Ми у Facebook
29.01.2004, 15:16

Рівнян менше, шлюбів більше

На 1 грудня 2003 року в області проживало 1 мільйон 164 тисячі осіб. На Рівненщині за минулий рік населення зменшилося на 3,7 тисячі осіб, у тому числі на 1,7 тисячі — внаслідок природного скорочення, на 2 тисячі — внаслідок міграції. За рахунок мігрантів зросло тільки населення в Острозі, Гощанському, Здолбунівському та Рівненському районах.
Таким чином, на 1 грудня 2003 року в області проживало 1 мільйон 164 тисячі осіб. Про це йдеться в даних обласного управління статистики.
За сухими цифрами проглядає конкретна національна проблема — демографічна криза, що делікатно називається вимиранням. Отож, саме цю проблему треба негайно розв’язувати, бо згодом просто не буде над чим (і, власне, кому) думати.
Що ми сьогодні бачимо? П’яні села, забомжовані і не менш тверезі міста. Оце днями довелося побувати на сільських могилках — скільки там молодих людей поховано! Сорокарічних, п’ятдесятирічних. Цвинтар відвідують в основному вдови. У мирний час — як після війни. Страшно...
Смертність, як відомо, значною мірою залежить від системи охорони здоров’я у широкому сенсі — від лікування хвороб до забезпечення нормального харчування. Але чи можуть забезпечити собі нормальне лікування та повноцінне харчування ті мільйони українців, котрі живуть за межею бідності? Або, чи довго “протягнуть” на білому світі люди з алкогольною, наркотичною, тютюновою залежністю? У стані сп’яніння або заради дози наркотиків скоюється значна частина злочинів і відбувається велика кількість нещасних випадків. На жаль, ці негативні тенденції у нашому суспільстві продовжують наростати, як снігова куля, що котиться з гори. Мало уваги приділяється і таким небезпечним інфекційним захворюванням, як СНІД і туберкульоз. На них вже зараз хворіють сотні тисяч українців, які помруть у найближчі 10-12 років незалежно від їхнього віку.
Але повернімося до статистики: всупереч прикрій тенденції вимирання населення, яке продовжується багато років, є й позитиви — порівняно з поперед-нім роком поменшало смертей малюків віком до одного року. Якщо торік дитячих смертей зафіксували 120, 2002 року їх було аж 150.
Слід зазначити, що зростання смертності на Рівненщині торік дещо компенсувалося підвищенням числа новонароджених. За цим показником перший — Рокитнівський район, найменше народилося в Острозі. Характерною ознакою цього процесу є переважання сільського населення над міськими. Аналогічний стан речей (висока народжуваність) був притаманний поліським селам споконвіку, але після Другої світової війни народжуваність впала через об’єктивні причини. І якщо проблема народжуваності актуальна для більшості країн, в тому числі й Західної Європи, то в Україні вона має свої особливості. По-перше, сучасна молодь вважає, що не може утримувати навіть однієї дитини, не кажучи вже про дві і три. Хоча цю проблему можна було б однозначно вирішити шляхом підвищення загального добробуту населення. По-друге, безплідність батьків: за даними досліджень, сьогодні в окремих містах третина пар не можуть мати дітей через вади у здоров’ї чоловіка чи жінки. І цю проблему можна було б частково вирішити за допомогою лікування, Але де ж взяти гроші на ліки? І знову на перший план виступає наша бідність.
За кількістю смертей з-поміж районів лідирує Гощанський, а найменше помирають у Кузнецовську та Рівному. Якщо проаналізувати причини смертей, виявиться наступне: найбільшу частку складають померлі від хвороб системи кровообігу, далі — новоутворення, нещасні випадки та вбивства.
Радує тільки збільшення кількості шлюбів. Їх, за співвідношенням шлюби-розлучення, більше: майже 8,6 тисячі пар пов’язали себе узами Гіменея, а бажаючих їх розірвати виявилося ледве три тисячі. Загальне зростання шлюбів порівняно з 2002 роком склало цілих 10 відсотків.





На правах реклами