Ми у Facebook
13.05.2004, 05:01

Дипломат з дитинства

Дмитро Павличко

Є особистості, які не потребують, щоб їх представляли на зразок відомий, популярний. Саме до такої когорти належить поет Дмитро Павличко, який минулого тижня побував на Рівненщині та зустрівся зі студентами Рівненського державного гуманітарного університету.
Бути українцем некомфортно
У цьому навчальному закладі класик української літератури був ще в листопаді 1979 року. Переконаний, що цього разу приїхав не в зовсім вигідний для студентів час, бо “на носі” сесія, але вирішив, що краще тепер, “коли усі ми ще не переступили через літо”, бо восени часу не буде зовсім і всім нам буде не до зустрічей з поетами.
— Я був дипломатом з першого класу, — заявив пан Павличко, — тому що батьки віддали до польської школи, де вчилися євреї і поляки. Поляки били євреїв — був з євреями, євреї били поляків — був з поляками. Я був один, і це була природна реакція дитини на ситуацію, розумів, що треба бути з тими, кого б’ють. Бути українцем було тяжко, недобре, некомфортно. І сьогодні, на жаль, ми ще не можемо відчути, що бути українцем — це радість.

Зробити Україну українською
Свого часу Павличко насмілився дорікнути Петру Шелесту в тому, що комуністи викорінили українську мову. Шелест, очевидно, правильно зрозумів докір, бо коли став першим секретарем ЦК, допомагав Павличку пережити важкі для поета часи...
Класик нещодавно побував у Донецьку і переконався, що там уже б’ється українське серце, але ще не так, як на Західній Україні. І тому, як вважає він, для нас дуже важливо зберегти й розвинути національну свідомість, нашу європейськість і припинити ворожнечу між демократичними силами.
На жаль, як стверджує Павличко, ми ще не робимо Україну українською — не вміємо цього робити і не хочемо. Єдність нації — наша національна ідея на сучасному етапі.

У чому щастя?
Поет щасливий тим, що був при народженні української держави, що в житті щастило на гарних вчителів і друзів, але Бог забрав у нього найдорожче, що він мав, — доньку Cоломію, котра була його вчителькою і йому важко жити без неї. Однак він щаслива людина.
Дмитро Павличко зізнався: він багато чого не встиг зробити у житті і вже, на жаль, не встигне. Кожна людина, за його словами, дійшовши якогось певного віку, розуміє, що вона прожила не своє життя, що треба було жити інакше.
— Не можу я бути абсолютно впевненим у тому, що у всіх людей має бути однакова мета. Хтось живе для того, щоб знайти якусь комашку, яка досі не відома, і це теж подвиг. Є ті, хто живе виключно політикою. Але усіх людей на планеті, переконаний, повинна об’єднувати людяність, розуміння того, що наша подвійна природа може бути перетворена у вищу сферу ідей. Ми можемо піднятися над матеріальними проблемами, і задля цього варто жити.

Політика — шлях компромісів
Павличко переконаний, що за час свого перебування у політиці ніде не забруднився. Коли був послом України в Польщі, вдалося у центрі Варшави встановити пам’ятник Шевченку. Він, хоч і небагато, але реалізував ті справи, які, можливо, хтось інший і не зміг би зробити. Не мислить себе без політичної діяльності. Впевнений, що трудно уникнути всіляких ситуацій, коли можна забруднитися. Але і тепер є політики, яких не можна назвати брудними.

Звідки приходить муза
Переважна більшість Павличкової інтимної лірики належить тій жінці, з якою він найдовше був і кого найдовше любив і любить. Але не все в тій ліриці належить лише їй. У поета, скажімо, є вірш, присвячений дівчині, яка у вікні вагона махнула рукою йому, а він стояв на пероні. Багато жінок і не здогадуються, що одним словом, одним жестом, одним поглядом вони здатні надихнути поета.

Про молоду генерацію письменників
Сьогоднішня літературна молодь вважає, що писати про Україну на соціальні і національні теми — це вчорашній день, бо все вже сказали Шевченко і Франко. Показати людину неможливо лише у взаєминах з природою і з особою протилежної статі. Соціальне і національне, стверджує поет, буде присутнє завжди. Нова українська література, яка зараз формується і є зверхньою до “відсталих” поетів, які клянуться в любові до України, обов’язково повернеться до цього.
Окрім розмірковувань Дмитра Павличка про життя, політику та творчість, прозвучало на зустрічі і чимало віршів поета зі збірок “Ностальгія”, “Наперсток”, “Золоте ябко” у його виконанні.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ