Ми у Facebook
20.01.2004, 21:59

Свята вода і “Коляда”

Водохреще — останнє з трьох різдвяних свят і один з найвизначніших релігійних празників у році. Адже на Йордань (так ще називають це зимове свято) освячують воду, яка має стати джерелом фізичного й духовного очищення. У Рівному крім традиційних богослужінь та освячення води у церквах Водохреще відзначають і в рамках слов’янського фольклорного фестивалю “Коляда”. І це не випадково.
Адже сам фестиваль виник завдяки цьому празнику. У 1993 році у рівненського фольклориста Миколи Федоришина виникла ідея провести освячення води на народно-релігійному святі. Він запропонував її настоятелю церкви Св.Степана отцю Юрію Велігурському. Щоправда, втілити цей проект на озері “Молодіжному” не вдалось — морозу не було. Свято відбулося на майдані Короленка і з того часу стало традицією. Тоді ж народилася думка про створення фестивалю “Коляда”, який провели вже наступного року. Відтоді свято Йордані — невід’ємна частина фестивалю.
Цьогоріч “Коляда” проходить у Рівному вже вдев’яте. Водохреще стало завершальним акордом майже двотижневої концертно-обрядової програми. Опівдні сотня учасників фестивалю зібрались на майдані Незалежності, приваблюючи перехожих дзеленчанням та яскравими костюмами. Карнавальний хід на майдан Короленка вразив багатьох рівнян: дехто не стримувався й висловлював своє захоплення, а хтось приєднувався до процесії, водії автомобілів стишили рух, пасажири тролейбусів і маршруток визирали з вікон. Особливо приваблювали увагу поляки-перебиранці з Мілувок Живецького повіту: конячки з дзвіночками, вояки з масою брязкітливих пивних баночок, біла смерть у ковпаку, кумедний ведмідь подобались і дітям, і дорослим. Усі вони прямували на майдан Короленка, де вже проходило святкове богослужіння з освяченням води. Урочисті щедрівки у виконанні фольклорних колективів не дали парафіянам розійтися одразу ж після завершення служби, залучаючи їх у святковий вир заключної частини фестивалю “Коляда”.





На правах реклами