Ми у Facebook
17.12.2003, 16:54

Вода молодить, ванна — лікує й заспокоює

Блаженство...

Домашні ванни мають багато цілющих властивостей. Чудово допомагають при застудах, ревматизмі, знімають втому та напругу, благотворно впливають на шкіру. Механізм їхньої дії нескладний — проникаючи в шкіру, трави й ефірні олії стимулюють кровообіг, піднімають загальну температуру тіла. Така своєрідна гімнастика для судин. А головне — відмінна профілактика.
Що необхідно знати, приступаючи до бальнеотерапії вдома:
1. Для бальнеотерапевтичної процедури в домашніх умовах треба небагато: вода, трав’яний концентрат чи ароматична олія і градусник для вимірювання температури води.
2. Щодо того, в який час доби краще проводити процедуру, єдиної думки серед лікарів немає. Одні вважають, що зануренням у воду треба зустрічати новий день, інші наполягають на вечірніх годинах. Можливо, це залежить від індивідуального сприйняття, температури води і режиму дня.
Приміром, якщо після теплої ванни ви поспішите на роботу, то піддасте себе серйозному ризику переохолодження. Адже після ванної процедури пройде не менше години, а то і дві. Не виходити на вулицю — у цьому постулаті думки лікарів єдині.

Температурний режим
Ванни бувають трьох видів: гарячі, прохолодні і холодні.
Гарячі ванни. Рекомендовані людям з міцним здоров’ям. Температура води коливається від 37 до 42 градусів. Максимальний час перебування — не більше 10-15 хвилин. Така ванна може бути тільки вечірньою. Вона бореться з простудою, заспокоює, знімає денну втому, розслаблює м’язи і добре готує до сну. При зануренні температура води повинна бути близько 37 градусів, а потім вона поступово доводиться до 40-42 за рахунок повільного додавання гарячої води в ту частину ванни, де знаходяться ноги.
Прохолодна ванна. Найбільш комфортна процедура, що підходить усім без винятку. Оптимальний режим — 33-36 градусів. Час перебування у такій ванні не обмежений, якщо ви підтримуєте вихідну температуру.
Холодна ванна. Температура від 16 до 20 градусів. Сидіти в такій воді можна не більше двох хвилин. Іноді достатньо короткочасного занурення. Після холодної ванни треба енергійно розтертися рушником. До речі, аматорами холодних ванн є англійці. Нею вони “підбадьорюють” нерви. До занурення в англійську ванну необхідно привчати свій організм поступово: перший тиждень обливатися прохолодним душем, другий — опускати в таз з холодною водою тільки ноги й руки. На третьому тижні варто спробувати моментальні занурення у підбадьорливу ванну. І тільки потім — залишатися у воді на одну-дві хвилини.

Любителям ароматних ванн
Додаючи у ванну ефірні олії, пам’ятайте: вони не розчиняються у воді. Щоб вода зберегла цілющі властивості, необхідно вибрати один із двох способів:
1 Протягом 10 хвилин інтенсивно розмішувати ефірну олію у півлітрі води, щоб олія роздрібнювалася на краплинки.
2 Другий спосіб — більш простий і ефективний. Додати у ванну з ефірною олією дві столові ложки рослинної олії, наприклад мигдальної, персикової чи маслинової, або ж 50 мл вершків, тому що ефірна олія легко розчиняється навіть у невеликій кількості жиру. Варто враховувати і те, що ефірна олія швидко випаровується. Тому її варто додавати у воду безпосередньо перед тим, як вирішите в неї зануритися. Для здорових жінок на ванну досить 8-10 крапель олії, для тих, чиє здоров’я ослаблене — 4-5. Не забувайте читати інструкцію з рекомендаціями, тому що концентрація ефірних добавок в оліях буває різною.

11 “ванних” заповідей
1. Перед ванною варто прийняти душ, очистити всю поверхню шкіри. Найпоширеніша помилка: більшість з нас люблять спочатку поніжитися у ванні, а вже потім, “під завісу”, помитися з піною чи милом. А треба навпаки. Спочатку — очистити тіло, а потім — оздоровлювати його.
2. Трав’яні чи ароматичні ванни варто приймати 2-3 рази в тиждень.
3. Під час прийому ванни стежте за тим, щоб голова, шия і грудна клітка в ділянці серця залишалися над поверхнею води.
4. Будь-яка ванна протипоказана хворим з підвищеною температурою тіла, а гарячі ванни неприпустимі при серцево-судинних захворюваннях.
5. Ванни не можна приймати при наявності на шкірі запалень і гнійничкових ран.
6. Будь-яку добавку — траву чи ароматичну олію — необхідно перевірити на індивідуальну сприйнятливість. Капніть приготовлений настій чи олію на тильну сторону зап’ястя. Якщо протягом двох годин не з’явилася алергічна реакція — можете приймати ванну з цим компонентом.
7. Не занурюйтеся у воду одразу, особливо якщо температура води у ванні значно перевищує кімнатну.
8. Під час миття у ванні розтирайте тіло губкою.
9. Перед виходом з ванни сполосніться під теплим душем від мильної піни, швидко витріть насухо тіло банним рушником промокальними рухами.
10. Після гарячої ванни ляжте у ліжко, хоча б хвилин на сорок.
11. Найбільш ефективні ванни взимку — у період, коли тіло, закрите теплим одягом, позбавлене повноцінного “дихання”.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ