Ми у Facebook
05.01.2009, 12:33

Найважливіші події і найцікавіші люди Рівненщини 2008-го року

Підсумковий рейтинг газети “ОГО”.

Реанімація року



Повернути колишню славу рівненському льонокомбінату взявся бізнесмен з Хмельницького Олег ЧЕРВОНЮК. Купивши на конкурсі збанкрутіле підприємство за 24 мільйони гривень, він за перші півроку встиг інвестувати в нього більше 5 мільйонів. І хоч не все вдається швидко, новий власник не відмовляється від запланованого. Найголовніший з планів — відновлення ткацького виробництва побутових та технічних тканин. Олег Червонюк переконаний, що не вкладати кошти у виробництво під час кризи ще гірше, ніж не вкладати у спокійні часи. Тож непростий період він прагне використати для інвестування в технології, які згодом підвищать якість продукції, її конкурентноздатність.

Перестрілка року



До приїзду Президента Ющенка у Рівному готувались кілька разів, але зорі на небі розташовувались таким чином, що гарант не міг доїхати до нашого міста. Лише на початку вересня Віктор Андрійович майже доїхав до нас. Як справжній верховний головнокомандуючий він вирішив постріляти, а заодно й перевірити боєздатність українського війська на тучинському полігоні.
Навчання вийшли на славу. Ющенко залишився умовно задоволеним. Йому сподобалось вміння і професіоналізм українських солдатів, але обурило ставлення прем’єр-міністра Юлії Тимошенко до армії, мовляв, жінка не розуміє, що армія має бути боєздатною, а для цього потрібні гроші, щоб такі перестрілки можна було влаштовувати частіше.

Серіал року



У жовтні розв’язкою нарешті закінчився серіал про повернення Володимира БАЮНА на посаду головного лікаря обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Депутати обласної ради поновили медика на цій посаді через три роки. Увесь цей час Володимира Баюна розшукували правоохоронці після порушення в липні 2005 року кримінальної справи за фактами зловживань у медичному закладі. Щоб у “справі лікарів” поставити остаточну крапку, залишився один крок.
— Суд має розглянути апеляційну скаргу прокуратури області про закриття кримінальної справи, — наголосив пан Баюн. — Думаю, що спроби завадити мені повернутися в диспансер — агонія людей з нечистою совістю. Після закінчення судового процесу покажу матеріали, які свідчать, що ці персони планували забрати диспансер у приватну власність.
У 2008 році також продовжувався серіал навколо посади головного лікаря обласної лікарні. Нинішній її керівник Мирослав Семанів ніяк не хоче поступатися місцем.

Еволюція року



Справжнє переродження пережив протягом 2008 року керівник фракції БЮТ в облраді, власник ТМ “Родина” Микола КУЧЕРУК. Його колишня репутація непублічної, небагатослівної і навіть дещо відлюдькуватої особистості просто звелася нанівець. Нині він активно бере участь у різних обговореннях, ніколи не відмовляє журналістам у коментарях, а кількість його виступів на сесіях обласної ради незабаром може зрівнятися з чисельністю висловлювань Василя Червонія.
Багато експертів пов’язують такі переміни Миколи Кучерука з тим, що йому надали честь очолювати цілу фракцію. Адже політична успішність, на відміну від бізнесової, напряму залежить від публічності.

Гон року



Хрестовий похід проти несанкціонованої торгівлі на вулицях Базарній, Пересопницькій, Сагайдачного та Шевченка, який оголосили цього року міські чиновники, зазнав повного фіаско. Влітку та на початку осені були численні рейди, перевірки та попередження. Влада застосувала й “важку артилерію” — неслухняних торговців навіть “беркутівці” розганяли. Відповіддю стали “розборки” й роздягання в кабінеті секретаря Рівнеради та численні пікетування сесійної зали. Зупинила протистояння передвиборча кампанія. Торговці повернулися на свої місця, де залишаються й донині, а обіцянки влади залишились звичайнісіньким “гоном”.

Тягар року



Обласна влада не позбудеться основного тягаря обласного бюджету — рівненського летовища. Розмови про наявність зацікавлених у купівлі аеропорту інвесторів так і не увінчались успіхом: ніхто не подав заявок на участь в аукціоні з його продажу. Але депутати надіються, що хтось його таки купить. Для цього вони виставляють ОКП “Міжнародний аеропорт Рівне” на повторний аукціон 14 січня 2009 року. Ціна найдорожчого рівненського лота така ж — 72 мільйони гривень.

Сюрприз року



Несподіванкою для рівнян стала зміна основного владного висуванця на мерське крісло. На початку виборчих перегонів керівник області Віктор Матчук заявив про свою підтримку заступника міського голови Сергія Васильчука. Але фаворит помінявся. Ефект бомби спричинила на початку жовтня спільна прес-конференція Володимира Хомка, Сергія Васильчука, Олексія Хмилецького, Святослава Власюка. На ній було заявлено про те, що Васильчук у мери не йде, а команда Чайки підтримуватиме на виборах Володимира Хомка.

Плітка року



З початку осені минулого року у політичних кулуарах Рівненщини ширилися чутки, що найзатятіший холостяк (у свої 44 він досі жодного разу не мав штампа в паспорті), народний депутат від БЮТ Юрій ПРОКОПЧУК одружився. Говорили, що обраницею нардепа стала одна столична пані, а саме одруження проходило під покровом таємниці.
Реакція Юрія Прокопчука на таку інформацію була більш, ніж зрозуміла: майже 5 хвилин безперервного сміху.
— Я — вільний форвард. Називайте мене тимчасово неодружений, — охарактеризував себе він. — Але, якщо вже про це плітки ходять — значить дійсно пора одружуватись. Може, кастинг проведу для наречених. “ОГО” обов’язково запрошу.

Ньюзмейкер року


На одній з міських сесій секретар Рівнеради Юрій Торгун у пориві емоцій вигукнув: “Не згадуйте ім’я Чугуєвця в сує, а то він знов вискочить до мікрофону і почнеться…”. Це, мабуть, та цитата, яка найяскравіше характеризує депутата Рівненської міськради Анатолія ЧУГУЄВЦЯ.
Його без докорів сумління можна назвати головним ньюзмейкером минулого року. За 2008 рік “ОГО” опублікувала більше 40 матеріалів, де Анатолій Чугуєвець став тематичним джерелом. Виходить, він збирав прес-конференції в середньому що два тижні. Він коментував і проблеми молоді, й економічні негаразди обласного центру, і махінації з розподілом житла та земельних ділянок, і навіть корумпованість суддів…
“Я дякую вам, пане Анатолію, що ви такий бдитель!”, — сказав колись той же Юрій Торгун.

Вихователь року



Борець за соціальне благо та вихователь молоді — таким рівняни запам’ятали секретаря Рівнеради Юрія ТОРГУНА у 2008 році. Він запропонував креативну ідею для очищення майдану Незалежності від невихованої молоді: зробити повчальний мультик. Із незаконними феєрверками та петардистами хотів боротися “показовими захватами з маски-шоу” та “чавленням з усіх сторін”. Розпивання алкоголю в публічних місцях намагався подолати забороною його вживання під час міських святкувань. А щоб побороти поширення наркотиків та деградацію молоді, запропонував нічним клубам працювати до 23 години два-три дні на тиждень.

Дефіле року



Уперше за багато років у нашому місті 13 грудня, на свято Андрія, у торговельному центрі “GRAND Плюс” відбувся святковий показ моделей. Граційні дівчата з модельного агентства “Панна”, а також мужні чоловіки й навіть діти продемонстрували рівнянам новорічні колекції одягу з різноманітних куточків світу. На відміну від показів всесвітньо відомих кутюр’є, колекції, представлені всіма відділами “GRAND Плюс”, були цілком реальними та наближеними до людей. Саме цю ідею й мали на меті організатори заходу.

Трансфер року



Футболісти мріть грати за імениті клуби з відомими брендами. Політики в цьому мало відрізняються від футболістів. Кожен мріє бути у списку гравців відомої партії, аби грати у вищій лізі й носити депутатський значок. Однак іноді так стається, що переходять навпаки, з відомої в нову команду. Саме такий перехід здійснив Валерій БОГУЦЬКИЙ.
Залишивши пропрем’єрський БЮТ, він перейшов до команди політичного новачка — Єдиного центру. Це коштувало йому мандата депутата Рівненської обласної ради. Як компенсацію в своїй новій команді він отримав, так би мовити, капітанську пов’язку, ставши головою Рівненської обласної організації Єдиного центру.


Вигнання року



Хто не з нами — той проти нас. Саме таким принципом, мабуть, користувались партійні керівники, коли позбавляли депутатського статусу своїх однопартійців. За рік з Рівненської обласної ради “вилетіли” одразу три персонажі: Олександр КОЗАК (фракція УНП) (на фото праворуч), Анатолій КАМІНСЬКИЙ (Блок Литвина) (на фото лыворуч) та Валерій БОГУЦЬКИЙ (БЮТ).
Камінський та Богуцький втратили депутатство через зміну політичної орієнтації: перший перейшов до фракції Партії регіонів, другий змінив БЮТівський партквиток на належність до Єдиного центру. Олександр Козак з УНП нікуди не переходив, його виключили з партії за непокірність керівництву. Хоча причини різні, результат один: депутатський значок — на стіл та геть із сесійної зали.


Інвестпроект року


Найбільшою інвестицією в область — 750 мільйонів доларів — буде будівництво сталепрокатного заводу поблизу Радивилова. Меморандум з цього приводу підписано в Рівненській ОДА між головою Віктором Матчуком та президентом компанії-інвестора “Євро Фінанс ЛТД” Алі Омраном.
За словами голови Радивилівської РДА Ігоря ПОЛЕТКА (на фото), новий завод буде високотехнологічним підприємством. Обсяг виробництва, за його словами, дозволить розраховувати на додаткові надходження до обласного бюджету в розмірі 200–300 мільйонів гривень щорічно.

Пологи року


Через шість років після зачаття та півтора року після перших переймів у Рівному народився обласний перинатальний центр. “Вагітність” цим закладом була складною, вона винесла назовні чимало суперечок та конфліктів у владних коридорах. Після появи на світ очікуваної дитини її батьки — обласна рада та адміністрація — пообіцяли, що вона стане найкращою профілактично-лікувальною установою для майбутніх мам, породіль та немовлят.


Автомобіль року


На дорогах Рівного вперше в історії з’явився автомобіль преміум-класу Maybach 57. Його для представницьких цілей купила компанія “Інсеко”. Авто обійшлося їй у півтора мільйона гривень. У червні Maybach зареєстрували на ПП “ОВАС-Цукор” (Бабинський цукровий завод), яке придбала “Інсеко”.
— Власник групи компаній “Інсеко” — англійська компанія “Армекс Трейдінг” — купив Maybach для представницьких цілей. Автомобіль увійшов до статутного капіталу компанії, — розповів віце-президент компанії “Інсеко” Анатолій КАМІНСЬКИЙ. — За кермом Maybach не відчуваєш дорогу, таке враження, наче пливеш на кораблі.


Скандал року


У грудні автомобіль “Ауді Q-7” поблизу Свято-Покровського собору на пішохідному переході збив 19-річну рівнянку. За повідомленнями свідків аварії та рівненських ЗМІ, за кермом автомобіля нібито перебував депутат Рівненської міської ради Мирослав БЕРТАШ, син голови обласної організації Партії регіонів, екс-нардепа України Василя Берташа. Натомість сам депутат в інтерв’ю кореспонденту телеканалу “1+1” заперечив свою присутність на момент ДТП в автомобілі.
Депутатський корпус Рівнеради підтримав звернення до правоохоронних органів, де йдеться про непричетність Мирослава Берташа до ДТП. При цьому обранці посилаються на свідчення власника автомобіля “Ауді Q-7” Ігоря МУЗИКИ, який стверджує, що перебував тоді за кермом авто.


Відкриття року


Торгово-розважальний центр “Екватор” відкрився у квітні. Крім магазину “Велика кишеня” та будівельного гіпермаркету “Караван”, тут працюють супермаркет побутової техніки, спортивні магазини, магазини парфумів та косметики, ресторан швидкого харчування та піцерія, а також дитяча кімната. Представлені одяг і взуття відомих торгових марок та брендів. Родзинка ТРЦ — льодовий каток, який може приймати відвідувачів цілий рік.
Цього року відкрився також ТРЦ “Чайка” у серпні, та гіпермаркет будівельних матеріалів “Епіцентр” — у листопаді.

Фест року


У Рівному 29–30 серпня відбувся міжнародний джазовий фестиваль “ART JAZZ cooperation Луцьк-Рівне 2008”. До нас приїхали музиканти з різних регіонів України, а також із Польщі, США та Росії. Фестиваль, який тривав два дні, об’єднав людей різних поколінь.
Захід став визначною подією на теренах Волинської та Рівненської областей, першою спільною масштабною культурною акцією, яка об’єднала митців двох областей в темі джазової музики.


Стрибок року


Рекордний стрибок 2008 року здійснив не Сергій Бубка. 17 грудня стало днем, коли долар підскочив найвище. На міжбанку курс гривні до долара знизився на 13%, встановивши новий рекорд падіння — 9,60. Цього дня в обмінниках курс долара відносно гривні перевалив за 10, євро — 15. Після цього почали активніше говорити про ризик дефолту в Україні. Місцеві підприємці, коментуючи подію, сказали, що бізнес тепер сів… на м’яке місце.

Втрата року


12 лютого перестало битися серце міського голови Рівного Віктора Чайки. Він помер у Польщі, дорогою до Німеччини, де збирався пройти черговий курс лікування. Тривалий час Віктор Чайка хворів, переніс операцію на серці.
Жителі Рівного тричі обирали його міським головою в 1998, 2002, 2006 роках.
День поховання у Рівному був оголошений днем жалоби на підприємствах, установах і в організаціях. В останню путь мера проводжали високопосадовці. Рівняни плакали, прощаючись зі своїм мером.

Рейтинг року


До 16-річчя тиж¬невика “ОГО” його журналісти приурочили новий проект “ТОП- 20: найвпливовіші політики Рівненщини”. Автором ідеї першого обласного рейтингу став головний редактор Видавничого дому “ОГО” Віталій Голубєв. Експертами, які визначили лідерів, були 100 відомих на Рівненщині бізнесменів, керівників, посадовців. Лідером рей¬тингу став керівник Рівнен¬ської ОДА Віктори Матчук.
Спецпроект вий¬шов окремим глянцевим журнальчиком — додатком до газети 2 жовтня. Вже за кілька днів цей номер “ОГО” не можливо було знайти в продажу.

Фіаско року


Зовсім нещасливим на політичній ниві став 2008 рік для голови Рівненської обласної організації УНП Василя ЧЕРВОНІЯ. На позачергових виборах міського голови Рівного Василь Червоній зайняв друге місце. Аналогічний результат він показав під час обрання керівника УНП. Проте відрив від лідера партії Юрія Костенка виявився суттєвим — 855 голосів проти 407 у Василя Червонія.
— До цього з’їзду УНП я спеціально не готувався, але висунув свою кандидатуру для альтернативи, — підбив підсумки депутат обласної ради. — Я — оптиміст, а політика — це завжди боротьба. Інколи друге чи третє місце слід вважати перемогою.

Ротація року


Першою ластівкою кадрових перетрубацій у міській владі став “гуманітарний” заступник. На зміну досвідченій та авторитетній Світлані БОГАТИРЧУК-КРИВКО, яка багато років опікувалася міським освітньо-соціальним господарством, прийшла активна та амбітна депутат від БЮТу керівник радіо “Трек” (першої місцевої FM-станції) Галина КУЛЬЧИНСЬКА. Ротації передували тривалі переговори між новим мером та фракціями. А публічна частина цього процесу ледь не переросла у скандал у сесійній залі. Однак усе завершилося емоційним виступом першої та квітами від колег для другої.

Вибір року


30 листопада рівняни обирали міського голову. Ним став директор РОВКПВКГ “Рівнеоблводоканал” Володимир ХОМКО, який набрав 32% голосів виборців. Їх низька явка — характерна особливість цьогорічних виборів, адже лише 67 тисяч рівнян прийшли на дільниці зробити своє волевиявлення. Це лише 38,7% осіб, внесених до списків виборців.
За словами довіреної особи новообраного міського голови Ніни Весельської, на виборчу кампанію пан Хомко потратив 116 тисяч гривень.





На правах реклами