Ми у Facebook
16.08.2007, 00:00

Вадим Кухтій заборонив “п’янки” на роботі

Кар’єра Вадима КУХТІЯ стала прикладом того, як український менеджер очолив регіональну компанію, котра належить американцям. Рік тому рівнянин замінив на посаді голови правління ЗАТ “Ей-І-Ес Рівнеенерго” венесуельця Роберто Ареазу. Каже, що для підйому кар’єрними сходинками довелося багато вчитися. Щоб дізнатися більше, Вадим Кухтій хоче поїхати на роботу за кордон. Однак запевнив, що емігрантом ставати не планує.


Думав не затримуватись, а став головою правління
— Пам’ятаєте, як починали працювати в “Рівнеобленерго”? Які посади обіймали?
— У січні 1997 року прийшов у планово-економічний відділ, не маючи намірів працювати тут більше півроку. Проте минуло вже десять років. За цей час працював заступником головного бухгалтера, директором регіону з розподілу та продажу електроенергії та комерційним директором.
— Яких зусиль доклали, щоб просуватися кар’єрними сходинками?
— Для руху вперед треба постійно вчитися. Ні в якому разі не можна займати пасивну позицію до проблем своєї компанії та людей, з якими працюєш.
— Рік тому замінили на посаді голови правління венесуельця Роберто Ареазу. Як ви себе почуваєте у кріслі керівника “Рівнеенерго”?
— За цей період різне доводилося відчувати. Спочатку я не очікував нічого нового, адже раніше не раз виконував обов’язки голови правління. Проте відчуття відповідальності не тільки за нинішню ситуацію, а й за майбутнє, та набагато ширше коло обов’язків змушують сконцентруватися і бути більш вимогливим до себе.
— Які проблеми у першу чергу лягли на ваші плечі, коли стали головою правління “Рівнеенерго”?
— Найголовніша — надійність постачання електроенергії належної якості. На жаль, споживачі не усвідомлюють, що досить часто саме їхні дії стають причиною відсутності світла. Це в першу чергу багаторічні насадження у зоні повітряних ліній електропередач, які погіршують якість електроенергії та стають причиною коротких замикань та обривів. Водночас підключені без погодження енергокомпанії потужні електроприлади в місцях, де мережа на це не розрахована, та багато інших. Велика проблема “Рівнеенерго” — крадіжки проводів та електрообладнання.
— Спочатку ви здобули економічну спеціальність, а потім юридичну. Сьогодні керуєте енергорозподільчим підприємством. На вашу думку, щоб стати керівником головне — бути хорошим менеджером?
— Так, організаторські здібності мають вирішальну роль. Хоча не слід нехтувати знаннями про процеси, які відбуваються на підприємстві. Щоб їх усвідомити, необхідно кілька років попрацювати у структурі, набути безцінний досвід. При цьому варто грамотно підібрати команду.

Шукає підхід до кожного підлеглого
— У чому проявилися основні зміни в діяльності підприємства після приватизації компанією AES?
— Одне з перших завдань нових власників — стовідсоткові розрахунки з енергоринком, що дало можливість уникнути обмежень в електропостачанні області. Зараз споживачі призабули, що до приватизації певні райони Рівного та населені пункти області знеструмлювалися за спеціальним графіком.
Щоб цього уникнути, стали вимикати абонентів за невеликий борг і подавали до суду. Як наслідок, “Рівнеенерго” першим в Україні повністю розрахувалося за куплену електроенергію та погасило борги. Добросовісні споживачі перестали відчувати незручності через те, що хтось не заплатив.
Що стосується технічного напрямку роботи, то ми почали робити довго- та короткострокові інвестиційні проекти. Одні з перших стали застосовувати електронні лічильники замість індукційних. Зараз активно працюємо над автоматизацією виробничих процесів.
За ці роки декілька разів змінювалася структура компанії. Ми прагнемо постійно вдосконалюватися, змінюватися та рости.
— Які вимоги власники висувають до персоналу компанії? А які — ви?
— Корпорація AES поставила вимогу прийняти її цінності та їх дотримуватися. Вони абсолютно прості, наприклад, “безпека понад усе”. Безпека на робочих місцях — найголовніший пріоритет “Рівнеенерго”, бо обладнання, з яким працюємо — смертельно небезпечне.
Щодо моїх вимог до працівників, то я закликаю їх усвідомлювати всю важливість роботи. Адже від належного виконання обов’язків залежить не тільки робота підприємств та організацій області, а й побутові умови громадян.
— “Ей-І-Ес Рівнеенерго” часто закидають те, що мало зусиль витрачається на модернізацію застарілих електромереж...
— Існує кілька аспектів цієї проблеми. Насамперед на припинення подачі електроенергії впливають форс-мажорні погодні умови. Як, наприклад, в липні, коли без світла залишилися сотні населених пунктів.
Водночас не можу похвалитися тим, що обладнання “Рівнеенерго” нове та перебуває в ідеальному стані. Воно на 50 відсотків зношене, хоча працює. Повністю його замінити — нереально. Це вдарить по кишені споживача, бо всі витрати позначаться на вартості електроенергії. Зокрема, щоб привести в технічно належний стан усе обладнання, потрібно понад мільярд гривень та п’ять років, щоб їх освоїти. Це розрахунки за цінами цього року. Тому ми визначаємо об’єкти, які слід у першу чергу ремонтувати. Зі свого боку, держава повинна прийняти правила гри для капіталовкладників, бо сьогодні не існує механізму повернення коштів, які вкладаються понад обов’язкові інвестиції.

Збирає монети та любить баскетбол
— Чи можна вас вважати строгим керівником? Для своїх підлеглих встановлювали якісь правила?
— Я б не сказав, що я дуже строгий, хоч підлеглі, мабуть, з цим не погодяться. Втім, не пам’ятаю, щоб грюкав кулаком по столі. Взагалі, якщо хочеш добитися результату, то треба шукати окремий підхід до кожного працівника. Хтось краще розуміє силу, хтось — посмішку. Що стосується правил, то вони безумовно існують, як і в кожній організації. Так, наприклад, я непримиренно ставлюся до вживання алкоголю на робочому місці. У нас заборонено зберігати чи проносити в компанію навіть пиво. Після роботи за межами компанії — будь ласка.
— Чи заважає робота особистому життю?
— Постійно доводиться шукати баланс часу. Безумовно, о 17-й годині робочий час ніколи не закінчується. Але якщо ви отримуєте задоволення від своєї роботи, ця проблема починає втрачати силу.
— А як до затримок на роботі ставиться дружина?
— Змушена миритися. Мені здається, що Галина вже звикла.
— Пам’ятаєте, як познайомилися?
— Історія нашого знайомства досить звичайна. Хто пам’ятає, колись у студентському кафе “Студка” при Національному університеті водного господарства та природокористування проводилися дискотеки. На одній з них і познайомилися. Зараз у нас дві донечки — Лідія, котрій чотири з половиною роки, та дворічна Надійка. До декретної відпустки дружина працювала бухгалтером на фірмі “Рута”.
— У який спосіб відпочиваєте від роботи?
— Дуже полюбляю проводити час з доньками та дружиною. У маленьких дітей інколи є чому навчитися. Основне моє хобі — колекціонування монет, а тому із задоволенням проводжу дозвілля, працюючи над колекцією. Дуже люблю грати в баскетбол, спортзал відвідую двічі на тиждень. Великий прихильник російської бані та гри на більярді.
Вразила Аргентина, але емігрувати відмовляється
— Які країни відвідали, коли їздили у відрядження?
— Корпорація AES представлена в 29 країнах світу. Найбільше цікавлять мене ті, в яких працюють розподільчі компанії на зразок “Рівнеенерго”. Аналогічні я відвідав у США, Бразилії, Аргентині, Венесуелі, Пуерто-Ріко, Великобританії, а також у країнах колишнього СРСР — Грузії та Казахстані. Найбільш позитивні враження отримав, перебуваючи в Аргентині.
— Чим ця країна вас полонила?
— Там можна зустріти чимало українців. Аргентина динамічно розвивається, має великий потенціал. Вона навіть мені підходить за кліматичними умовами, а люди там щирі та відверті. Натомість у сусідній Бразилії — дуже високий рівень злочинності.
— Якщо вам запропонують поїхати працювати в іншу країну, дасте згоду?
— Мені хотілося б жити та працювати в Україні. Проте не відмовився б декілька років попрацювати в одній з розвинутих країн, щоб отримати хорошу практику та досвід. Потім поділився б ним із працівниками “Рівнеенерго”. В амплуа емігранта себе не бачу.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ