Ми у Facebook
05.08.2009, 15:58

Хто і коли “вилікує” театр?

Театр відкриється тоді, коли проблеми будуть усунуті. Точної дати ніхто не називає

Спорудження другої черги “Метрограду” у центрі Рівного не встигло розпочатися, як викликало чимало шуму. Це і скарги рівнян, що живуть неподалік, і промовисті протести будівель тріщинами. Будівництво “підземки” спричинило рух ґрунтів на Театральній площі. Це у свою чергу збільшило тріщини передньої частини театру, а ще – житлових будинків на вул. Соборній, 57 та 61.
Будівництво підземного містечка під Театральною площею (так звану другу чергу), планували розпочати ще у 2007 році. За задумом, її сполучать з уже існуючим переходом, що з’єднує Речовий та Центральний продовольчий ринки. Мало того, що початок робіт затягнувся на два роки, минулого тижня їх вимушено призупинили.

Тріщини повзуть
За будівлею Рівненського обласного музично-драматичного театру спостерігають вже не один рік фахівці Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій, що у Києві. У 80-х роках до споруди добудували портик. Його фундамент не приєднаний до фундаменту основної будівлі. Відтак, через просідання ґрунтів, на фасаді добудови почали з’являтися тріщини. А з початком будівництва другої черги підземного містечка, колектив театру забив на сполох. Тріщини раптово почали збільшуватися.
— Тріщини передньої частини театру рухаються, — зауважив директор Рівненського театру Володимир ПЕТРІВ. — Ситуація погіршується, я б сказав, стає катастрофічною. Передня частина театру стоїть на окремому фундаменті, її добудували у 1983 році. Через просідання ґрунтів на площі Театральній, на ній почали з’являтися тріщини, а з початком будівництва підземного переходу вони набагато збільшилися. Цю частину театру визнали аварійною. Ми зараз не працюємо. Театр закритий. Відчинимося тоді, коли все це усунуть. Невідомо ні хто це робитиме, ні скільки коштів потрібно, ні скільки часу займуть роботи. Навіть сам Господь Бог не відповість.
Нарікають на будівництво “Метрограду-2” і мешканці будинків на вул.Соборній, 57 та 61. Вказують, що тріщини вже не лише на фасаді, а й у квартирах. Показують маячки. Їх встановили будівельники, щоб спостерігати, чи рухаються тріщини. Окрім цього, бідкаються, що в разі облаштування виходу з підземного переходу між цими двома будинками до під’їздів не під’їде жодна екстрена служба. Заважає й шум від будівництва. Звернулися зі скаргою до міського СЕС. Однак заміри рівня шуму лікарям санепідемстанції провести не вдається.
— Скарга на контролі, — наголосив лікар з комунальної гігієни Рівненської міської санітарно-епідеміологічної станції Олексій ГУДАКОВ. — Виїздили на місце у вечірній час, щоб провести заміри, проте у той день роботи не велися. Спілкуємося зі скаржниками. Як тільки шум буде ввечері, виїдемо на дослідження.

Театр відремонтує інвестор
Начальник міського управління капітального будівництва називає кілька ймовірних причин, які викликали тріщини на будівлі театру. При цьому наголошує, що фахівці уже працюють над тим, як зарадити ситуації.
— Фахівці Київського науково-дослідного інституту будівельних конструкцій спостерігають за спорудою театру з 1995 року. Його збудували у місці, де раніше була річка, тому будівля просідала, відповідно, потребувала спостереження, — пояснює начальник міського управління капітального будівництва Олег ГЕРМАН. — А рух тріщин могли зумовити кілька причин. Коли торік на площі почали працювати археологи, викопали котлован, але фундамент портика театру тоді не підсилили. Минуло більше року, останнім часом лили дощі, а котлован так і стояв. Ці фактори також могли викликати додаткове просідання ґрунту й, відповідно, призвести до руху тріщин. Знаю, що будівельники засипали частину викопаного торік котловану, щоб техніка могла ходити. Його край від входу до театру перемістився, але тріщини все одно з’явилися. Якби торік, перед тим як проводити археологічні розкопки, спершу підсилили фундамент портика, то, можливо, того, що нині трапилося, змогли б уникнути.
Олег Герман запевнив, що нині над проблемою працюють. Уже наступного тижня фахівці нададуть рекомендації з усунення наслідків посиленого просідання ґрунту.
— До 5 серпня науковці інституту будівельних конструкцій мають надати будівельній фірмі, що займається спорудженням підземного містечка, рекомендації. Інвестор будівництва за власний рахунок відремонтує портик, — наголосив начальник УКБ.

Вартість “лікування” рахують
Щоб храм Мельпомени відновив свою діяльність і місцеві театрали традиційно восени побували на відкритті сезону, часу не так багато. Але попри скептицизм Володимира Петріва, будівельники уже рахують додаткові витрати на ремонт будівлі.
Директор Рівненської дільниці ДП “Інтергал-Буд” ТзОВ “Фірма “Інтергал” Степан ВОЗНЯК наголосив:
— Роботи безпосередньо на майданчику перед театром зупинили ще у минулий четвер. Наскільки знаю, театр тріщав вже давно, років 15. Із самого початку будівництва портика допустили порушення: шість колон стоять на окремому фундаменті, вони не зв’язані, а мав би бути моноліт. Тим паче, що ділянка складна, там плавуни. Щоб зупинити просідання ґрунтів та тріщини на будівлі, ми встановили завісу. Вона стабілізувала ситуацію, тріщини завмерли. Нині роботи на ділянці зупинені, але продовжуються суміжні. Як-от заміна старих мереж на нові. Вони не зумовлюють вплив на рух ґрунту.
Перш ніж будівельні роботи підземки відновлять, укріплять фундамент портика. Нині розробляють проектно-кошторисну документацію цих робіт.
— Кошторис робіт у розробці, скільки це коштуватиме зараз сказати не можу, — зазначив Степан Возняк. — Потрібно буде підсилити фундамент портика, провести стяжку колон. Залучимо спеціалістів, які займаються реставрацією таких будівель. Театри тріщать по всій Україні не лише у Рівному.
Як би там не було, та Рівненський облмуздрамтеатр все ж у ситуації більш виграшній, аніж будинки на Соборній. Портик уже визнали аварійним, розробляють заходи з його ремонту. Чи розпочнуть рятувати будівлю, побачимо за кілька днів. За житловими ж будинками тільки спостерігають. Питання, чи визнають їх аварійними та коли, залишається відкритим. Тим паче, такий статус житлових будівель передбачає відселення мешканців. А з цим у Рівному, м’яко кажучи, проблеми.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини