Ми у Facebook
17.12.2003, 16:54

Женіть втому чаєм з... перцем!

Незважаючи на те, що зима тільки почалася, ми все частіше й частіше відчуваємо характерне для цього часу року почуття втоми, що супроводжується погіршенням самопочуття, зниженням працездатності, швидкою стомлюваністю, млявістю, апатією і всілякими нездужаннями. Як правило, усі ці симптоми до весни будуть розвиватися по наростаючій. Щоб не дати їм можливості взяти над вами верх, треба вже зараз вживати термінових заходів.
Звичайно, можна перебороти втому, приймаючи різні стимулюючі препарати, але зрештою це призведе до патологічних змін у діяльності організму. Тому краще боротися більш безпечними, але не менш ефективними способами. Перш за все, треба просто добре відпочити. Для повноцінного відпочинку дуже важливе значення має гарний міцний сон.
Щоб він став таким, намагайтеся завжди лягати спати в той самий час. Не засиджуйтеся допізна і не валяйтеся в ліжку до полудня. Спати краще при відкритій кватирці. Не кутайтеся в теплу ковдру. Не наїдайтеся на ніч, але і з порожнім шлунком до сну не наближайтеся. Візьміть за правило з’їдати перед сном чайну ложечку меду — і ви ніколи не будете страждати від безсоння.
Надійним засобом боротьби з утомою є щоденна ранкова зарядка. Ви можете самостійно скласти для себе комплекс фізичних вправ, розрахований на 30-40 хвилин, орієнтуючись на свій вік, стан здоров’я і фізичну підготовку. Вранці натщесерце випивайте склянку холодної кип’яченої води. Усього ж протягом дня рекомендується випивати не менше двох літрів води. Рідина стимулює діяльність мозку. Без рідини активність мозку понижується, з’являється почуття втоми. Пийте просту екологічно чисту воду, а також мінеральну воду, трав’яні чаї, свіжовижаті натуральні соки. Дуже корисний зелений чай. Усілякі газовані і кофеїномісткі напої проти втоми недієздатні.
Втома підстерігає тих, хто годинами сидить за комп’ютером чи робочим столом, не змінюючи пози. Обов’язково через 40-45 хвилин робіть короткі паузи для відпочинку, під час яких відверніться, трохи походіть, розімніться. Виконайте кілька простих вправ для очей, для ніг, для рук, для спини — і знову за роботу.
Ви будете менше стомлюватися, якщо перестанете 24 години на добу думати про різні проблеми: виробничі, сімейні, побутові. Впродовж дня постарайтеся хоча б на годину про них забути. Подивіться на себе і на своє життя ніби з боку, і незабаром ви зрозумієте, що більшість проблем — плід вашої уяви.
Зверніть увагу на харчування. Їжте більше сирих овочів і фруктів. Обов’язково включайте у свій раціон молоко, яєчні жовтки, сироватку. Людям, зайнятим розумовою працею, рекомендується щодня вживати продукти, які містіть фосфор, необхідний для роботи мозку. До них належать волоські горіхи, арахіс, мигдаль, сочевиця, горох, риба (особливо щука).
При сильній втомі варто якнайчастіше їсти натерту на тертці редьку протягом кількох днів підряд, а після кожного прийому запивати столовою ложкою води. Одночасно треба раз у день ковтати від 20 до 30 зерен гірчиці, також запиваючи водою.
Якщо почуваєте таку втому, що ні рукою, ні ногою не можете поворухнути, скористайтеся рекомендаціями народної медицини, що є для організму своєрідною “швидкою допомогою”. Випийте чашку чаю з молоком і ложкою меду. Приготуйте півсклянки свіжовитисненого виноградного соку і пийте його по 2 ст. ложки кожні 2 години.
З’їжте кілька шматочків оселедця (це особливо корисно при розумовій перевтомі). Замість ліків, що, знімаючи втому, найчастіше мають небажані побічні ефекти, радимо вам приготувати прозапас домашнє “зілля”. Його можна вживати регулярно як для рятування від втоми, так і з метою профілактики, не чекаючи, коли втома остаточно виб’є вас з колії. Пропонуємо вам кілька рецептів.
l У 3-літрову скляну банку насипати 1 кілограм помитих, але неочищених кедрових горіхів, засипати їх кілограмом цукру, залити 1 літром горілки, настояти в темному теплому місці, періодично струшуючи, 3 дні; злити коричнювато-червону рідину, що утворилася. Горіхи ще 2 рази залити літром горілки і злити, настоявши, як і в перший раз. Змішавши всі три екстракти, перелити бальзам у пляшки з темного скла. Зберігати в темному місці. Пити по 1 ст. ложці 3 рази в день до їжі протягом трьох тижнів.
l Залити 4 ст. ложки подрібнених коренів пирію повзучого 5 склянками окропу і кип’ятити, доки не випарується приблизно четвертина цієї суміші. Приймати по 2 ст. ложки 4-5 разів у день до їжі впродовж 2-3 тижнів.
l Змішати за смаком сік листя деревію з медом і приймати по 1 ч. ложці 3 рази в день за 20 хвилин до їжі впродовж 2-3 тижнів.
Ефективний засіб боротьби із втомою — водні процедури. Щодня обтирайтеся змоченим холодною водою рушником. Найкраще робити це вранці під час ранкового туалету. А перед сном добре прийняти теплу ванну з якими-небудь заспокійливими травами. Для людей розумової праці корисно перед сном опустити на 10 хвилин ноги по кісточку в гарячу воду (температура води — 42 градуси) для відтоку крові від голови.
Якщо у вас сильно втомлюються ноги, треба щовечора робити контрастні ванни для ніг. Для цього налийте в один таз воду, нагріту до температури 40-50 градусів, а в інший — якнайхолоднішу. Поперемінно тримайте ноги в першому тазі 5 хвилин, а в другому — 1 хвилину. Повторюйте процедуру 5 разів. Потім помасажуйте ноги, інтенсивно розтираючи камфорним спиртом або будь-яким кремом для ніг.
Якщо ви схильні до сприйняття енергії з Космосу, можете регулярно робити таку процедуру. Відчувши втому, вийдіть на вулицю (краще займатися цим ввечері при ясному небі) і, ставши обличчям до Місяця, підніміть вгору руки з розкритими долонями. Вдихайте в себе повітря і уявляйте, як енергія наповнює вас через долоні. Ту ж вправу можна зробити вдень, уявляючи, що в вас вливається потік сонячної енергії.
Відмінний засіб, що повертає бадьорість духу, — чай, приготовлений за рецептами йогів. Для однієї великої чашки вам знадобиться 4 штучки кардамону, 4 горошини чорного перцю, 3 гвоздички, імбир і кориця за смаком. Подрібніть прянощі у кавомолці, залийте отриманий порошок 250 мл теплої води і варіть їх на слабкому вогні 20 хвилин. За 1-2 хвилини до завершення варіння додайте щіпку звичайного чорного чаю, трохи молока і чайну ложечку меду.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ