Ранок з ароматом кави
Співвласник кав’ярні “Анюта” Дмитро ГУНЬКО помітив, що майже всі відвідувачі закладу п’ють каву зранку.
— Останнім часом замовляють подвійну і часто додають корицю, — каже пан Дмитро. — Є й такі клієнти, які заходять до нас п’ять-сім разів на день.
Приватний підприємець Мирослава КОЧМАРСЬКА теж зазначає, що більшість клієнтів додому купують чай, а от перед роботою забігають до магазину-кав’ярні випити філіжанку кави.
Офісні працівники частенько п’ють каву протягом робочого дня, адже, на їхню думку, напій важливий для підтримання їх працездатності. Виявляється, вся справа в кофеїні.
— Він поліпшує кровопостачання мозку, стимулює його активність, підвищує продуктивність роботи на 10 відсотків. Тому не дивно, що після чашки міцної кави у більшості зникає сонливість, апатія і в’ялість, покращується робота органів відчуття (зір слух, нюх), поліпшується переробка інформації. Вчені дослідили, що 220-270 мілілітрів чорної кави, випитої зранку, покращує пам’ять (дослідження проводилося серед людей 55-60 років). Підвищується концентрація уваги, але це не надовго. Тонізуючий ефект триватиме одну-дві години, залежно від індивідуальної реакції організму, — пояснює лікар-гастроентеролог Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука Оксана МАНІКОВСЬКА. — До того ж натуральна кава містить багато корисних речовин — вітамін B2, PP, органічні кислоти.
Ліки чи отрута
Утім, є й інший бік медалі. Ще середньовічний алхімік і філософ Парацельс казав: “Все є ліки і отрута. І тільки доза визначає те чи інше”.
— Побічних ефектів не виникатиме, якщо людина випиватиме нормальну дозу кави, а це 0,1-0,2 грама чистого кофеїну, що відповідає трьом чайним ложкам меленої кави або двом чайним ложкам розчинної кави. На добу можна випивати не більше ніж дві, максимум три чашки кави, — зауважує пані Оксана.
Щодо розчинної кави, то деякі дослідники вважають, що вона може навіть зашкодити організму. Зерна для розчинної кави обробляються великою кількістю хімікатів, внаслідок чого вона втрачає свої корисні властивості.
Підвищені дози розчинної кави в організмі можуть навіть викликати отруєння. Симптоми проявляються через слабкість, в’ялість, апатію, запаморочення, нудоту.
Корисна перша чашка
Каву слід пити правильно і грамотно — обов’язково після сніданку, додавши трішки молока і цукру, які нейтралізують негативний вплив кофеїну на шлунково-кишковий тракт. Але свій тонізуючий ефект людина отримає. За словами пані Оксани, він досягається тільки після першої філіжанки кави. А от кава, випита натщесерце, має зворотний ефект — людина відразу ніби підбадьорюється, а вже через годину стає в’ялою, зникає бажання працювати. Тоді виникає хибне уявлення про те, що наступна чашка кави знову підбадьорить. Але це не так.
Як часто ви п’єте каву?
Тетяна СЛАДКОВСЬКА,
власник магазину “Майстер”:
— Вживаю постійно, але вона не є для мене допінгом чи стимулятором. Вважаю, що це просто звичка і гарний початок дня, коли я на терасі п’ю каву і думаю про майбутній день. Філіжанка кави зранку — обов’язкова. Другу я можу випити, тільки якщо мені трапиться цікавий співрозмовник, або з друзями. Я люблю натуральну каву в чистому вигляді, без усіляких домішок. Мені дуже подобається сам процес її приготування, напій вмію варити сама. Я також освоїла мистецтво приготування кави по-ірландськи та каву-глясе. Хоча в моїй сім’ї напій п’ємо тільки я і зять. Але використовую каву також в кулінарії і як скраб у сауні. До речі, мрію відкрити власну кав’ярню.
Вікторія ДЕМБІЦЬКА,
директор агентства моделей “Панна”:
— Я люблю каву, але ставлюся до неї обережно. Зранку п’ю обов’язково тільки заварну і з вершками. Другу філіжанку кави в день п’ю рідко. Також використовую кавову гущу, як скраб в сауні. Після нього шкіра стає шовковистою. Вдома роблю такі процедури рідко, тому що скраб важко змивати, в сауні це виходить краще.
Оксана ВАВРОВСЬКА,
директор ательє “Шарм”:
— П’ю щоранку. Вона мені дуже подобається, люблю аромат і смак кави, але я не кавоман. Напій готую сама. І вважаю неприпустимим для здоров’я випивати по 5-7 чашок кави за день.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Помер колишній керівник районної лікарні на Рівненщині
![](/images/articles/2/small/1739182611.jpg)
На 76-му році життя відійшов у вічність Володимир Михайлович Рудюк – видатний лікар, мудрий керівник і людина, яка присвятила своє життя медицині та розвитку охорони здоров’я Гощанщини.
переглядів: 460
Гороскоп на понеділок 10 лютого: день буде сповнений астрологічної напруги та несподіваних поворотів
![](/images/articles/2/small/1739107280.jpg)
10 лютого 2025 року — день, сповнений астрологічної напруги, несподіваних поворотів і моментів, які можуть стати вирішальними для вашого майбутнього.
переглядів: 323
З понеділка Землю накриє магнітна буря
![](/images/articles/2/small/1739010927.jpg)
Завтра, 10 лютого, очікується магнітна буря. Причиною цього явища стали кілька сильних спалахів на Сонці, які відбулися останніми днями.
переглядів: 533
Малиновий чізкейк у формі серця до Дня Святого Валентина
![](/images/articles/2/small/1739107969.jpg)
Десерт до Дня Святого Валентина - це гарний спосіб відзначити свято кохання. Кажуть, що шлях до серця людини лежить через шлунок, тож приготуйте власноруч смаколики, щоб показати силу своїх почуттів до коханої людини.
переглядів: 237
Лінивий сніданок: готуємо лаваш із сюрпризом за 15 хвилин
![](/images/articles/2/small/1670078768.jpg)
Максимально простий рецепт сніданку на випадок, якщо ви поспішаєте. 10 хвилин і смачна страва готова.
переглядів: 308