Ми у Facebook
26.08.2003, 16:39

Героя оплакувало все село

Добра людина, господар-чоловік, турботливий батько. Таким запам’ятають мешканці всього Верхівська Рівненського району та навколишніх сіл Романа Ожуха, котрий загинув, рятуючи сусідську оселю від пожежі.
16 років тому
Доля розпорядилася так, що мешканка Запорізької області Олена опинилася на Рівненщині — батьківщині свого майбутнього чоловіка.
— Я навчалася з сестрою Романа в одному училищі, — згадує жінка. — Якось вона запропонувала поїхати в гості. Я погодилася. Навіть і не думалося, що саме тут, на Західній Україні, зустріну свого нареченого.
Три місяці Роман наважувався на всерйозний крок в житті — одруження. У свій черговий приїзд у Запорізьку область до Олени він запропонував дівчині серце і руку. Разом прожили 16 років у любові та злагоді. Жінка завжди знаходила порозуміння з чоловіком, а суперечки у сім’ї майже завжди проходили непомітно навіть для рідних, не те що для сусідів. У такій атмосфері подружжя виховувало трьох дітей: найстаршому Сашкові уже минуло 13 років, доньці Юлії — 11, а найменшому — три рочки.
Роман влаштувався на роботу у Верхівську школу вчителем фізкультури (у свій час закінчив Луцький педагогічний університет). Молодому сімейству райвідділ освіти виділив помешкання.
Сімейство Ожухів у цьому році планувало зробити чимало. За словами Олени, вони мали побудувати хлів, а відтак завести своє господарство — купити корову, пару коней і свиней.
Крім того, чоловік мав з 1 вересня йти працювати у школу, а ще зустріти свій 38-й день народження. П’ять років тому розрахувався з роботи, оскільки вчителям і у великих містах не платили, що вже казати про села. А жити за щось потрібно було... Тому й пішов він підзаробляти — то комусь колодязь викопає, то з городніми роботами допоможе.

Коли загорівся сусідський будинок...
За словами сусідки Лідії, все сталося несподівано, хата загорілася близько 18-ї години у суботу, 16 серпня. У гості до неї приїхала донька із зятем і в плиті запалили папір. На горищі зберігалося сіно, яке й зайнялося. Першою дим, що валив з горища, побачила онука, а згодом збіглося усе село. До приїзду пожежників чоловіки носили воду відрами, інші виносили з будинку речі, з даху скидали сіно, щоб вогонь не поширювався далі.
— Роман повертався зі Шпакова, а коли побачив мою біду, почав допомагати, — з сумом згадує пані Лідія. — Побіг відключити світло, хоча вогонь ще не дістав до електромережі. Так, мабуть, треба було...
У метушні ніхто й не помітив, що поруч на стовпі Романа вдарило електрострумом. Бабуся, котра з сусіднього вікна спостерігала за пожежею, бачила як Роман падав. Дехто навіть каже, що він спочатку повис на дротах, а потім полетів униз...
Траєкторію падіння чоловіка свідки-односельчани визначають по-різному: одні стверджують, що він спочатку впав на вишню, потім на металеву огорожу, і вже потім на землю, інші — спочатку на драбину.
Серед людей, які збіглися на пожежу, була медсестра. Вона і надавала першу медичну допомогу Романові. “Швидкої” не чекали, сусід машиною повіз у найближчу лікарню — в Дядьковичі. Але чоловік помер у дорозі...
— 15 серпня Роман поховав свою найстаршу сестру Тетяну, — розповіла Олена. — Вона проживала у Москві, а коли відчула щось негаразд зі здоров’ям, приїхала до батьків у Шпаків. Після похорону я залишилася зі свекрухою, щоб занести на кладовище поминальний обід. Діти були зі мною. Поралися по господарству. А ввечері почули страшну звістку — загинув Роман.
Як повідомили в Центрі протипожежної безпеки ВПБ у Рівненській області, вогонь встиг знищити покрівлю площею 10 квадратних метрів і перекриття. Проте пожежникам вдалося врятувати житловий будинок.
...Роман Ожух знайшов свій останній прихисток у землі предків: його поховали поряд з бабусею та сестрою у сусідньому селі Іваничі.
Про те, що нібито тінь померлої сестри ходить за Романом, він ні дружині, ні матері не казав. Уже потім про це Олена довідалася від куми:
— Якби я це знала, сама б за ним тінню ходила, берегла б його. То, може, нічого і не сталося б.
Поки по господарству допомагає мати Олени, але вже Сашко готується стати повноправним господарем. Хлопець каже, що завжди допомагатиме матері.
Не полишає вдову наодинці з горем і Верхівський сільський голова Володимир Антонюк.
— Романа в селі знають як добру людину. Коли ми пройшлися збирати гроші, то жодна людина не відмовила, кожен давав скільки міг, — згадує пан Антонюк. — Він був сильною людиною, знаходив можливість приділяти час і дітям на уроках фізкультури, і підпрацьовувати на бойні, копати колодязі односельчанам.
Будинок, де мешкає вдова з дітьми, знаходиться на балансі райвідділ освіти. Колись у цьому приміщенні була початкова школа, згодом хатина пустувала. Як вирішуватиметься питання з помешканням, поки невідомо. До речі, Олена теж працює на освітянській ниві — вихователь місцевого дитсадка. Отож цілком може претендувати на житло. Жінка розповіла, що вони з покійним чоловіком відремонтували будівлю лише зсередини, на зовнішній вигляд не вистачило часу. Нині вона бідкається про матеріальну допомогу: на дітей повинна нараховуватися пенсія через втрату годувальника.





На правах реклами