Ми у Facebook
22.01.2009, 15:52

Заставу — з молотка?

“ОГО” цікавилась реалізацією заставного майна та об’єктів іпотеки

Новий час диктує нові реалії та нові стосунки клієнтів з банками. Нині вони шукають консультантів, які допомогли б кожному не втратити своє. Тим часом на ринку з’являються біржі, які реалізовують заставне майно, та формуються бази, до яких банкіри вносять безнадійних позичальників.
Кредитні канікули –
як варіант
Орієнтовно в листопаді банки оприлюднили інформацію про те, що у зв’язку із ситуацією на фінансовому ринку України частина позичальників не має можливості платити за валютними кредитами і фінустанови не бачать іншого виходу, як продаж заставного майна.
Цю інформацію відтоді банкіри не приховують, а навпаки — максимально оприлюднюють, аби швидше знайти покупців на заставне майно. Приміром, на інтернет-порталі birga.com.ua розміщена детальна інформація про об’єкти застави та іпотеки, які продаються банками. Приємно побачити, що головна маса неплатників, чиє майно реалізовують банки, з інших областей. Але майно рівнян також продається. Скажімо, ПриватБанк виставив на біржу два автомобілі Chery та ВАЗ, Банк “Фінанси та Кредит” — тільки один Subaru Forester, Банк “Європейський” — ряд об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, а також автомобілі. Опис об’єктів та ціна також подається.
Проте банкіри запевнять, що такий поворот подій однаково нецікавий ні банкам, ні їх клієнтам.
— Наші клієнти намагаються до останнього сплачувати за кредитами, — розповідає керуючий регіональним відділенням ЗАТ “ОТП Банк” Сергій ГЕМБЕРГ. — Банк максимально йде назустріч позичальнику, пропонуючи кредитні канікули та реструктуризацію боргу. Адже ні банкам, ні клієнтам невигідне доведення справи до суду. У деяких випадках, коли клієнт не може виконати свої зобов’язання, банк пропонує переуступити майно покупцю, який ввійде у взаємовідносини з банком на старих умовах.
Банкір повідомляє, що база безнадійних позичальників вже викладена на офіційному сайті банку, але в Рівному таких немає.
Із Сергієм Гембергом погоджується й керуючий Рівненською філією КБ “Західінкомбанк” Олег ЯЦУК.
— У нашому банку немає прострочки за сплатою відсотків за валютними кредитами, — розповідає банкір. — Якщо клієнт не може погашати кредит за раніше узгодженим графіком, то банк переглядає цей графік виплат у сторону зменшення.
На думку банкіра, якщо клієнт і банк зацікавлені у виплаті позик, то навіть за несприятливих обставин можна домовитись.
— Навіть, якщо банк розпочав процес зі стягнення та реалізації заставного майна й іпотеки, — наголошує Олег Яцук, — цей процес позичальник може зупинити в будь-який момент, погасивши заборгованість перед банком, і забрати собі предмет іпотеки чи застави.

Заставним майном лише цікавляться
Заставне майно з’являється не тільки в мережі Інтернет. У Рівному взялися продавати іпотеку агентства нерухомості, а заставні автомобілі з’явилися на вторинному авторинку.
— З листопада до нас почали звертатися банки, аби ми допомогли знайти покупців на об’єкти іпотеки, — розповідає директор АН “Моноліт-АН” Андрій АНДРУЩЕНКО. — Сьогодні ми маємо співпрацю із чотирма рівненськими фінустановами і можемо запропонувати покупцям 16 об’єктів іпотеки. Такі приміщення продаватимуться через аукціон і коштуватимуть на 10-15 відсотків дешевше. Покупці цікавляться подібними пропозиціями, але реалізувати таку нерухомість поки що не вдалося.
Деякі банки пробують реалізувати заставне майно чи об’єкти іпотеки через інтернет. Скажімо, на сайті Birga.ua можна прицінитися щодо виставленого на аукціон майна. Зокрема там можна побачити і чималий список квартир, які продає Банк “Європейський”, представлена застава та іпотека ще чотирьох банків.
Адміністратор Рівненського авторинку Олександр НЕСТЕРУК зауважує, що останнім часом автомобілів на рівненському вторинному ринку побільшало. Є серед них й машини, що були куплені у кредит, а тепер продаються банками за його несплату. Ціна таких машин надзвичайно низька.
— Це поки що одиничні випадки продажу заставних автомобілів, але якщо криза прогресуватиме, то є ймовірність, що таких машин на авторинку побільшає, — зауважує він.

Хто кого?
А тим часом кризова ситуація стала сприятливим середовищем для активізації колекторських структур та появи антиколекторських організацій. Вони дають про себе знати через розсилки в інтернеті, рекламу в ЗМІ тощо. Деякі із цих організацій створені вже давно, інші тільки з’являються в нових ринкових умовах, одні мають світове ім’я, інші ще нікому не відомі.
На думку генерального директора ТОВ “Незалежне колекторське агентство”, яке працює під брендом ICA Україна, і входить до складу асоціації, що працює також в Росії та Казахстані, Кирила ЦИПРІВУЗА, при збереженні нинішніх тенденцій на ринку, співпраця банків із колекторськими компаніями стає особливо актуальною, поки на українському ринку спостерігається коливання національної валюти.
— Наше агентство перше в Україні повністю супроводжує судову стадію стягнення заборгованості і виконавчого напису, — каже він. — ICA Україна спеціалізується на роботі з проблемною заборгованістю банків, страхових компаній, муніципальних господарств, підприємств малого та середнього бізнесу.
Не залишаться без допомоги і позичальники — їм беруться допомогти антиколекторські структури. В одну із таких структур я зателефонувала. На тому кінці дроту приємний чоловічий голос не захотів, щоб я вказувала його ім’я, але пояснив, що взявся допомагати позичальникам, які, як і він, в умовах кризи постраждали від високого курсу долара.
— За обставин, що склалися на ринку, — наголошує він, — втрати повинні розділити між собою обидві сторони: і позичальники, і банки. Адже позичальник не винний у тому, що долар виріс удвічі, тому має право письмово звертатися до банку, аби там розглянули можливість повернення валютного кредиту за курсом долара, який був на ринку при укладанні договору. Банки на такі звернення реагують.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини