Ми у Facebook
20.08.2003, 17:05

Фараонове нашестя Як позбавитись фараонових мурах !? Це запитання часто постає перед людьми

У багатьох міських квартирах з’явились раніше невідомі квартиранти — крихітні жовто-руді мурашки. Ще Карл Лінней назвав їх фараоновими.
Ця назва була присвоєна виду не знічев’я і не випадково. Ледь помітну комаху славетному науковцю передали занепокоєні співробітники одного з музеїв. Дослідники знайшли таємничого поселенця на мумії фараона. Вірогідно, туди комаха потрапила у пошуках їжі.
Хто ж він, цей ліліпутик з світу мурашок!? Перші відомості про нього надійшли від моряків позаминулого сторіччя. Вони поселились на вітрильниках, що плавали у водах Південної півкулі. Вже в ті часи надоїдлива мураха докучала своїми масовими набігами на провізію. З кінця минулого сторіччя почалося тріумфальне нашестя фараонової мурахи по всьому світу.
Фараонова мурашка (Monorium pharaonis L.) — споконвічний мешканець тропічних країн. Звідкіля він родом?! Цього не знає ніхто. Однак науковці припускають, що скоріш за все, вид походить із Зондських островів. Тропічне походження мікромурашки виявляється в тому, що в країнах з помірним кліматом, він виявляє чітко означену причетність до місць, де температура протягом календарного року не знижується нижче +20°С. Саме такі ідеальні для свого існування умови мураха знаходить в житлі людини.
Надзвичайно рухомі і ненажерливі мурахи надійно оселилися в наших оселях і, видно, непогано себе почувають, як в нових будинках з пустотілими порожнинами перекриттів між поверхами, прихованими батареями центрального парового опалення, так і в старих будинках з порожнинами між дерев’яними підлогами, системами дров’яного опалення, величезними підвіконнями, теплими підвалами і горищами. Особливо мурахи полюбляють оселятись в кухнях, їдальнях, пекарнях, лікарнях.
Спеціалісти-ентомологи вважають, що до України фараонова мураха потрапила досить давно з Африки, разом з імпортованими фруктами. Першопочатковим середовищем її існування були теплі підвали і склади, котрі забезпечили оптимальні умови розмноження і стали плацдармом для подальшого наступу. Підземні комунікації дозволяють “фараонам” розповсюджуватись в межах міста з небаченою швидкістю і успішно завойовувати наші квартири. “Іноземні гості” здатні поїдати будь-який субстрат з мінімальним вмістом поживних речовин, аж до каналізаційних витоків. Характерною біологічною особливістю є підвищення активності з настанням темряви.
Життя фараонової мурашки подібне до інших комах. В мурашиній сім’ї нараховується до одного мільйона робочих особин, декількох сот самок-цариць і до 50 самців. Кожна робоча мурашка суворо виконує свої функції у складно організованому мурашиному суспільстві. Теплої пори року мурашине населення суттєво зростає. Цариці з невеликою кількістю “придворної знаті” виходять з гнізд щоб переселитись на нові місця. Від великої мурашиної сім’ї відгалужуються нові, між котрими пізніше підтримуються “родинні” стосунки.
В умовах квартири фараонова мураха снує в пошуках їжі скрізь, не залишаючи без уваги найвіддаленіші куточки. Крім продуктів, її можна побачити в книжках, квіткових горщиках і навіть у власному ліжку. Комаха дуже набридлива, може вивести з рівноваги навіть дуже терплячу і спокійну людину.
Раніше вважали, що фараонові мурахи для людини зовсім нешкідливі. Однак, нині доведено, що вона здатна переносити збудників багатьох інфекційних хвороб, викликати різноманітні шкіряні захворювання та алергію.
Як позбавитись фараонових мурах? Одразу зазначимо, боротьба з цими комахами має бути тривалою і складною. На жаль, мурах помічають лише тоді, коли в помешканні вже встигла отаборитись і добре улаштуватися ціла сім’я або навіть поселення. Надійного методу боротьби поки що не розроблено. Але якщо ви знайдете хоча б одного непрошеного квартиранта, треба негайно мобілізувати всі сили і спробувати знайти гніздо. Прослідкуйте за шляхом крихітки (він не такий вже й безладний, як це може здатись). Трохи терпіння і ваша допитливість буде винагороджена майбутнім спокоєм. Якщо це якась щілина чи дірка в штукатурці, залийте туди гас, скипидар чи навіть рослинне масло. Для цього краще використати одноразовий вже непотрібний шприц. Бажано також застосувати фірмові аерозольні препарати. Проведіть в квартирі старанну ревізію - перегляньте запаси продуктів, розберіть мотлох, перекрийте для мурах доступ до води. Вночі вони часто залазять в чайники, в акваріум, в горщики з квітами, які регулярно поливають.
Наступним етапом боротьби є розставляння отруйних пасток. В невелике блюдце накришіть 10 г білого хліба, залийте столовою ложкою води, зверху посипте сумішшю з однієї чайної ложки цукру і половини чайної ложки борної кислоти чи бури. Приманки ставлять в ті місця, де мурашки з’являються найчастіше. Воду потрібно потроху підливати, щоб хліб не висихав. Знищувати мурах можна також при допомозі пекарських дріжджів. З них готують пасту, в яку додають небагато меду чи варення. Дуже ефективна пастка з цукрового сиропу, котрий містить 0,02% піретроїдного інсектициду карате. Робочі мурашки не тільки самі з’їдають отруєну принаду, а й годують нею личинок та інших членів мурашиного поселення (відома біологічна здатність мурашок відригувати їжу і ділитися нею з іншими членами сім’ї). Отрута викличе їх загибель.
Є дані про ефективне знищення фараонової мурашки при допомозі часнику. Його зубки розкладають в місцях масової появи комах. Також можна розсипати звичайну сіль.
Боротьба з “фараонами” буде результативною тільки в тому випадку, якщо вона проводиться безперервно і старанно. Фараонове нашестя не загрожує тим будинкам, де підтримується чистота в підвалах, на східцях, біля люків сміттєпроводів.
Останнім часом винайдено прилади, що генерують ультразвукові коливання, що згубно діють на мурашок. Ефективними також визнано феромонові пастки. Але ці способи, на жаль, поки що надто дорогі. Отже, поки науковці працюють над ефективними засобами боротьби з фараоновими мурахами, нам лишається дотримуватись чистоти і чекати появи радикальних і доступних способів.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ