Ми у Facebook
16.08.2006, 21:36

Італієць в Україні нотаріусом не стане

Світлана Зінькевич: “Займатися трудовою діяльністю в нашій державі іноземець може лише при наявності дозволу на працевлаштування”

Якщо іноземець без відповідного дозволу почав працювати в Україні, його видворяють на батьківщину
Один із наслідків економічних реформ в Україні — застосування праці іноземних громадян. Перебуваючи на території нашої держави, вони вступають у трудові відносини з місцевими роботодавцями. Як це відбувається, де й навіщо — відповіді на запитання щодо такої співпраці знає заступник начальника інспекції з контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Рівненського обласного центру зайнятості Світлана Зінькевич.

— Світлано Сергіївно, чи є відмінності між українцями та іноземцями щодо прав та обов’язків у трудових відносинах?
— Стаття 1 Закону України “Про правовий статус іноземців” гласить, що іноземці мають рівні з громадянами України права та обов’язки у трудових відносинах. На них поширюються всі загальні положення трудового законодавства, які стосуються робочого часу, відпочинку тощо. Однак іноземці не можуть призначатися на окремі посади. Так, згідно із Законом України “Про державну службу”, право на таку службу мають лише громадяни України. Те ж саме стосується і нотаріусів, адвокатів, аудиторів — іноземці не мають права працювати на цих посадах.
— За яких умов громадянин іноземної держави може влаштуватися на роботу в Україні?
— Займатися трудовою діяльністю в нашій державі іноземець може лише при наявності дозволу на працевлаштування. Такий документ оформляється йому за умови, якщо в країні відсутні працівники, спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців. Підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності та господарювання) та іноземні суб’єкти господарської діяльності можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування.
— Де видають такий дозвіл?
— Дозвіл на працевлаштування видається Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України або за його дорученням відповідними обласними центрами зайнятості. Вищевказаний документ є підставою для видачі іноземцю візи на в’їзд в Україну. Рішення про надання дозволу на працевлаштування або відмову у ньому приймається у термін не пізніше, ніж за 30 днів з дня отримання центром зайнятості відповідних для цього документів (див. нижче – ред.). Про прийняте рішення обласний центр зайнятості повідомляє заявника письмово.
— Який термін дії такого дозволу?
— До одного року. Цей термін може бути продовжений. Для цього роботодавцю необхідно звернутися до відповідного центру зайнятості не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну дії попереднього дозволу на працевлаштування.
— Світлано Сергіївно, чи кожен іноземець може отримати такий дозвіл?
— Ні. Дозвіл не видається іноземцю, якщо виявлено факти свідомого подання ним неправдивих відомостей, якщо контрактом передбачаються умови праці іноземця гірші, ніж для громадян України. Не працюватиме у нас іноземець, який порушує законодавство під час перебування в Україні, а також ще з ряду причин.
— Якщо проаналізувати статистику працевлаштування іноземців на Рівненщині, то які основні мотиви і доцільність їхньої роботи?
— Сьогодні в області на 21 підприємстві працює 28 іноземців. В основному робота іноземців в області використовується з метою навчання наших громадян на новітньому обладнанні, вивченні передових технологій, створення нових робочих місць, інвестування в економіку країни, для налагодження зв’язків підприємства з іншими країнами. Так, у Костополі в ТзОВ “Свиспан лімітед” іноземець працює на посаді менеджера зовнішньоекономічних зв’язків і навчає наших фахівців налагоджувати співпрацю на міжнародному ринку. Фахівець трудиться там з 2003 року, щороку продовжуючи відповідний дозвіл. А, скажімо, директор і засновник ТзОВ “Інтретесіле” — підприємства зі стовідсотковим іноземним капіталом, створив робочі місця українцям, впроваджує італійські технології пошиття виробів, працює для подальшого інвестування у текстильну промисловість країни.
— Окрім економіки, де ще на Рівненщині використовується праця іноземців?
— Згідно з угодою про співпрацю між Україною і Польщею, управління освіти та науки облдержадміністрації щороку подає клопотання у Міністерство освіти та науки щодо потреби у вчителях польської мови. Так, другий рік поспіль в області працюють вчителі з Польщі, які навчають дітей польської мови.





На правах реклами