінка, в свою чергу, відчуває підтримку не лише медперсоналу, а й своєї сім’ї, відтак почувається спокійніше. Хоча, мушу зазначити, що і лікарі, і акушерки нашого пологового будинку — люди високопрофесійні і сердечні. Загалом, пологовий будинок №2 був визнаний експертами ЮНЕСКО (ООН) “клінікою доброзичливою до дитини”: ми практикуємо сумісне перебування матері і дитини, заохочуємо мам годувати діток грудьми, допомагаємо породіллям у догляді за дитиною. А продовжуючи тему присутності батька під час пологів, хочу додати, що зараз головний лікар пологового будинку, депутат міської ради Ганна Чайка працює над відкриттям сімейного пологового залу. Можу із впевненістю стверджувати, що у пологовому будинку №2 ви почуватиметеся, як вдома, а тому від імені наших працівників запрошую вагітних народжувати у нас.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ