Ми у Facebook
14.10.2009, 12:02

Ціновий гак

Серед монополістів за січень-вересень цього року провели 44 перевірки. Порушення державної дисципліни цін встановлено у 33 випадках

Ціни на продукти та послуги постійно зростають. Разом з тим, чиновники запевняють: вартість найнеобхідніших продуктів і послуг — під контролем. Тож про механізм контрою за цінами і про те, які штрафи сплачують підприємці за завищені ціни, — розмова кореспондента “ОГО” із заступником начальника, начальником відділу контролю цін на ринках монопольних утворень Держінспекції з контролю за цінами в Рівненській області Галиною ВИНОГРАДОВОЮ.
— Пані Галино, ціни на які продукти й послуги контролюєте?
— Ми постійно здійснюємо контроль з питань формування, встановлення та застосування цін і тарифів. Зокрема, на соціально значущі товари і тарифи на житлово-комунальні послуги, пасажирські перевезення, послуги ветеринарної медицини, БТІ, послуги з транспортування та постачання газу природного, формування та застосування тарифів (цін) на електроенергію, телекомунікаційні послуги, цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення тощо. Державне регулювання цін розповсюджується на всі суб’єкти господарювання незалежно від форм власності.
— Чи звертаються в інспекцію підприємці?
— В основному підприємці звертаються, коли отримують повідомлення про перевірку. Адже, згідно з законом України “Про основні засади державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності”, Держінспекція повідомляє про це не менш як за 10 днів. Отримавши повідомлення, підприємці часто дзвонять чи приходять, щоб знати, яка саме перевірка їх чекає. Також вони звертаються, коли їм треба отримати висновки щодо підвищення тарифів підприємств на житлово-комунальні послуги. На даний час інспекція надає висновки всім житлово-комунальним підприємствам, крім тих, що надають послуги з квартирної плати. Тобто це водопостачання, теплопостачання, підприємства, які надають послуги з вивезення сміття, тощо. Без висновків, що планові витрати є економічно обґрунтованими, органи місцевого самоврядування не мають права приймати рішення про підвищення послуг.
— Якщо підприємці планують підвищувати ціни на товари, то висновок їм також потрібний?
— Так, ми надаємо висновки щодо економічної обґрунтованості оптово-відпускних цін на окремі продукти харчування, ціни на які підлягають обов’язковому декларуванню (хліб, борошно, цукор, макаронні вироби, м’ясо-молочна продукція, ковбаси варені першого ґатунку, олія соняшникова, яйця курячі). Якщо виробники або підприємства оптової торгівлі планують підвищувати ціни на таку продукцію, то звертаються до нас за висновком. Ми проводимо економічний аналіз представлених розрахунків, і якщо підвищення ціни економічно обґрунтоване, то даємо позитивний висновок. Щоправда, в основному звертаються тоді, коли інспектор вже їх оштрафував і другий раз не хочуть сплачувати.
— А як дотримуються державної дисципліни цін підприємства-монополісти?
— Ми постійно проводимо перевірки підприємств-монополістів з питань формування та застосування цін (тарифів) на послуги з обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропорту м.Рівного, послуги ветеринарної медицини, послуги БТІ, житлово-комунальні послуги, послуги з транспортування та постачання газу природного, формування та застосування тарифів (цін) на електроенергію, телекомунікаційні послуги. Таких підприємств в області налічується в середньому 70. А от серед виробників продуктів харчування підприємств-монополістів немає. Та за січень-вересень цього року провели 44 перевірки. Порушення державної дисципліни цін встановлено у 33 випадках.
— Які заходи можна вжити щодо порушників?
— Якщо фіксуємо порушення, то складаємо протокол про адмінпорушення. Тоді посадова особа притягується до адмінвідповідальності і платить штраф у розмірі від 85 до 170 грн. Якщо протягом року повторно ми фіксуємо правопорушення, тоді штраф накладаємо у розмірі від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів. Крім того, застосуються ще й економічні санкції: необґрунтована отримана виручка повністю вилучається в дохід державного бюджету. Крім того, застосовується штраф у подвійному розмірі від суми необґрунтованої виручки. І зазвичай, коли штрафуємо підприємця раз чи два, то під час наступної перевірки правопорушень уже немає. Також про результати перевірок інформуємо облдержадміністрацію, обласну прокуратуру.






На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини