Ми у Facebook
10.04.2008, 00:00

Завтра була… війна. Готовність політичних сил до початку виборчої кампанії міського голови Рівного

Виборчу кампанію можна порівняти з війною, а перед тим, як починати війну (тобто вибори), важливо розуміти, скільки в тебе військ (парт- організація), який офіцерський склад (депутати) і хто твій ворог (опоненти). Лише тоді можна планувати тактику й стратегію, шукати союзників і вести неофіційні сепаратні переговори.


Спробуємо коротко оглянути, з чим і в якому стані підходять політичні партії до битви за головну посаду в місті. Звісно, польові командири (лідери) ховають свої плани за загальними фразами й сухим трактуванням, але уважний читач зуміє розгледіти, які ж військові хитрощі та які несподівані альянси, ймовірно, чекають нас на виборах міського голови.



Блок Юлії Тимошенко




(ВО “Батьківщина”, ПРП, УСДП)

Чисельність міської організації: приблизно 2500

Депутатів у міськраді: 17

(із них членів ВО “Батьківщина” — 14)

Результати на виборах: 2006 — 23,35%; 2007 — 48,18%




Вважається, що будь-який кандидат, висунутий цією політичною силою, — “майже переможець”. Навряд чи це так, але, зважаючи на відсоток, набраний БЮТом у попередніх виборах, можна припустити, що частина їхніх виборців проголосує суто за партійний бренд.

Мабуть, через існуючі протиріччя між різними внутрішньопартійними групами в БЮТ на Рівненщині арбітром у міжусобних конфліктах виступив Київ. За деякою інформацією, у столицю повезли на вибір список з чотирьох прізвищ: голова фракції БЮТ в облраді Микола Кучерук, керівник міської організації ВО “Батьківщина” Ігор Брошук, депутат міської ради Руслан Мальований та депутат облради, керівник “Рівнегазу” Петро Дубас. Кажуть, що нібито на останньому зупинило свій вибір вище керівництво.

— Консультації щодо нашого єдиного кандидата велися як на місцевому, так і на найвищому рівні. Наша мета — обрати достойну людину та сильного управлінця, — говорить голова міської організації ВО “Батьківщина” Ігор БРОШУК. — Ім’я цієї людини ми оголосимо після офіційного старту виборів. Ми не поспішаємо починати передвиборчу агітацію та рекламування кандидата — нам це ні до чого. Я можу запевнити, що це досвідчений професіонал найвищого рівня. Перемога на виборах для нас — не самоціль, це лише формальність, після якої почнеться комплексна робота на благо міста.

Для ефективного ведення виборчої кампанії БЮТ може розраховувати на потужний фінансовий ресурс, яким володіють місцеві БЮТівці.



“Народний Союз Наша Україна”

Чисельність міської організації: 1080

Депутатів у міськраді: 15

(із них членів НС “Наша Україна” — 8)

Результати на виборах: 2006 — 19,8%; 2007 — 20,6%


— Безумовно, партія має декілька гідних кандидатів, серед яких особливо виділяється Сергій Васильчук — це сильна особистість, професіонал та порядна людина, — розповів депутат міськради, фракція "Наша Україна" Сергій ПАЛАДІЙЧУК. — З точки зору інтересів міста, чим більше буде об’єднано навколо однієї особи різноманітних сил, тим краще для міста. Адже міський голова повинен бути не політичною, а об’єднавчою фігурою. Враховуючи особисті якості, швидше існує ймовірність підтримки нашого кандидата іншими політичними партіями та громадськими організаціями. Зрештою зараз важко про щось достеменно говорити. Стартує передвиборча кампанія — багато чого стане зрозумілішим.

Навряд чи “Наша Україна” підтримає “не свого” кандидата. На роль висуванця від “помаранчевої” партії активно претендує заступник міського голови Сергій Васильчук. Нібито не проти спробувати щастя в перегонах й інший член фракції “Наша Україна” в міськраді, секретар ради Юрій Торгун, який є членом НРУ. Однак подейкують: своє слово щодо майбутнього кандидата не сказав лідер “Нашої України” в області, голова ОДА Віктор Матчук.



“Народна самооборона”




(Партія “Вперед, Україно!”, Християнсько-демократичний союз, ГО “Антикримінальний вибір”)

Чисельність міської організації: близько 500

Депутатів у міськраді: 1 (член ХДС у складі фракції “Наша Україна”)

Результати на виборах: політична сила не брала самостійної участі у виборах

Інтригою є плани “Народної самооборони” щодо участі у виборах. З одного боку, було б логічно, щоб у рідному місті її лідера Юрія Луценка політична сила висувала свого кандидата, з іншого — потужної фігури, здатної всерйоз претендувати на посаду міського голови, у “Самооборони” немає. Хіба що в мери піде сам Юрій ВіталійовичJ

— Наразі ми готові вести консультації з політичними партіями, у першу чергу з нашими партнерами по демократичній коаліції щодо підтримки єдиного кандидата, — говорить голова Рівненської обласної організації партії “Вперед, Україно!” Сергій ШТУРХЕЦЬКИЙ.

“Народна самооборона” має непоганий кадровий потенціал та незначний фінансовий ресурс. Якщо не зважати на близькість Сергія Штурхецького до газети “Рівне вечірнє”, то можна сказати, що “Самооборона” не має власного медіаресурсу. Хоча подейкують, що до політичної сили має відношення газета “Рівненський репортер”.



Партія регіонів




Чисельність міської організації: 3969

Депутатів у міськраді: 5

Результати на виборах: 2006 — 10,1%; 2007 — 12,5%


У питанні, який формат матиме участь Партії регіонів у виборах міського голови, залишається багато незрозумілого. Існує кілька варіантів участі “регіоналів” у перегонах.

По-перше, це висування Миколи Сороки, про таку ймовірність ми вже писали (“ОГО” №12 від 20 березня 2008 року). По-друге, нібито замислюється про своє висування депутат Рівненської обласної ради, начальник Служби автомобільних доріг Рівненської області Анатолій Юхименко. Ну й нарешті, третій варіант — голова фракції Партії регіонів у міськраді Олексій Губанов.

У Партії регіонів поки що обережно коментують свою майбутню участь у виборах міського голови.

— На міській конференції партія визначатиметься з формою участі у виборах, — пояснює депутат міськради, фракція Партії регіонів Олексій ГУБАНОВ. — Проведемо дискусію, у якій формі участь партії буде найбільш ефективною: підтримати когось із кандидатів чи висувати свого. Хоча, найімовірніше, все-таки партія пропонуватиме рівнянам свого кандидата на посаду міського голови.

Якщо Микола Сорока все ж балотуватиметься, то найоптимальнішим варіантом для нього та “регіоналів” — йти шляхом самовисування. У такому випадку ймовірним варіантом є висунення Олексія Губанова саме від Партії регіонів. Це дало б змогу молодому регіоналу спробувати свої сили й створити плацдарм для участі у чергових виборах мера та міськради, які відбудуться в 2011 році.

Партія має значний фінансовий ресурс та структуру. Видається партійна газета “Рівненський регіон”, яка розповсюджується в Рівному накладом до двох з половиною тисяч. Крім того, близькою до Партії регіонів є обласна газета “Вільне слово”.



Українська Народна Партія

Чисельність міської організації: 500

Депутатів у міськраді: 8

Результати на виборах: 2006 — 12%; 2007 — не брали участі


Те, що УНП всерйоз налаштована боротись за крісло міського голови, ні у кого не викликає сумнівів. Логічним було б висунення в мери Володимира Хомка, який на попередніх виборах показав другий результат і сьогодні вважається одним із фаворитів. Однак, найімовірніше, УНП висуватиме кандидатом на посаду міського голови Василя Червонія.

— Лише та партія може вважатись живою, яка здатна висунути свого кандидата на вибори, — заявив голова обласної організації Української Народної Партії, депутат облради Василь ЧЕРВОНІЙ. — Решта партій будуть на підтанцьовках тих політичних партій, які є живі. Українська Народна Партія має свого кандидата на посаду міського голови — це Василь Червоній.

Не виключений варіант, що висунення лідера обласної організації УНП — тактичний хід, який має на меті не обмежувати іншого кандидата, Володимира Хомка, винятково націоналістичним електоратом і дати йому можливість для маневру. Можливий варіант, коли насправді основні сили можуть бути кинуті для забезпечення перемоги саме керівнику облводоканалу, а Червоній може зняти свою кандидатуру в останній момент. А дисциплінований електорат партії знатиме, за кого голосувати у такому випадку. Хоча можливо, що Василь Михайлович піде до кінця.

Українська Народна Партія має чітку організаційну структуру, зареєстровані первинні осередки, є діюча молодіжна організація. В УНП є достатній для виборчої кампанії фінансовий ресурс, щодо медіаресурсу, то роль партійного рупора відіграє газета “Волинь”.



ВО “Свобода”





Чисельність міської організації: 90

Депутатів у міськраді: немає

Результати на виборах: 2006 — 0,4%; 2007 — 1,85%


ВО “Свобода” — союзник Української Народної Партії, яке діятиме, узгоджуючи кроки з керівництвом УНП. Самі “свободівці” говорять про три варіанти участі партії у виборах мера: підтримка Василя Червонія, Володимира Хомка чи висунення свого кандидата, що мало ймовірне.

— Оскільки у нас створено блок із УНП на місцевому рівні, ми узгоджуватимемо позицію з нашими партнерами, — говорить голова Рівненської обласної організації ВО “Свобода” Степан МОЛЧАН.

Незважаючи на те, що партія значно покращила свої електоральні показники в 2007 році у порівнянні з 2006-м, вона не володіє сьогодні серйозним ресурсом, який би забезпечив повноцінну самостійну участь у виборчій кампанії.



Народна партія




Чисельність міської організації: 947

Депутатів у міськраді: 3

Результати на виборах: 2006 — 4,2%; 2007 — 4,3%


Народна партія одна з найструктурованіших у місті: має 55 первинних організацій та молодіжку, яка, за даними партії, налічує 350 членів. НП у місті спирається в основному на “освітянське” середовище, оскільки саме “освітянином” є керівник міської організації Народної партії, заступник міського голови Світлана Богатирчук-Кривко. Народники поки що не говорять про те, хто персонально може стати їхнім кандидатом, однак навряд чи існує альтернатива керівнику міської організації НП. Хоча й не виключено, що партія може підтримати висуванця іншої політичної сили.

— Я вважаю, що потрібно відійти від якихось політичних амбіцій і висунути спільного кандидата. Меру, не має значення якого він буде політичного забарвлення, доведеться наводити контакти з усіма фракціями в міськраді. Наша партія рішення ще не приймала і ми готові до компромісу та діалогу, — стверджує голова міської організації Народної партії, заступник міського голови Світлана БОГАТИРЧУК-КРИВКО. — Рішення щодо висунення кандидатури буде залежати від багатьох чинників, у тому числі й від рекомендацій політради партії.

Можна припустити, якщо у середовищі команди покійного мера не буде узгоджена єдина кандидатура, Світлана Богатирчук-Кривко буде висунута Народною партією на посаду міського голови. Для цього партія знайде необхідні ресурси. Щодо медіапідтримки, то можна припустити лояльність місцевого телеканалу РТБ, оскільки кілька його працівників під час виборчих кампаній працювали у виборчих штабах Блоку Литвина, до якого входить Народна партія.



Партія зелених України





Чисельність міської організації: 354

Депутатів у міськраді: немає

Результати на виборах: 2006 — 2,1%; 2007 — 0,56%


“Зелені” у 2006 році були однією із структур, які висували та вели виборчу кампанію Володимира Хомка. Однак, за словами деяких представників партії, навряд чи вони підтримуватимуть його цього разу, якщо керівник “Рівнеоблводоканалу” знову балотуватиметься. Але наразі також незрозуміло, у який спосіб місцеві “зелені” братимуть участь у перегонах. Можливим варіантом є висунення в мери керівника міської організації ПЗУ Ігоря Грубого, який у 2002-2006 роках був депутатом міськради, обіймав посаду начальника управління транспорту і зв’язку Рівненської облдержадміністрації, а згодом заступника голови Костопільської РДА (до призначення головою Михайла Кривка). Як варіант може бути й підтримка іншого кандидата.

— Ми готові підтримати кандидата, який візьме на себе зобов’язання збільшити в бюджеті видатки на екологію в десять разів у порівнянні з сьогоднішнім рівнем, — заявив голова Рівненської обласної організації Партії зелених України Лідія ЧЕРНЕЧУК-СМИК.

Можна припустити, що “зелені” підтримають, у разі висування, свого колишнього однопартійця, а нині першого заступника міського голови Олексія Хмилецького. Наскільки можливий такий розвиток подій — покаже час.



P.S. Звісно, є й інші партії, які можуть підключитись до виборчого процесу, але поки що в їхніх рядах не помічено активності, вартої уваги. Не виключено, що вони (соціалісти, комуністи, унсовці й ін.) активізуються, хоча навряд чи зможуть суттєво вплинути на розстановку сил на полі політичної битви.







На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини